Cildinin erken yaşlanmasını istemiyorsan en çok özen göstermen gereken konuların başında güneşin zararlı ışınlarından korunmak geliyor. İç ısıtan, mutlu eden güneşten tamamen mahrum kalmadan da onun zararlı etkilerinden korunman mümkün!
Esasında güneş ışınlarından sadece yaz aylarında değil, kışın da korunman gerekiyor çünkü yaşlanma etkilerine neden olan UVA ışınları, tüm yıl boyunca aynı güçte. Yine de yaz aylarında güneşten korunma konusundan biraz daha çaba harcaman gerekiyor.

Bir Küçük SPF Meselesi: Güneş Kremini İhmal Etme


İster dışarıda kısa bir tur atmaya, ister balkonda kahve molası vermeye hazırlan… Güneş kremini günlük cilt bakım rutininin bir parçası haline getirmeyi unutma. Güneş kremi alırken dikkat etmen gereken en önemli kriter SPF, yani güneş koruma faktörü. Amerikan Dermatoloji Akademisi günlük kullanım için SPF 30 ve üstü güneş kremlerini öneriyor. Güneş altında her zamankinden daha çok vakit geçirmen gerektiğinde ise SPF 50 güneş kremi tercih edebilirsin.

 

Sonradan Üzülmemek İçin Hassas Noktaları Es Geçme


Güneşten korunması gereken sadece yüzün ve vücudunun en temel noktaları değil elbette. Senin hiç ayaklarının üzeri yandı mı? Peki ya ellerin, boynun, saç derin, dudakların… Vücudunun unuttuğun bazı noktaları güneşin zararlı ışınlarından payına düşeni alıyor ve bu bazen çok acı verebiliyor. Kısacası vücudunu kremlerken genellikle unutulan noktaları es geçme. Dudakların için ise mutlaka SPF içeren dudak koruyucuları kullan.

 

Güneşli Günlere Öğle Arası


Zararlı güneş ışınlarının yeryüzüne en dik şekilde geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya özen göster. Çıkman gerektiğinde ise güneşten korunmak için gerekli tüm önlemleri alarak cildini koruyabilirsin. Böyle zamanlarda mümkün olduğunca gölgede kalmaya dikkat edebilir, hatta güneşten korunmak için şemsiye dahi kullanabilirsin. Koyu renkli giysilerin adeta mıknatıs gibi güneş ışınlarını çektiği de malum. Pamuklu, açık renkli kıyafetler tercih ederek güneş ışınlarının yakıcı etkisini bir nebze de olsa azaltman mümkün.

 

Hem Güvenli Hem Havalı: Şapkasız Çıkmam


Saç derini ve saçlarını da UVA ışınlarından korumak için alabileceğin basit önlemler mevcut. Özellikle saçın boyalıysa, renginin bir anda solmaması için güneşle arana mesafe koymanda büyük fayda var. Bu yüzden güneşle buluştuğun her an şapkanı ya da bandananı eksik etme. 2020 yaz sezonu trendleri hasır şapkaların yeniden doğuşuna sahne oluyor. Şapkaya alternatif arıyorsan, yine bu sezonun trendlerinden biri olan rengarenk desenli ipek şallara ya da kalın saç bantlarına şans verebilirsin.

 

Güneş Gözlüğü Olmadan Asla


Güneş gözlüğünün sadece havalı bir aksesuar olmadığını ve gözlerin de güneşin zararlı ışınlarından korunmaya ihtiyacı olduğunu hatırlayarak gözlüğünü yanından ayırma. Üstelik güneş gözlüğü takarak kaşlarını daha az çatarsın ve böylece mimik kırışıklıklarının derinleşmesini de önlersin. 2020 yaz modası güneş gözlüklerinin hem çerçevelerinde hem de camlarında iddialı renklerin revaçta olacağını müjdeliyor. Yeşil, kırmızı, pembe ya da mor bir güneş gözlüğü almanın tam sırası!
Yazın tadını çıkarırken güneşin zararlı ışınlarından korunmak için ihtiyacın olan her şeyi Morhipo’da bulabilirsin.