Uzun yıllar sorunsuz çalışabilen, düşük enerji tüketerek faturalarda baş ağrıtmayan bir çamaşır makinesi almak önemli. Peki bunun için gereken kriterler neler? Tüm cevaplar yazımızda!

Evin beyaz eşya ihtiyaçlarını karşılarken sorduğumuz en sık sorulardan biri çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusu. Öyle ki alınacak çamaşır makinesinin uzun ömürlü olması, tasarruf sağlaması, yüksek enerji verimliliği ile çalışması ve iyi performans göstermesi en temel beklentiler arasında. Peki buna göre hangi çamaşır makinesi alınmalı? Ayrıntılı içeriğimiz sayesinde tüm sorularına yanıt alabilir ve evin için en ideal çamaşır makinesini alabilirsin!
 

Çamaşır Makinesinin Kapasitesi Ne Olmalı?


Hangi çamaşır makinesini almalıyım, diyorsan ilk bakman gereken kriterlerden biri kapasitedir. Tahmin edersin ki bir beyaz eşya almak, aynı zamanda uzun vadeli bir yatırım anlamına geliyor. O nedenle kapasitesi senin için en uygun çamaşır makinesini alman da elzem. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, ailenleysen veya kalabalık bir evde yaşıyorsan düşük kapasiteli bir çamaşır makinesi alman su ve elektrik israfına yol açabilir.
 
Kapasitesi yüksek bir makinede çamaşırları tek seferde yıkayabilecekken düşük kapasiteli bir modeli birkaç kez çalıştırman gerekebilir. Bu da hem vakit hem nakit israfı demek. İkincisi, bunun tam tersi de mümkün. Yalnız yaşıyorsan büyük kapasiteli bir makine de gereksiz kullanıma neden olabilir. Bu noktada ortalama bir aile için genelde 8 kg kapasiteli modeller tavsiye ediliyor. Buna göre daha düşük veya yüksek kapasiteli modellerden birini satın alabilirsin.
 
Hangi Enerji Sınıfı?

En önemli konulardan biri de alınacak çamaşır makinesinin verimliliği ve enerji sınıfı. Çoğu kişi için çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında bu konu yer alıyor. AB nezdinde sürdürülen ve çevre dostu bir uygulama olan enerji sınıfı, elektronik bir cihazın verimliliğini gösteriyor. Eski enerji etiketleri ve çizelgelerde en verimli olan enerji sınıfı A+++ idi. Bunu ise sırasıyla A++, A+, A, B, C ve D takip ediyordu. Yeni enerji sınıflandırmasında ise en verimlisinden en verimsizine doğru A, B, C, D, E, F ve G sıralaması yer alıyor.
 
Alacağın çamaşır makinesinin etiketindeki siyah ok, cihazın hangi enerji sınıfına ait olduğunu ifade ediyor. Söz konusu çizelgenin alt tarafında da bu sınıfa karşılık gelen yıllık enerji tüketimi gösteriliyor. Burada alacağın makinenin kilovat-saat/yıl cinsinden enerji tüketim miktarını görebilirsin. Çamaşır makinesi ne kadar elektrik harcar, sorusuna da bunlar üzerinden yanıt verilebiliyor. Bu açıdan A sınıfı makinelere yönelmekte yarar var. Dilersen, beyaz eşyalarda %1’e varan Paracık kazandıran kampanya için buraya tıklayabilirsin.
 
Boyut ve Ölçüler

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, sorusunun bir diğer önemli yanıtı da ürünün ölçüleri. Çamaşır makinesini almadan önce montajının yapılacağı alan ile makinenin ölçülerini kıyaslaman bu açıdan çok önemli. Bunun için makinenin yerleştirileceği alanın ölçülerini 3 boyutlu olarak hesaplayıp bunu makinenin ölçüleri ile karşılaştırmalısın. Küçük ve dar bir alana büyük bir çamaşır makinesi almak ya da tam tersi senaryolar kullanışlılığa büyük ölçüde ket vuracaktır. Beyaz eşya alışverişinde Paracık kazandıran Media Markt kampanyasıyla da alışverişe başlayabilirsin.
 

Devir Sayısı ve Su Tüketimi


Makinenin enerji sarfiyatı dışındaki farklı değerleri de tercihlerde belirleyici oluyor. Buna göre bir çamaşır makinesi kaç devir olmalı, diyorsan en az 1000 devir modeller öne çıkıyor. Sıkma performansı çok çok önemliyse 1400 devir çamaşır makineleri de ideal olabilir. Makine sıkma aşamasındayken dakikada kaç kez döndüğünü ifade eden devir sayısı, çamaşırların makineden ne kadar kuru çıkacağının bir göstergesi. Yaşadığın kent aşırı sıcak havalara sahipse yüksek devir sayısı senin için o kadar önemli olmayabilir. Çamaşırları kurutmak için fazla yerin yoksa ya da soğuk iklime sahip bir yerdeysen de yüksek devir sayısına sahip olanlar ideal olabilir.
 
