Havalar artık çok dengesiz. Sık sık hastalanmamak için bağışıklığını güçlendirmen gerek. Aynı zamanda fazla kilolardan da kurtulup hafiflemek istiyorsan sağlıklı beslenme çok önemli. Hastalık havasından kendini korurken kilo verme sürecini hızlandıracak, aynı zamanda sağlığından da kaybettirmeyecek yöntemler var. İşte mevsim geçişlerinde dikkat etmen gereken altın kurallar!

Her şeyin başı su


Öncelikle şunu unutma: Detoks sıvıları diye adlandırılan ve çoğu aslında hiçbir gerçek fayda sağlamayan sıvılar yerine bol bol su içmelisin. Toksinleri en iyi temizleyip arındıran sıvı sudur. Yapılan tüm çalışmalar suyun metabolizmayı hızlandırdığını kanıtlıyor.

 

Taze detaylar-Mevsiminde gıdalar 


Taze sebze ve meyveler, tam tahıl gibi bol lifli gıdalar, turşu, lahana, kefir gibi probiyotik besinler, yemeklere baharat ve acı ilavesi de sağlıklı beslenmen boyunca kilo vermeni hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bu tarz takviyeler bağırsaklarının daha iyi çalışmasına da yardım ederek şişkinlik şikâyetini azaltacaktır.

Hızla kilo verdirip sonrasında fazlasıyla geri aldıran sağlıksız diyetlerle vücudunu hırpalamaktansa, mümkün olduğunca taze ve mevsiminde, katkısız ve paketlenmemiş ürünleri tüketme alışkanlığı kazanman işini gerçekten fazlasıyla kolaylaştırır.

 


Dengeli beslenme


Yemeklerini büyük tabaklarda almak yerine daha küçük olanlara geçebilir, kendinden bölmeli bir tabak edinerek porsiyonlarını kontrol etmeyi deneyebilirsin. Neyi ne kadar yediğini görmene, yeterli ve dengeli beslenme için eksiklik ya da fazlalıkları görmene yardımcı olacaktır.

 

Yeşil çay ve kahve


Kahvedeki kafein seni uyararak metabolizmanı hızlandırdığı gibi, iyi bir kahve antioksidanlar bakımından çok zengin ve sağlığa faydalıdır. Aynı şekilde yeşil çay da öyle. Bu iki içeceği şeker yerine zencefil, limon gibi vitamin zengini ilavelerle tüketmeyi deneyebilirsin.


 

Protein önemli


Protein hem daha uzun süre tok tutar hem de kilo verirken kas kütleni kaybetmene engel olur. Sabahları yumurta yemeye ve öğünlerine kaliteli proteinleri dâhil etmeye başlayabilirsin. Kalitesiz karbonhidratlar gibi sindirimi basit olmadığından, proteini sentezlemek için vücudun daha çok enerji harcar.


 

Egzersiz zamanı


Sağlıklı biçimde kilo vermek için egzersiz şart. Spor salonuna gitmeye vaktin yoksa da buna evde vakit ayırabilirsin. Haftada 3-4 gün yarım saat spor bile, hem yağ yakımına yardım eder hem de genel olarak vücudunu güçlendirip direncini artırarak kendini çok daha iyi hissetmeni sağlar.

 

Uykuna dikkat 


Stres kaynaklı kortizol salgısı iştaha benzer bir his uyandırarak daha çok yemene neden olur. Yetersiz uykunun ise kilo alımına etki ettiği bilinen bir gerçek. Yoga, meditasyon, nefes ve açık hava yürüyüşü gibi egzersizler hem stres seviyeni azaltmana hem de çok daha rahat ve dinlendirici uykular uyumana yardım eder.Unutma; hızlı kilo vermekten daha önemlisi, hızlı ama sağlıklı biçimde kilo vermendir. Bu tüyolar düzenli, kalıcı ve farkındalık sahibi bir beslenme tarzı yaratmana da yardım edecek.