Portakal kabuğu görünümünden sıkıldın mı? Selülit ile savaşmak için ihtiyacın olan tüm bilgiler bu yazıda!

Cildinde portakal kabuğu gibi dalgalanmalarla kendini gösteren ve ayna karşısına geçtiğinde bu bölgeleri beğenmemene sebep olan selülit nedir gerçekten biliyor musun? Pek çok kişide özgüven problemlerine yol açan bu sorun kadınların ortalama yüzde 80'inden fazlasını etkiliyor. Zaman zaman erkeklerde de görülen selülit, cinsiyetler arasındaki yağ ve kas dağılımı gibi anatomik farklılıklar sebebiyle kadınlardan daha yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Eğer sen de selülit probleminin ne olduğunu anlamak ve bununla baş etme yöntemlerini öğrenmek istiyorsan yazımızı okumaya devam edebilirsin.
 Önce Selülit Nedir Bir Öğrenelim


Selülit ne demek diye merak ediyorsan en basit tanımıyla buna bir dolaşım bozukluğu problemi diyebiliriz. Sorunun temeline indiğimizde ise selülitin yağ hücreleri ile doğrudan bir ilişkisi bulunuyor. Özellikle kadınlarda cildin alt tabakasında çok fazla yağ hücresi depolanıyor. Bu yağ hücrelerinin arasından geçen bağ dokusu, erkeklerde genellikle çapraz olarak görülürken kadınlarda ise dikey olarak uzanıyor ve cildin üst katmanlarını daha derindeki dokulara bağlamaya yardımcı oluyor. Bu bağ dokuları arasında yağ hücreleri için yeterli boşluklar bulunuyor. Fakat yağ hücreleri genişleyip büyüdüğünde bu boşluklardan dışarı taşıyor ve bağ dokuları tarafından sıkıştırıldığı için de cilt yüzeyinde girintili çıkıntılı bir görüntü oluşturuyor. Bu şekilde açıklandığında selülitin yalnızca fazla kiloları olan insanlarda olduğunu düşünebilirsin. Ancak halk arasında zayıf olarak tanımlanan ve hatta düzenli spor yapan pek çok insanda dahi selülit problemi görülebiliyor. Selülitin nedenleri hakkında kesin bir yargıya varılmasa da genetik faktörler, hormonal değişiklikler, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, kilo alımı veya kaybı gibi yaygın faktörler yer alıyor. Selülit kaç yaşında başlar sorusu da sıkça merak edilen konular arasında yer alıyor. 14 yaş, hormonların çalışmaya başladığı dönem kabul edildiği için selülitin başlangıç zamanının da ortalama olarak bu yaşlar olduğu düşünülüyor.
 Selülitlerin Dereceleri


Yoğun olarak bacak ve kalça bölgesinde görülen selülit problemi karın ve kolda da oluşabiliyor. Lokal bir sorun olması nedeniyle tüm vücuda etki etmek yerine çoğunlukla belli bir bölgede yoğunlaşıyor. Selülitin seviyeleri de farklı derecelerde isimlendiriliyor.1. Derece Selülit: En hafif derecedeki selülitlerdir. Yatarken veya ayakta dururken görünmese de cilt dokusu sıkıştırıldığında ortaya çıkar. Dışarıdan bakıldığında pürüzsüz bir cilt görünümü vardır.2.Derece Selülit: Yatar pozisyondayken görünmeyen fakat ayaktayken ortaya çıkan selülitlerdir. Genellikle bacak ve kalça bölgesinde çukurlu cilt görünümü oluşur.3. Derece Selülit: Hem ayaktayken hem de yatarken rahatlıkla görünebilen selülitlerdir. Bu tip ileri seviyedeki selülitlerde çukurlar daha derin bir görünüme sahiptir.
 Selülit Oluşumunu Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler


Direkt olarak selülite sebep olan bir yiyecek ve içecek olmasa da hali hazırda yatkınlığı bulunan kişilerde selülit problemini tetikleyen bazı gıda çeşitleri bulunuyor. Sürekli ve yoğun miktarda sağlıksız yiyecekler ile beslenmek, selülit neden olur sorusunun yanıtlarından biri olarak gösterilebilir. Selülit sorunuyla baş ederken aşırı yağlı, çok fazla soslu ve tuzun yoğun yiyeceklerden de kaçınmanda fayda var. Ayrıca kafein de selüliti tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor. Hayatından kafeini tamamen çıkarman mümkün olmasa da alım sıklığını azaltman da selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olacaktır. Selülit yapan yiyecekleri bir liste haline getirecek olursak şu ürünleri sıralayabiliriz;
 • Pirinç

 • Kızartmalar

 • Margarin ve katı yağlar

 • Turşu

 • Kahve, çay ve kola

 • Tuzlu yiyeceklerSıraladığımız bu yiyecek çeşitlerini tamamen hayatından çıkarman gerekmiyor tabii ki. Unutmamalısın ki her şey ölçüde gizli. Tuzu, pirinci, kızartmaları ve turşuyu az miktarda ve daha seyrek aralıklarla yiyerek hem selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir hem de canının çektiği her şeyi tadabilirsin. Daha konforlu bir yaşam için yediğin her şeyde ölçülü olmaya dikkat etmende fayda var.
 Selülitten Kurtulmak Mümkün mü?


