Tüm zamanların en çok indirilen oyunu Minecraft hakkında bilmen gerekenleri bu yazıda bulabilirsin. Minecraft nasıl oynanır, merak ediyorsan okumaya başla!

Çıktığı günden bu yana ismi dillere pelesenk olmuş bir oyun olan Minecraft, oyun tarihinin en çok satanları arasındaki yerini gururla koruyor. 7'den 70'e hayran kitlesi bulunan bu efsanevi oyunda, tıpkı diğer bilgisayar oyunlarında olduğu gibi belli başlı kurallar yer alıyor. Oyuncular da bu kurallar çerçevesinde rakiplerine üstünlük sağlamaya çalışarak oyunun birincisi olmak için ellerinden geleni yapıyor. Minecraft ve Minecraft Dungeons olmak üzere iki çeşidi bulunan bu oyunun bir de eğitimcileri sevindirecek oyun tabanlı eğitim platformu bulunuyor. Dolayısıyla Minecraft ismini gerek eğlence gerekse eğitim alanlarında sıkça duyacağız gibi görünüyor. Peki, Minecraft nasıl oynanır? Bu sorunun yanıtını senin için bu yazıda detaylıca anlatıyoruz. Minecraft oynamak için gerekenlerle birlikte derlediğimiz bu yazıda Minecraft oyunu hakkındaki soru işaretlerini silebilirsin.
Bu arada Minecraft temalı ürünlere indirimlerle sahip olmak için buradaki kampanyadan faydalanabileceğini de unutma!
Minecraft, sürekli değişen bir dünyada yapılar inşa ederek, kazanarak ve canavarlarla savaşarak ilerleyeceği türden bir oyun. Bu oyuna ilk başladığında envanterinin boş olacağını bilmelisin. Bu oyun, tıpkı Counter Strike ya da Crysis gibi birinci tekil şahıs açısıyla oynanıyor. Dünyadaki her yere gidebileceğin Minecraft'ta gördüğün her nesneyi kırabilir ve aldığın malzemeleri dilediğin yere yerleştirebilirsin. Minecraft, oyunculara işte bu açıdan tam bir özgürlük sahası yaratıyor ve tam da bu yüzden çok seviliyor. Burada tamamen özgürsünüz. Ayrıca bu oyun iki modda oynanıyor: Hayatta kalma ve yaratıcılık modları. Oyuna ilk başlayanlar tabi ki Survival yani hayatta kalma modunda başlıyor. Burada yapabilecekleriniz belli sınırlarla çevrelenmiş. Zaman limiti var ve hayatta kalman için bazı acil işleri halletmen gerekli. Bunlardan ilki barınak. Güvenli şekilde ilerlemek ve gececil yaratıklardan korunabilmek adına kendine bir sığınak inşa etmelisin. Bunu da toprağı bir çapa yardımıyla eşeleyerek başaracaksın. Toprağa mümkün olan en hızlı şekilde biçim vererek evini kurduktan sonra kendini güvence altına almış oluyorsun. Burada amaç, seni hayatta tutacak malzemeleri süratle toplamak ve gece olunca evine dönmek. Bu aşamada sana verebileceğimiz en önemli ipucu, evinden fazla uzaklaşmaman gerektiği. Zira bu oyunda tüm dünya ayaklarının altında; ama günün sonunda evine dönmezsen tüm çabaların suya düşebilir.
Hayatta kalmak için gerekli olan bir diğer ihtiyaç da yemek. Serbest gezinen çiftlik hayvanlarını, elindeki silahlarla avlayıp etlerinden yararlanman mümkün. Hatta bir ocak inşa ettiysen pişmiş etin keyfini de sürebilirsin. Ne kadar yersen o kadar iyi. Hayatta kalmana yetecek enerjiyi bulduğunda diğer işlerine odaklanman kolaylaşacaktır.
Hayatta kalma modunu başarıyla tamamladığında ise seni sınırsız yaratıcılık bekliyor. Kreatif modda tüm eşyalar artık senin emrinde. Üstelik bu oyuna arkadaşlarını bile dahil edebilirsin. İster beraber şehirler yaratın ister raylı sistemler kurup maden çıkar istersen gökdelenler inşa edip dilediğin gibi uç... Tüm bu imkanlar Minecraft'ın yaratıcılık modunda mümkün. Tabi, bunun getirdiği eğlence de cabası. Dene, kendin gör!Minecraft Nasıl İndirilir?


