Elimizden düşüremediğimiz cep telefonları, suya dayanıklılık özelliğiyle yazımızda inceleniyor. Su geçirmez telefonlar hakkındaki tüm detaylar burada.

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası halini alan akıllı telefonlar, güç geçmiyor ki farklı ve üstün bir özellikle karşımıza çıkmasın. Yıllar önce aklımıza bile gelmeyen görüntülü görüşmeler, anlık mesajlaşmalar ya da online ödeme fırsatı günümüzde olağan avantajlar halini almış durumda. Ancak bir özellik var ki herkesin bir akıllı telefonda aradığı kriterler arasında üst seviyelerde yer alıyor: Suya dayanıklılık. Su geçirmez telefonlar, Samsung'dan Apple'a pek çok farklı markanın etiketiyle piyasaya sürülüyor. İleri teknolojilerle donatılan bu akıllı telefonları ister fiziksel mağazalardan istersen de online platformlardan rahatlıkla satın alman mümkün. Biz de bu yazıda suya dayanıklı telefon markalarını ve modellerini senin için masaya yatırdık. Yazının devamını okuyarak su geçirmez cep telefonları hakkında detaylı bilgi edinebilir, hatta ürünleri Hopi anlaşmalı markaların kampanyaları vasıtasıyla ek indirimler ve Paracık kazanarak satın alabilirsin. Bizden söylemesi!

 IP Sertifikası Nedir?


Su geçirmezlik, cep telefonlarında IP sertifikasıyla kanıtlanıyor. Belli numaralarla derecelendirilen telefonların suya ve toza ne kadar dayanıklı olduğu, bu sertifikalarda açık biçimde yazılı. Peki IP sertifikası nedir? Bu sorunun cevabını vermeden önce kısaltmanın açıklamasını yapalım. İngilizce bir terim olan IP, Ingress Protection ibaresinin kısa hali. Bu da “giriş koruması” olarak Türkçeye çevriliyor. IP sertifikaları, günlük kullanımda su ve toz parçacıklarının telefon içine ne kolaylıkta girebileceğini anlatmak için kullanılmakta. Eğer kullanacağın ya da satın almayı düşündüğün cep telefonunun özellikleri arasında IP67 ya da IP68 gibi ibareler yer alıyorsa cihazın suya ve toza dayanıklı demektir. Konuyu biraz daha açalım.IP kısaltmasından sonra gelen ilk rakam toz korumasını derecelendirmek üzere kullanılıyor. Genelde 5 veya 6 olan bu rakam, iki durumda farklı özelliklere sahip. Eğer 5 ise küçük toz parçacıklarının cep telefonu içine girme ihtimali yüksek; ancak cihazın çalışmasını engelleyecek kadar etkin olmadığı anlamına gelir. Sen yine de dikkatli ol! Eğer rakam 6 ise biraz daha rahatlayabilirsin. Zira bu durumda telefonun toz parçacıklarına karşı üst düzey bir koruma sağlıyor demektir.Gelelim suya dayanıklılık durumuna. Su geçirmez cep telefonu modellerinin IP derecelendirmesinde yer alan ikinci rakam genellikle 5 ila 9 olarak belirleniyor. Derece ne kadar büyük bir rakamla nitelendiriliyorsa suya dayanıklılık o kadar artıyor. Yani eğer 5 ise elindeki cep telefonunun tamamen su geçirmezlik garantisi yok demektir. Eğer gerçekten bir su geçirmezlik özelliği istiyorsan bu durumda IP derecesindeki ikinci rakamın 7 veya üzeri olması kriterine odaklanmalısın. 7 ibaresi, 1 metre derinliğe kadar olan sularda telefonunu koruyabilir. Eğer rakam 8 ise 1 metreden fazla sularda bile telefonun koruma altında demektir. Buradaki önemli nokta, cihazın ne kadar süre bu derinlikteki suyun altında dayanabileceğinde saklı. Şu ana kadar üretilmiş olan en yüksek su koruması IP derecesindeki 9 rakamıyla belirtiliyor. Bu da telefonunun sürekli suyun altında kalabileceği anlamını taşıyor. Örneğin IP69 özellikli telefonlar su altında kalsa da çalışabilme özelliğiyle satışa sunuluyor.Konuyu kısaca özetlemek için aşağıdaki tabloyu kullandık. Sen de bu bilgilere bakarak elindeki cep telefonunun ne derece suya dayanıklı olduğunu test edebilirsin.
  • IP derecesindeki 2. Rakam 5 ise: Cep telefonun sadece su sıçramalarına dayanıklı.

  • IP derecesindeki 2. Rakam 6 ise: Herhangi bir yönden yüksek hızla fışkırtılan su, cep telefonuna zarar vermez.

  • IP derecesindeki 2. Rakam 7 ise: Telefonun, 1 metreye kadar olan sularda en fazla yarım saat kalabilir.