Gelelim, enerji tüketimi kadar önemli bir başka konuya: Çamaşır makinesi kaç litre su harcar? Basitçe yapılan ortalama hesaplara göre modern çamaşır makineleri 1 döngüde 40 – 80 litreleri arasında su tüketiyor. Bu litreler arasında değişen pek çok değer görmek mümkün. Burada en gerçekçi miktara, beğendiğin makinenin kullanım kılavuzu ve özelliklerinden ulaşabilirsin. Yenilikçi modeller arasında sensöre sahip olanlar da var. Bunlar, çamaşır miktarına göre otomatik su tasarrufu da oluşturabiliyor.
 

Yıkama Programlarına Göre İdeal Çamaşır Makineleri


Gelelim fonksiyon ve bazı özelliklere… Senin için en iyi çamaşır makinesi hangisi? Burada incelediğin makinenin yıkama programlarından da ipucu alabilirsin. Pamuklu, Eco, Hassas, Gömlek, Sentetik, Yünlüler, Renkli gibi sayısız yıkama programı var. Bunlar, çamaşırların özelinde en doğru programı seçip yıkama yapmana ve etkili sonuçlar almana yardımcı oluyor. Örneğin, fazla vakti olmayanlar için “Hızlı”, pamuklular için 40 dereceli programlar, kot pantolonlar için Hassas oldukça popüler programlar. Bu noktada yıkama programı açısından geniş bir çeşitlilik sunan modeller tercihin olabilir. Öyle ki modern pek çok modeldeki yıkama programı sayısı artık 20’ye yaklaşıyor.
 

Sessiz Çalışma Özelliği


Büyük gürültü çıkararak çalışan çamaşır makineleri özellikle ev ortamında huzuru kaçırabilir. Keza banyoların da genelde yatak odalarına yakın olması sessiz çalışan makineleri ayrıca değerli kılıyor. Bu nedenle beğendiğin makinenin desibel değerine bakmanda yarar var. Genellikle yıkama ve sıkma aşamaları için çamaşır makinelerinde 2 farklı desibel değeri var. Genellikle yıkamada 45 ila 60 desibel arası, sıkmada ise 70 – 80 desibel arası modellerin sessiz çalışabildiği kabul ediliyor.
 

Kurutma Fonksiyonu ve Wi–Fi Özelliği


Modern çamaşır makineleri, çeşitli özellikleri ile de geleneksel tasarımları geride bırakıyor. Bu özelliklerden biri ise şüphesiz ki kurutma fonksiyonu. Ekstradan alınan kurutma makinelerinin yerine, bu fonksiyona sahip çamaşır makineleri yer tasarrufu bakımından çok daha avantajlı. Özellikle çamaşırlarını kurutmak için fazla yere, imkâna sahip olmayanlar kurutmalı modelleri tercih edebiliyor. Bununla beraber bu fonksiyonun, bazı hassas çamaşırları bir parça yıpratabileceğini de unutma.
 
Wi – Fi özelliğine sahip modeller ise akıllı ev dizaynı içerisinde çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun önemli bir yanıtı. Bu modeller sayesinde artık makineni çalıştırmak ya da kapatmak için illa evde olman şart değil. Akıllı telefonlara indirilen ilgili uygulamalar sayesinde, çamaşır makineleri evde değilken dahi, uzaktan mobil cihaz üzerinden yönetilebiliyor. Bu uygulamalar, yalnız açma – kapama işlemi için değil, su tüketim seviyesini ve çok daha fazlasını takip etmen için de fayda sağlıyor.
 

Renk ve Tasarım


Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat edilmeli bakıldığında estetik kriterler de devreye giriyor. Bu noktada kompakt ve kullanışlı bir tasarım öne çıkarken modern dizaynlar da son derece popüler. Banyonun genel renk dağılımı ve dekorasyonu ile uyumlu bir çamaşır makinesi almak da dikkat edilen unsurlar arasında. Bu noktada gri ve siyah modeller daha çok modern tasarımlar arasında kabul ediliyor. Uzun vadede hoşuna gidecek, banyon ile uyumlu bir tasarım anlayışı ve renge sahip çamaşır makinelerini tercih ederek de çifte avantaj sağlayabilirsin.
 

Fiyat Skalası


 
Son olarak beğendiğin fakat bütçene uygun olmayan makineler varsa, burada ürünleri birbirleriyle kıyaslamak, emsal ürünlere göz atmak ya da fiyatları filtreleyerek modelleri listelemek avantaj sağlayabilir. Ayrıca bazı dönemlerde çeyiz seti, beyaz eşya seti gibi kampanyalar içerisinde de indirimli çamaşır makinesi bulmak mümkün. Bu minvaldeki özel kampanya dönemlerini takip ederek de daha ekonomik bir alışveriş yapabilirsin.
 
Kurutma Makinesi Nasıl Çalıştırılır, Kullanılır ve Temizlenir? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsin!