Yeni normalle birlikte pek çok işini halletmek için ihtiyacın olan HES kodu nedir, nasıl alınır yazımda! Hadi tüm detayları keşfet!

Covid-19 ile mücadele için alınan önlemler kapsamında hayatımıza giren HES kodu hakkında neler biliyorsun?

Özellikle sosyal ortamlara girebilmek için kullanılan HES kodu nedir, nasıl alınır ve bu kod nerelerde kullanılır öğrenmek için yazımı okumaya devam et!
 HES Kodu Nedir?


HES kodu adını Covid-19 ile mücadelede bir slogan haline gelen ve mobil uygulamanın da ismi olan “Hayat Eve Sığar”dan alır. HES kodu, kurum ve kişilerin Covid-19 hastalığıyla ilgili taşıdığı riski gösterir. Yapılan Covid-19 testi pozitif çıktığında HES kodunu sorgulayan cihazlarda bu durum da görülür. HES kodu yeni normalde, kurum ve kişilerle sağlık durumunu paylaşman için gereklidir.HES Kodu Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?


HES kodu;
  • Uçak, tren, otobüs gibi araçlarla yapılan hem şehir içi hem de şehirler arası yolculuklarda,

  • Alışveriş merkezleri ve pazar yerlerinde,

  • Adliye, PTT, çeşitli kişisel kayıt ve ödemelerin yapıldığı memurluklarda ve devlet dairelerinde zorunlu hale getirilmiştir.


 Bu tip kurumları ziyaret ettiğinde görevli kişiye HES kodunu iletmen gerekir. Test sonucu pozitif olan ve hastalığı taşıyan kişilerin hastalığı bulaştırma riskini azaltmaya yardımcı olan HES kodunu mobil uygulama üzerindeki dijital barkodu okutarak ya da doğrudan numarayı ileterek yetkililere bilgi verebilirsin.
 
Eğer HES kodun yoksa istediğin yöntemle hemen bir HES kodu oluştur ve yeni normalin pin koduna sahip ol!

HES Kodu Nereden ve Nasıl Alınır?


Peki, günlük hayatta pek çok durumda işine yarayacak HES kodu nasıl alınır? İşte HES kodu almak için kullanılan 3 farklı yöntem.Mobil UygulamaIOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonuna indirebileceğin Hayat Eve Sığar uygulaması ile HES kodu oluşturabilirsin. Bunun için uygulamayı indirip ana ekrandaki “HES Kodlarım” butonuna tıklaman, ardından da ekranın alt kısmında yer alan “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklayıp istenilen bilgileri girmen yeterli. Uygulama ile çocukların için de HES kodu alabilirsin. Aile bireylerini de ekleyerek onların sağlık durumunu da takip edebilirsin.
 

SMSSMS ile HES kodu almak için önce HES yazıp boşluk bırak. Ardından sırasıyla
T.C. kimlik numaran ve T.C. kimlik seri numaranın son 4 hanesini yine aralarında boşluk bırakacak şekilde yaz, 2023’e gönder. SMS’ine karşılık olarak HES kodun ve kullanım süresi hakkında bilgi veren bir SMS alacaksın.


E-DevletHES kodunu E-devlet üzerinden oluşturmak istiyorsan www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet hesabına giriş yapman ve HES Kodu Üretme ve Listeleme menüsüne tıklamalısın. “Yeni HES Kodu” butonuna tıklayarak saniyeler içinde hem kendin hem de 18 yaş altındaki çocuğun için HES kodu oluşturabilirsin.