Selülitten kurtulmak için öncelikle sebeplerini iyi anlamak gerekiyor. Selülit nasıl geçer sorusunun yanıtı bu sebeplerde yatıyor. Eğer fazla kilolar ve hareketsizlik sebebiyle selülitlerin oluştuysa bu sorunu daha hareketli bir yaşam ve sağlıklı beslenme düzeniyle çözebilirsin. Fakat sorun genetik yatkınlıktan kaynaklanıyorsa bundan tamamen kurtulmak için bir yöntem bulunmuyor. Deneyeceğin farklı tekniklerle ve yaşam düzeninde yapacağın değişikliklerle büyük oranda selülit görünümünü azaltabilirsin. Profesyonel anlamda yardım almak istiyorsan akustik dalga terapisi ve radyoterapi gibi farklı alternatifleri de deneyebilirsin. Fakat bu tedavilerin etkilerini uzun süreli görmek istiyorsan yaşamında bazı noktalara dikkat etmen gerekiyor. Selülit sporla geçer mi sorusunun net bir cevabı olmasa da sporun fazla yağ dokularını eritmeye yardımcı olduğu ve selülit görünümünü azalttığı biliniyor. Ayrıca bol su içerek dolaşımı hızlandırmak ve sebze ağırlıklı beslenmek de bu noktada selülitten kurtulmak için faydalı olan değişimler arasında yer alıyor.
 Selülit Masajı Nasıl Yapılır?


Selülit için hem profesyonel hem de evde yapılan tedavi yöntemler arasında masaj ilk sırayı alıyor. Cildin yüzeyindeki çukurlu görünümünü azaltmak amacıyla bu bölgedeki dolaşımı hızlandırmak için yapılan masajlar farklı derecelerde başarı gösterebiliyor. Sen de selülit için ne yapılmalı diye düşünüyorsan öncelikle beslenme düzeninden yüksek oranda tuz, kafein ve yağı çıkardıktan sonra masaj tekniklerini deneyebilirsin. Bu esnada hayatına yürüyüş veya farklı spor çeşitleriyle hareket katmanda da fayda var. Selülit masajı nasıl yapılır diyorsan bunun farklı yanıtları bulunuyor. Temel olarak anlatmak gerekirse dikkat edebileceğin bazı ayrıntılar mevcut. Öncelikle ne tür yardımcı elemanlar kullanacağına karar vermen gerekiyor. Selülit fırçası, masaj aleti ve selülit yağları, kullanabileceğin en popüler ürün seçenekleri arasında yer alıyor. Dilersen yalnızca ellerini de kullanabilirsin. İlk olarak kan dolaşımını hızlandırmak ve vücudundaki enerji akışını artırmak için kuru fırçalama ile başlamanda fayda var. İhtiyacın olan fırça çeşitlerine göz atmak için Hopi anlaşmalı markalara göz atarak indirim ve Paracık kazanma şansını yakalayabilirsin. Vücudunun ısınıp rahatlamaya başladığını fark ettiğinde parmaklarında baskı uygulayarak daha yoğun bir masaja geçmen gerekiyor. Hem masaj sırasında hem de kuru fırçalama yaparken aşağıdan yukarı doğru, kan akışını hızlandıracak biçimde uygulama yapman gerekiyor. Parmaklarınla zikzaklar çizerek buradaki yağ hücrelerini parçalayacak şekilde bir baskı uygulayabilirsin. Yoğun bölgelerde baş parmaklarını yan yana koyarak yukarı doğru bastırma işlemini gerçekleştirebilirsin. Ev tipi kullanımlar için üretilen selülit masaj aletleri ile de bu adımı daha kolay hale getirebilmen mümkün.Selülite İyi Gelen Yağlar


Doğanın iyileştirici etkisinden selülit masajlarında da sıkça yararlanılıyor. Masaj sırasında yapılan hareketleri kolaylaştıran bu yağlar aynı zamanda cildin alt tabakasına nüfuz ederek dolaşıma katkıda bulunuyor. Selülite ne iyi gelir diye merak ediyorsan kesinlikle bu doğal yağ çeşitlerini denemelisin. Selülite iyi gelen yağların birkaç ortak özelliği bulunuyor. Bu yağ çeşitlerinin ciltte ısıtıcı bir etkisi bulunuyor. Isıtıcı etki, cilt altındaki yağ hücrelerinin parçalanmasını kolaylaştırıyor ve vücuttan atılma süreçlerine hız kazandırıyor. Cildindeki çukurlu görünümü azaltmak için kullanabileceğin doğal yağları şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kekik yağı

 • Susam yağı

 • Portakal kabuğu yağı

 • Greyfurt yağı

 • Limon yağı

 • Kayısı yağı

 • Ardıç yağı

 • Keten tohumu yağıSelüliti gidermek için yardım alabileceğin tüm unsurları sıraladıktan sonra bir noktaya daha değinmesek olmaz. Ergenlik döneminden başlayıp hayatının büyük bir bölümünde seninle olan selülit canını sıkıyor ve hatta özgüvenini zedeliyor olabilir. Fakat eğer sağlıklı besleniyor, hareket ediyor ve gidermek istediğin halde selülitlerden bir türlü kurtulamıyorsan vücudunla barışmanın zamanı sence de gelmedi mi? En büyük hediyemiz sağlığımız. Bu sebeple ayna karşısında kendinle barışıp kendini olduğun gibi kabul edersen hayatının geri kalanında vücudunun bir noktasına takılıp kalmak yerine daha mutlu bir yaşam sürebilirsin. Çünkü sen cildindeki çukurlardan çok daha fazlasısın!