Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte polenlerde ortaya çıkıyor. Bu da beraberinde polen alerjilerini getiriyor. Peki polen alerjisi olduğumuzu nasıl anlarız? Eğer sen de cevabını bilmiyorsan doğru yerdesin.Bahar ayları pek çok kişi için doğanın canlanmasını, güneşli günleri ifade ederken bir kesim için de alerjiyle baş etme ayları olarak yer alıyor. Polen alerjisi, özellikle bahar ve yaz aylarında yaygın olan alerji türleri arasında bulunuyor. Bitkilerin üreme sürecinde havada küçük parçacıklar halinde dolanan mikroskobik tanecikleri kişinin bünyesinde alerjik reaksiyona neden olabiliyor. Bu belirtiler çeşitli şekillerde ortaya çıkarak kişinin günlük yaşantısını etkileyecek düzeye gelebiliyor. Polen alerjisi belirtileri hafif olabildiği gibi şiddetli semptomlar da gösterebiliyor. Yaşam kalitesini önemli düzeyde etkileyen bu durum kimi zaman farklı rahatsızlıklarla da karıştırılabiliyor. Senin için polen alerjisini araştırarak detaylarına değindik. İşte polen alerjisi belirtileri ve ne yapman gerektiğine dair merak edilenler.
Polen Alerjisi Nedir?
Polen alerjisinin belirtilerine geçmeden önce polen alerjisi nedir, sorusunu yanıtlayalım. Polen alerjisi, bahar alerjisi olarak da bilinen ilkbahar ve yaz aylarında görülen bir alerji çeşidi olarak tanımlanabilir. Bu alerji bağışıklık sisteminin havada bulunan polenlere karşı tepki göstermesidir. Çiçek ve ağaçlardan çıkan polenler, rüzgâr yoluyla taşınarak bitkilerin üremesine yardımcı olur. Ancak bu doğal olay kimi kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olarak çeşitli belirtiler ile ortaya çıkar. Saman nezlesi, alerjik rinit olarak da bilinen bu alerji türünün belirtileri aynı olsa da kişiden kişiye göre semptomların kendini gösterme dereceleri değişiyor.
Polen Alerjisinin Yaygın Belirtileri
Polen alerji belirtileri, bağışıklık sisteminin polenleri yabancı ve zararlı olarak algılaması ve onlara karşı tepki göstermesi sonucu ortaya çıkıyor. Bu belirtiler çoğunlukla gözlerde, burunda ve solunum yollarında meydana gelerek ortaya çıkar. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek düzeye kadar gelebilen bu belirtiler, ağır seyrettiği takdirde tedavi edilmesi gerekiyor. Peki polen alerjisi belirtileri nelerdir? Haydi gel belirtilere birlikte bakalım.Burun Tıkanıklığı ve Akıntısı


Burun tıkanıklığı ve akıntısı polen alerji belirtisinin en sık rastlanan semptomları arasında yer alıyor. Berrak ve sulu bir akıntı şeklinde gerçekleşen bu akıntısı bir süre devam eden belirtiler arasında. Burun akıntısı ile beraber tıkanıklıkta gelişebiliyor. Burun mukozasının iltihaplanması ve şişmesi sonucu oluşan tıkanıklık bu dönem içerisinde nefes almayı oldukça zorlaştırabiliyor. Burunda kaşıntı hissi ve polenlerin yoğun olduğu dönemlerde de hapşırmalar da görülebiliyor.Gözlerde Kaşıntı, Sulanma, Kızarıklık


Gözde polen alerjisi belirtilerinde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık gibi semptomlar görülüyor. Bu durum göz iltihabı (konjoktivit) olarak da biliniyor. Gözlerin sürekli kaşınması şeklinde ortaya çıkan bu semptom kişinin günlük yaşantısını sekteye uğratabiliyor. Göz kapaklarında şişlik ve rahatsızlık hissinin oluşmasına da neden olabiliyor. Bu polen alerjisi göz damladı gibi ilaçlar ile gözlerdeki sorun kontrol altına alınabiliyor.Solunum Yollarında Rahatsızlık


Polen alerjisi göz ve burunda çeşitli semptomlara neden olduğu gibi solunum tollarının genelinde de çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Öksürük, hapşırma, boğazda tahriş ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Özellikle polen zamanlarında artan bu semptomlar kişiyi oldukça rahatsız edebiliyor. Öksürük sonucu oluşan boğazda tahriş, kuru ve kesintisiz bir öksürüğü de beraberinde getiriyor. Öksürük sonucu oluşan boğazdaki tahrişi giderebilmek ve birazda olsa boğazı yumuşatabilmek için ılık içecekler tüketebilir ve bol bol su içebilirsin.Ciltte Kaşıntı ve Kızarıklık


Polen alerjisi ciltte de belirtilere yol açabiliyor. Bazı kişilerde fiziksel, solunum yollarında veya gözde belirti yaşanırken kimisinde cilt üzerinde semptomlar gelişebilir. Polene doğrudan temas edilmesi halinde kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi belirtiler görülebiliyor. Bu gibi alerjik belirtiler daha önceden meydana gelmiş cilt rahatsızlıklarını da tetikleyebiliyor. Özellikle egzama gibi deri rahatsızlıkları bu gibi alerjik reaksiyonlarla şiddetlenebiliyor. Dolayısıyla cildinde bir kızarıklık fark ettiğiniz anlarda doktora başvurmanda fayda bulunuyor.
 
