Apple'ın en sevilen telefon modellerinden iPhone 13'ün özelliklerini merak ediyorsan aradığın tüm ayrıntılar bu yazıda!

Apple markasının son çıkardığı telefon modellerinden olan iPhone 13 özellikleri tek kelimeyle büyüleyici! Bu modelle birlikte ilk iPhone tasarımlarına göz kırpan Apple, kalın kasa tasarımına geri dönmüş. iPhone’un hafızalara kazınan ve tasarım çizgisi haline gelen bu kalın kasalar, çıkan yeni modellerle birlikte daha yuvarlak hatlara evrilmişti. İlk bakışta göze çarpan tasarım özelliklerinin yanı sıra iPhone 13 özellikleri nelerdir diye baktığımızda ise teknik açıdan pek çok yenilik karşımıza çıkıyor. Biz de donanımdan kameraya, bataryadan ekran özelliklerine kadar ayrıntılı bir incelemeyle iPhone 13 tüm özelliklerini senin için sıraladık. Bu eğlenceli ve şık model hakkında merak ettiklerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsin.

Çift Kamera Sistemi
iPhone telefonlarda bugüne kadar geliştirilen en iyi çift kamera özelliğini sunan 13 modeli, gelişmiş kamera özellikleriyle kullanıcıları şaşırtmayı başarıyor. Oldukça büyük boyutlardaki geniş kamera sensörlerini iPhone tasarımına mükemmel bir şekilde yerleştirebilmek için bu modelde kamera lensleri 45 derece döndürülmüş. Böylece arka tarafta kamera için ayrılan bölüm aynı kalırken hem lensler büyümüş hem de sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonu özelliğine yer açılmış. Ultra Geniş kamera için eklenen daha hızlı sensör, iPhone 13 kamera özellikleri arasında öne çıkan bir diğer unsur. Telefonunla adeta profesyonel kamera kalitesinde fotoğraflar çekebilmeni sağlayan bu yeni özellikler, bulunduğun her anı gerçeğe en yakın ve hatta daha da net şekilde ölümsüzleştirebilmene imkan tanıyor. iPhone 13’te yer alan Ultra Geniş kamera, çektiğin fotoğrafların loş ortamlarda dahi daha aydınlık görünmesini sağlıyor. Böylece fotoğrafın karanlık bölgelerinde daha fazla ayrıntıyı ön plana çıkarıyor. Cihazın Geniş kamerası ise %47 oranda daha fazla ışık yakalayarak ışık seviyesi düşük olsa da daha iyi fotoğraf ve videolar çekebilmene yardımcı oluyor. Video çekimlerinde kaliteyi ön plana çıkaran bir diğer unsur da stabilizasyon oluyor. Yürürken video çektiğinde veya sabit durduğun anlarda ellerinin titremesini önlemek için ekstra çaba sarf etmen gerekmesin diye iPhone 13’te yeni sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonundan yararlanılıyor. Böylece sen sabit kalamasan da görüntü daima sabit kalıyor. 

Etkileyici Çekim Özellikleri
Çekimlerinde sinematik etki yakalayabilmen için iPhone 13 modelinde kamera özelliklerine ek olarak farklı çekim özellikleri de bulunuyor. Modelde öne çıkan sinematik mod, kayıt devam ederken odağı bir süjeden diğerine kaydırabilmeni sağlıyor. Böylece izleyicinin dikkatini istediğin yöne kolayca çekebilmen mümkün oluyor. Üstelik iPhone 13, tüm bu odak geçişlerini ve derinlik efektlerini otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Diğer yandan modelde yer alan akıllı özellikler sayesinde yalnızca çekim esnasında kontrol sağlamakla kalmıyorsun, aynı zamanda çekim sonrası videolar üzerinde derinlik ayarı yapabiliyor ve de fluluk ayarını birkaç dokunuşla değiştirebiliyorsun. Hem çekimi hem de düzenleme aşamasını kolaylaştıran bu telefon sayesinde övgü toplayan çekimler yapabilmen epey kolaylaşıyor. Bu telefonda ilgi gören bir diğer çekim özelliği ise gece modu. Ortam ışığını otomatik olarak algılayan ve çekim için gerekli ayarlamaları yapan iPhone 13, son derece parlak ve net fotoğraflar çekebilmeni sağlıyor. Grup fotoğraflarında ise birbirinin ışığını gölgeleme sorununa son veriyor. Telefonda yer alan Akıllı HDR 4 çekim özelliği, aynı yerde bulunan dört farklı kişiyi tanıyabiliyor ve renkleri buna göre ayarlıyor. Böylece herkesin harika çıktığı grup fotoğrafını yakalamak hiç de zor olmuyor.
 
