Yılbaşı, tatlısız geçmesi düşünülemeyen, bunun teklif dahi edilemeyeceği bir gece. Fakat geceyi hafif ve sağlıklı tatlılarla kapatmak da mümkün. Yılbaşı sofran için şerbeti az, sütlü ve meyveli tatlılar hazırlayabileceğin gibi yalnızca meyvelerden oluşan birkaç tabak hazırlamayı da düşünebilirsin. Belki hafif muhallebi veya kuplar yapabilir, seçtiğin kış meyvelerini de yanında taze hâlde sunup davetlileri diledikleri kombinasyonları yapmaya teşvik edebilirsin. Her halükârda sofran fotoğraflık olacak, o kesin!
 
O zaman sana ve sevdiklerine afiyetler dileyip yılbaşı sofrasını renklendirecek favorim olan 5 kış meyvesini sıralıyorum:

Hem Bin Hem Bir: Nar


Nar, bereketin simgesi. En nihayetinde çarşıdan bir tane alınıp eve gelince bin tane olan kaç meyve var ki? Antioksidan olan nar aynı zamanda bağırsak koruyucu ve çalıştırıcı nitelikte. Hem bütün hâlde hem de taneleriyle simgeledikleriyle birlikte mitoloji ve tarihte de yeri büyük olan nar, meyve tabağının ana kahramanı olabilecek haşmete sahip.

 

Portakalın Kuzeni: Greyfurt


Zevkli renk kombinasyonu ile yılbaşı sofrasına en az senin kadar yakışacak greyfurt, kasım ayından şubata dek taze olarak piyasada. Hücre onarımını hızlandıran, yaraları hızlıca iyileştiren ve hastalıklardan koruyan greyfurtu yılbaşı sofrasında suyu ya da reçeli ile de temsil edebilirsin.

 

Armut Dersem Çık


İyisini kimin yediği tartışma konusu olan armut, soğuk günlerde seni hastalıklardan korur. Lif kaynağıdır. Midende hazımsızlık, yanma ya da bulantı hissettiğinde bir armut seni fabrika ayarlarına hızlıca döndürebilir. Dilimlediğin armutları, üzerlerine biraz Türk kahvesi ya da tarçın serperek de sunabilirsin. 

 

Dışı Domates İçi Lokum: Cennet Elması


Cennet meyvesi olarak da bildiğimiz cennet elması, dışıyla domatesi andırır. Yunanca adı olan diospyros “Zeus’un meyvesi” anlamına gelir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu nitelikte olan Trabzon hurması, kansızlığa karşı birebirdir ve A, C, E vitaminlerini içerir. İlk hâli biraz buruk bir tatta olan, olgunlaştıkça yumuşayıp tatlılaşan cennet elması, yılbaşı gecesi yapacağın meyve tabağının en tatlı konuğu olabilir.

 

Şekersiz Şeker Gibi: Kestane


Hücre yenileyici ve mide koruyucu kestane, kış akşamlarının vazgeçilmezi. Sobada ya da fırında kebap usulü, haşlanarak ya da şekerle tatlısı yapılarak tüketebildiğimiz kestane, yılbaşı gecesinin de ana karakterlerinden. Selenyum zengini olduğu için antioksidan nitelikte de olan kestane ayrıca kemik ve kas sisteminin de sağlıklı olmasını sağlar.
Aradığın en taze meyveler Migros'ta seni bekliyor.
 
Afiyet olsun! :)