  • IP derecesindeki 2. Rakam 8 ise: Telefonun, suya sürekli daldırma etkilerine dayanabilir.Samsung Su Geçirmez Telefonlar


Samsung, en sık tercih edilen akıllı cep telefonu markaları arasında üst sıralarda yer alıyor. Markanın satışa sunduğu telefonların çoğu belli derecelerde suya dayanıklı. Aşağıdaki Samsung suya dayanıklı telefon modelleri hakkında bilgi edinerek seçimini yapabilirsin.
  1. Samsung S22 Serisi: Bir akıllı cep telefonundan beklenen pek çok özelliği ve fazlasını Samsung, bu seride gözlerinin önüne koyuyor. S22 serisindeki telefon modelleri, su sıçramalarına ek, suya düşmelere karşı da dayanıklı biçimde üretilmiş. Zaten bunu da IP68 dayanıklılık derecesiyle kanıtlıyor. İster spor yapın ister yağmur altında yürüyün dert değil. Hatta telefonla entegre olarak sunulan S Pen de suya dayanıklı.

  2. Samsung Galaxy Z Serisi: Katlanabilir akıllı telefon modelinin öncülerinden olan Samsung, Z serisi telefonlarında da su ve toz geçirmezlik madalyasını elinde taşıyor. Z Flip ve Z Fold olmak üzere iki modeli piyasaya süren Koreli dev marka, bu telefonlarda IPX8 dayanıklılık derecesi vadediyor. Bu da ürünün tatlı suda 1,5 metreye ve 30 dakikaya kadar kalma testinden başarıyla geçerken toza dayanıklı olmadığı anlamına geliyor.

  3. Samsung Galaxy Note20 Ultra: Note alma devrini dijitale dönüştüren Galaxy Note serisi içinde yer alan Samsung Galaxy Note20 Ultra cep telefonlarındaki suya dayanıklılık sertifika numarası IP68. Bu da cihazları 1.5 metreye ve 30 dakikaya kadar tatlı suya daldırabileceğin anlamına geliyor. Ayrıca bu modeller toza karşı da oldukça dayanıklı.Kısacası Samsung, farklı seriden su geçirmeyen cep telefonları seçeneğiyle seni memnun edecek gibi görünüyor.Ayrıca hangi telefonu alacağına bir türlü karar veremiyorsan, bu konuda bir rehber niteliğindeki Hangi Telefon Alınmalı? konulu yazımızı okuyarak kendine yardımcı olabilirsin.Apple Su Geçirmez Telefonlar
Apple da akıllı cep telefonu dendiğinde akla gelen ilk markalardan. Gerek ikonik tasarımı gerekse kullanıcı dostu arayüzü ile markanın telefonları farklı yaş aralıklarından herkesin elinde. Bakalım iPhone su geçirmez telefon modelleri hangileriymiş.
  1. iPhone 13 Pro ve Pro Max: Hızlı Bionic çipi, şık tasarımı ve uzun süre yeten pil ömrüyle iPhone 13 Pro, profesyonellere layık bir telefon. IP68 gibi yüksek bir dereceyle suya ve toza dayanıklı olarak tasarlanan bu telefonları su sıçramalarında ya da suya düşmelerde, endişelenmeden kullanmaya devam edebilirsin. Zira bu cihazlar 30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlik testinden başarıyla geçmiş.

  2. iPhone 12 ve 12 Mini: Apple'ın ikonik tasarımlarını göreceğiniz bu telefon da suya ve toza karşı dayanıklı olarak üretilmiş. Tıpkı iPhone 13 serisinde olduğu gibi iPhone 12 ve 12 Mini modellerinin de suya dayanıklılık testleri gayet başarılı. Zira bu cihazlar da IP68 ile su ve toz geçirmezlik ödülünü elinde tutuyor. 30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlikteki sularda test edilen Apple marka bu su geçirmez telefon modellerini yağmur altında ya da suya düşmelerde tekrar kullanabilirsiniz. Ancak marka, hiçbir modelinde suya dayanıklılığın kalıcı olmadığını da belirtmeden geçmiyor. Toleransın, normal kullanıma bağlı yıpranmalar sonucunda azalabileceğini bilmekte fayda var.

  3. iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max: Son olarak iPhone 11 serisine dahil 11, 11 Pro ve 11 Pro Max cep telefonlarının da IP68 dereceyle suya ve toza dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak buradaki kriter biraz farklı. Zira cihazın dayanabileceği süre ve su derinliği, 30 dakika ve maksimum 2 metre olarak açıklanıyor.Tüm bu bilgilerden sonra sen de markanı ve modelini seçip suya ve toza dayanıklı telefonlardan birine kavuşabilirsin. Alışverişlerinde Paracık da kazanmak istersen sayfamızı incelemeyi unutma!