Uzun Süren Pil Ömrü

iPhone 13 batarya özellikleri, kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmış. Serinin önceki modelleri ile karşılaştırıldığında 2,5 saate kadar daha uzun pil ömrü sunan bu model oldukça etkili bir performans sunuyor. Cihazın kullanımını pratik ve konforlu hale getiren tüm yeni özellikler, aynı zamanda pilin de daha hızlı tükenmesine sebep oluyor. Fakat iPhone 13, tüm bu özelliklerle birlikte batarya performansını da artırmayı başarmış.  iPhone 13 batarya kaç mAh sorusu, meraklılarının en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. 3240 mAh batarya gücüne sahip olan iPhone 13, aslında üst model olan iPhone 13 Pro’dan daha güçlü bir bataryaya sahip. Peki, iPhone 13 şarjı ne kadar gidiyor? Farklı başlıklar altında ele alacak olursak iPhone 13 ile 19 saate kadar video oynatabilir, 15 saate kadar online video izleyebilir veya 75 saate kadar ses çalabilirsin. Diğer yandan şarj edilebilir yerleşik lityum iyon pile sahip olan iPhone 13 kablosuz şarj özelliği var mı merak ediyor olabilirsin. Bu cihaz 15 W’a kadar MagSafe özellikli kablosuz şarj ve 7.5 W’a kadar Qi özellikli kablosuz şarja uyumlu olarak üretiliyor. Kablolu şarjda ise 20 W veya daha güçlü bir adaptör kullanırsan 30 dakikada %50’ye kadar şarj olabiliyor.

A15 Bionic Çip Teknolojisi
Tüm iPhone 13 ailesinde kullanılan A15 Bionic çip teknolojisi, bu seriye gücünü veren unsurların başında geliyor. İkisi yüksek frekanslı olmak üzere 6 çekirdeğin yer aldığı bu çip, iPhone 13 modelini rakipleri arasında ön plana çıkarmayı başarıyor. Apple ise 15 milyar transistörden oluşan bu işlemcinin, bir akıllı telefonda bulunan şimdiye kadarki en hızlı işlemci olduğunu söylüyor. Bu güçlü çip, özellikle oyunlar ve çoklu işlemler sırasında telefonun hızını katlamaya yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra akıllı özelliklerle birlikte kamera özelliklerini de geliştiriyor. Kaynaklarını verimli şekilde kullanmak için geliştirilen A15 Bionic çip, gücü optimize ederek maksimum performans sunuyor. Apple cihazlarda öne çıkan bir diğer unsur gizlilik oluyor. Bu modelde yer alan A15 Bionic çip, gizliliğinin korunmasına katkı sağlayarak en güvenli kullanımlar için telefonunu destekliyor.
 
Göz Alıcı Tasarım
Baştan aşağı göz alıcı ayrıntılara sahip olan iPhone 13, tasarımıyla seni adeta Apple dünyasında bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Görmeyi özlediğimiz kalın kenarlar ve daha keskin hatlar bu modelde tüm görkemiyle karşında. iPhone serisinin ilk modellerine göre daha büyük boyutlara sahip olan 13 modeli, renkleriyle de bu modern dokunuşu hissettiriyor. Fakat seçenekler arasında kafa karışıklığı da neredeyse kaçınılmaz hale geliyor. Sıkça sorulan iPhone 13 hangi renk alınmalı sorusu karşısında tercih edebileceğin alternatifler şu şekilde; pastel tonlara sahip koyu yeşil, soft tonlardaki toz pembe, soğuk tonlardaki koyu mavi, geliri HIV ile mücadeleye bağışlanan kırmızı, klasiklerden vazgeçemeyenler içinse yıldız ışığı beyazı ve gece yarısı siyahı. Altı farklı renk seçeneğiyle göz kamaştıran iPhone 13 ekran özellikleriyle de kullanımını kolaylaştırıyor. Ceramic Shield ile sarmalanan bu cihaz, tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam bir yapıya sahip. Böylece telefonundaki renkler çok daha göz alıcı hale gelirken aynı zamanda darbelere de daha dayanıklı oluyor. iPhone 13 kaç inç sorusu da merak edilen konular arasında kendine yer buluyor. 6.1 inç’lik bu cihaz, elde kolayca taşınabildiği gibi cebe de rahatlıkla sığabiliyor. Ayrıca ürünün dayanıklılığını artıran suya dayanıklılık özelliği de bu modelin artılarından. 30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlikte kalabilen iPhone 13, su sıçramalarına ve toza karşı da dayanıklılık gösteriyor. Sen de günlük yaşam temposuna mükemmel bir şekilde uyum sağlayacak iPhone 13 teknik özellikleri ve tasarımıyla telefon kullanmanın keyfini doyasıya çıkarabilirsin. Bu telefona avantajlı fırsatlarla sahip olmak ve harcarken kazanmak için alışverişini Hopi anlaşmalı markalardan yapabilirsin.