Polen alerji belirtilerinin arasında verilen bu başlıca semptomların dışında şu belirtiler de yer alabiliyor:

 • Yorgunluk

 • Sinüslerde baskı hissi ve baş ağrısı

 • Göz altılarında şişlik

 • Koku ve tat duyularında geçici bir azalma yaşanması

 • Algılama güçlüğü

 • Uyku sorunları


Polen Alerjisi Neden Olur?
Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte birçok kişide görülmeye başlayan polen alerjisi, geçici bir rahatsızlık olsa da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Peki polen alerjisi neden olur?  Haydi gel şimdi de bu alerji çeşidinin nedenlerine bakalım.


 • Çevresel Faktörler: Polen alerjisinin oluşmasında çevresel faktörlerin etkisi oldukça fazla. Bağışıklık sisteminin polenlere karşı hassas bir hale gelmesi sonucu oluşan bu alerji, bahar ayalarında çiçeklerin açması ve polenlerin uçuşması ile vücuda giren küçük bileşenlerin etkisinden oluşuyor.

 • Genetik Faktörler: Polen alerjisi her bağışıklık sisteminin zayıflığı sonucu oluşmaz. Kimi zaman genetik yatkınlığın da etkisi bulunabilir. Özellikle ailede polen alerjisine sahip birileri varsa bu noktada sende de alerji olma ihtimalini arttırıyor. Dolayısıyla polen alerjin var ise bu genetik faktörleri de göz önünde bulundurmanda fayda var.


Polen Alerjisi Nasıl Geçer?
Polen alerjisinden mustarip olanların en çok sorduğu sorulardan biri polen alerjisi nasıl geçer, sorusu oluyor. Polen alerjisi tedavisi için uygulanabilecek farklı yöntemler mevcut. Mevsim geçişlerinde tekrarlanan polen alerjilerinin semptomlarını azaltmak için öncelikle başvurulan yöntem ilaç tedavisi oluyor. Polen alerjisi belirtilerini azaltmak için antihistaminik gibi alerji ilaçlarının kullanımı semptomların azalmasında yardımcı oluyor. Bu ilaçlar vücuttaki histamin seviyesinin düşmesini sağlayarak kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtileri kontrol altına almaya yardımcı olur. Bunun yanında burun tıkanıklığını rahatlatabilmesi için kullanılan spreyler, daha rahat nefes almayı sağlayarak alerjinin belirtilerini kontrol altına almada yardımcı oluyor.
 
Polen alerjisini kontrol altına almak için ilaç kullanımının yanında alerji aşıları da sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri olarak yer alıyor. Vücudun alerjen maddelere karşı toleransını arttırmak için kullanılan bir tedavi yöntemi olan aşılar uzun vadede de alerji belirtilerini azaltabiliyor. Böylece ilaç kullanımına olan ihtiyaç kalmamış oluyor.
 
Alerji ile baş edebilmek için ilaç kullanmak ya da aşı olmak istemiyorsan o zaman doğal yöntemler ile korunmalısın. Bunun için beslenme alışkanlıkların içerisinde bal, propolis, kuşburnu çayı gibi doğal ve bağışıklığı güçlendirici gıdaları eklemelisin. Burun tıkanıklığı içinse tuzlu su yöntemini kullanabilirsin. Fakat uygulayacağın bu yöntemlerin kişiden kişiye farklılık göstereceğini unutmamalı kullanım öncesinde de bir uzmana danışmanda fayda var.
Polen Alerjisi Olanlar İçin Öneriler


Polen alerjisi olan kişilerin uygulayabileceği birkaç öneri söz konusu. Belirtileri hafifletmek, yaşam kalitesini arttırmak için uygulayabileceğin öneriler şu şekilde:


 • Kapalı alanları temiz tutmaya çalış. Polenlerin içeri girip birikmesini önlemek için düzenli olarak temizlik yapmak alınabilecek önlemlerin başında geliyor. Aynı zamanda polen filtreli klima kullanmak da polenlerin birikmesini önlemede etkili bir yöntem.

 • Kıyafet ve duş alışkanlıklarını değiştirmek de alerjiden korunabileceğin yöntemlerden biri. Dışarıdan geldikten sonra kıyafetlerini değiştirmek ve kirliye atmak, akabinde duş almak vücuda ve kıyafetlere yapışan polenlerin temizlenmesinde yardımcı oluyor.

 • Polen alerjisi için ilaç kullanıyorsan aksatmadan düzenli bir şekilde kullanmak belirtileri kontrol altına almaya yardımcı olacaktır. 


Dilersen Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmen Gereken 7 Konu yazımıza da göz atabilir, bu mevsimlerde neler yapabileceğini öğrenebilirsin.