Her ne kadar Windows tabanlı olarak başlasa da Minecraft'ı iu anda her türlü platformda görmek mümkün. Bu oyunun farklı sürümlerine pek çok kanaldan ulaşabilirsin. Ayrıca bu ürünün karakterlerinin kullanıldığı pek çok farklı ürünü satın alarak Minecraft tutkunu sevdiklerine hediye olarak vermen de mümkün. Hatta bu ürünleri Hopi ile Paracık kazanarak satın al. Minecraft Java sürümü minecraft.net üzerinden, Windows 10 sürümü ise xbox.com üzerinden kolayca indirilebiliyor. Diğer yandan oyunun konsol tarafındaki sürümleri de PlayStation Store ve Xbox Store üzerinden temin edilebilir.
Minecraft nasıl indirilir, sorusunu tam anlamıyla cevaplayabilmek için oyunun Android ve iOS sistemleri üzerindeki versiyonlarından da bahsetmemiz gerekiyor. Oyunun popülaritesini artıran özelliklerinden en önemlisi olan mobil platform çıkışlı olması, onu her iki işletim sisteminde de mevcut kılıyor. Android cihazları tercih edenler Minecraft'ı Google Play'den, iOS kullananlarsa oyunu App Store'dan rahatlıkla satın alıp indirebilir.Minecraft Nasıl İki Kişilik Oynanır?


Bu oyunu oynamanın tadını alanlar Minecraft nasıl iki kişilik oynanır, sorusunun cevabını alarak oyunun zevkini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Biz de bu yazıda Minecraft'ın iki kişilik nasıl oynanacağı hakkındaki soru işaretlerini kaldırıyoruz.
Öncelikle, bu oyunu iki kişinin aynı anda oynayabilmesi için oyuncuların aynı ağa bağlı olmaları şart. Nerede olursan ol, aynı internet ağına bağlı olduğun sürece Minecraft'ı arkadaşlarınla karşılıklı oynaman mümkün. Bu koşul sağlandıktan sonra geldik ikinci şarta: Aynı mobil cihaz sürümüne sahip olmak. İster Android ister iOS olsun cihazlardaki sürümler aynı olduğu sürece Minecraft oyununu iki kişi beraber oynayabilirsin.
Tüm hazırlıklar tamamlandığında sunucuyu başlatacak olan oyuncu Oyna butonuna tıklayarak yeni dünya oluşturmaya başlayabilir. Nasıl bir dünya olacağı tamamen oyuncunun inisiyatifinde. Yerel oyun başlatma seçeneği ile oyun aç ve oynamaya başla! Diğer oyuncunun da oyuna dahil olabilmesi adına aynı ağda olan kişilerin oyna butonuna tıklaması gerekiyor. Bu butona tıklandığında açılan menüde oyuncunun kendi oluşturduğu oyunlara ek olarak aynı ağda açılan diğer oyunlar da listeleniyor. Açılmış olan sunucuya tıklandığında tüm oyuncular oyuna dahil olabiliyor.
Ancak yakınlarda, bağlanabileceğiniz herhangi bir modem yoksa, üzülme! Akıllı cep telefonları artık bu soruna da çözüm oluyor. Telefonunun interneti kullanarak arkadaşlarınla Minecraft'ın eğlenceli dünyasına giriş yapabilirsin. Hotspot olarak bilinen bu özellik, telefonundaki kablosuz bağlantı ayarları üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu kısımda internet paylaşımı seçeneğini bulduktan sonra ilgili yere tıklayarak telefonunu modem gibi kullanman mümkün. Böylece seninle aynı oyunu oynamak isteyenler de senin kullandığınız kablosuz ağa bağlanarak oyuna dahil olabilir. İşte bu kadar kolay!Minecraft Sistem Gereksinimleri Nelerdir?


Minecraft oynamak için gerekli olan asgari sistem gereksinimleri ve önerilen sistem gereksinimleri olmak üzere iki temel başlık bulunuyor. Bu harika oyunu deneyimleyebilmek adına ihtiyacın olabilecek tüm bilgiler aşağıda senin için sıralandı. Okumaya devam etmen yeterli.PC için Asgari Sistem Gereksinimleri
  • En az 4 GB kapasiteli bir bellek

  • En az Windows 10 işletim sistemi

  • İleri seviye bir Intel Graphics ekran kartı

  • Intel Celeron işlemciBu arada Minecraft için nasıl bir bilgisayar seçmen gerektiğinden emin olamıyorsan Oyun Bilgisayarı Önerileri başlıklı yazımızı okuyarak fikir alabilirsin. Burada farklı markaların en çok tercih edilen gaming bilgisayarları hakkında fazlaca bilgi mevcut.PC için Önerilen Sistem Gereksinimleri
  • 8 GB kapasiteli bir bellek

  • Windows 10 işletim sistemi

  • NVIDIA GeForce ekran kartı

  • Intel Core i7 işletim sistemiSen de tüm bu bilgiler ışığında Minecraft dünyasında kendi maceranı yaratmak istersen seninle paylaştığımız sistem gereksinimlerini temin ederek oyunun büyülü akışına kendini kaptırmak için zaman kaybetme!