Gecenin bir yarısı saatlerce takılıp bölümü geçmenin yolunu bulduğun oyunda, zafer çığlığına kim eşlik etti? Evet, oyun müziği! Bugün senin için hafızlardan hiç çıkmayan, geçmişten günümüze en fiyakalı 11 oyun müziğini sıraladım.

İyi bir Oyunun Olmazsa Olmazı
Video oyunlarına bağlanmanın nedenlerinden biri de artık her notasını neredeyse ezberden çaldığın, nerede kreşendo yapıp nerede sakinleşeceğini çok iyi bildiğin, bazen uydurarak bile olsa sözlerine eşlik ettiğin müzikleri... Oyun yüklenirken, jenerik akarken, ana menüye ulaşınca ya da türlü ayarla uğraşırken çalan bu müzikler, seni motive edip havaya sokuyor ve oyun boyunca yaşadığın onca duygunun arka planı oluyor.
Biraz nostaljik ve hatta duygusal bir yolculuk olacak. Hazırsan başlıyorum:

1. The Elder Scrolls III: Morrowind (2002)The Elder Scrolls III Morrowind, oyuncunun dünyayla ilişkisini koparan, onu koskocaman bir evrende bir başına bırakıp "hadi çık bakalım işin içinden" diyen bir oyundu. Eh, işin içinden çıkma motivasyonunu müziğinden aldın tabii.
 2. Fahrenheit Indigo Prophecy (2005)Filmi andıran senaryosuyla herkesi kendine hayran eden PlayStation klasiği Fahrenheit'ı hatırlıyor musun? Oyunun tüyleri diken diken eden müziğinin imzası ünlü besteci Angelo Badalamenti'ye ait.
 3. Commandos: Beyond the Call of Duty (1999)Altı müttefik komandoyla İkinci Dünya Savaşı devam ederken çok gizli görevler peşinde koştuğun strateji oyunu Commandos, oynarken yenilgiyi de zaferi de iliklerine kadar hissedebileceğin melodiler içeriyordu.
 4. The Sims 1 (2000)2000'lerin başından günümüze pek çok gencin mimarlık eğitimi alma kararının arkasındaki en kuvvetli sebep: The Sims. Simülasyon oyunlarının atası The Sims de tabii ki müzikleriyle unutulmazlar arasında.
 5. Heroes of Might and Magic III (1999)Sadece flütleriyle bile destansı bir atmosfer yaratabilen Heroes of Might and Magic, bu listede olmayı en çok hak eden oyunlardan biri.
 6. Midtown Madness 3 (2003)Koca bir nesli 18'ini doldurmadan otomobil ehliyeti almış gibi hissettiren Midtown Madness, breakbeat soslu funky müziğiyle listeye sıkı bir giriş yapıyor.
 7. Age of Empires 3 (2005)Bu listede Commandos'un epiklik seviyesiyle yarışa girebilecek tek müzik tabii ki Age of Empires'ınki.
 8. Halo III (2007)Kahramanlık temasına doymadıysan sana Halo 3'ten daha iyisini veremem. Besteci Marty O'Donnell, bu muhteşem işinde oyuncunun dünyayı gerçekten kurtarıyor gibi hissetmesi için varını yoğunu ortaya koymuş.
 9. Street Fighter 2 (1991)Birkaç jenerasyona damgasını vurmuş, oynamayanın bile çok iyi bilip sevdiği Street Fighther 2, Yoko Shimomura imzalı müzikleriyle listede. Oyundaki tüm karakterlerin dövüş alanına çıkış müziği ayrı ayrı aranje edilmiş. Ben listeye Chun-Li'ninkini aldım ama sen dilersen hepsini tek tek dinleyebilirsin.
 10. Fifa '98 (1998)Blur'ün “piyasa” grunge ve punk rock şarkılarıyla dalga geçtiği parçası Song 2'yu tüm dünyaya tanıtan tabii ki Fifa '98 olmuştu. Song 2'nun girişini her duyduğunda birileri bir yerlerde güzel goller atıyor.
 11. Super Mario (1985)...Çünkü bu listeyi Super Mario'suz bitirseydim tüm oyun severlere ayıp olurdu.