Kuru fırçalamanın vücuda olan etkilerini biliyor musun? Cevabın hayırsa doğru yerdesin. Kuru fırçalama hakkında bilmen gereken detaylar yazımızda seni bekliyor!

Günümüzde oldukça popüler olmaya başlayan kuru fırçalama, vücuda olan etkileriyle ön plana çıkmayı başarıyor. Güzellik ve sağlık uygulamalarının revaçta olduğu bu zamanlarda kişiler doğal yöntemlere de yönelmeye başlıyor. Kuru fırçalama yöntemi de bu doğal yöntemler arasında olup cilt ve vücut bakımını destekliyor. Basit bir uygulama şekline sahip olan kuru fırçalama etkilerinin de oldukça fazla olduğu bir kişisel bakım uygulamalarından biri. Özellikle ciltteki ölü deriden kurtulmayı amaçlayan kuru fırçalama yöntemi pek faydası ile pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Sen de kuru fırçalama yöntemi ile cildine hak ettiği bakımı yapmak istiyorsan kuru fırçalama hakkında bilmen gereken detayları senin için araştırdık. İşte o detaylar!
Kuru Fırçalama Nedir?
Kuru fırçalama tekniği, uzun yıllardır var olan bir yöntemler arasında yer alıyor. Bir çeşit alternatif tıp uygulaması olarak da bilinen kuru fırçalama vücuda sağladığı faydalar ile ön plana çıkıyor. Adından da anlaşılacağı üzere kuru bir şekilde cildin fırça ile fırçalanmasını ifade ediyor. Genellikle doğal kıl veya sentetik kıllardan yapılan özel fırçalar kullanılarak fırçalama işlemi gerçekleştiriliyor. Çoğunlukla at kılı fırçasıyla uygulanan bir teknik olan kuru fırçalama, vücudun yukarı doğru tek bir yöne fırçalanması ile uygulanıyor. Bu yöntemde vücut aşağıdan yukarıya doğru fırçalanarak kan dolaşımının hızlanması ve set kıllardan dolayı oluşan ölü derilerin vücuttan arındırılması amaçlanıyor. Uygulama esnasında ölü derileri arındırmak ve kan akşını sağlamak için hafif bir basınç uygulanması gerekiyor. Uygulanan teknik ile cildin hafif pembe bir hale getirilmesi amaçlanıyor. Kuru fırçalama cildin daha diri ve canlı görünmesi için de başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.
Kuru Fırçalama Neden Yapılır?
Kuru fırçalama hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi de neden yapıldığı. Kuru fırçalama yüzyıllardır uygulanan bir teknik olarak hayatımızda yer alıyor. Son zamanlardaki popülerliği sayesinde pek çok kişi tarafından uygulanışı tercih ediliyor. Fakat neden yapıldığına dair de pek çok soru işareti bulunuyor. Kuru fırçalama tekniği bir kişisel bakım yöntemi olup cildin daha sağlıklı olmasını hedefliyor. Bu yöntemdeki esas amaç kan dolaşımını hızlandırmak ve ciltteki ölü hücrelerden arınmak oluyor. Böylece cilt daha genç ve canlı bir görünüme kavuşabiliyor. Bunun dışında selülitlere de etkili bir yöntem olan kuru fırçalama yöntemi selülitlerden kurtulmak için de tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Sen de cildinin daha esnek ve genç görünmesi için kuru fırçalara Gratis üzerinden ulaşabilir, %4 paracık puan kazanabilirsin.
Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?
Kuru fırçalama nasıl yapılır, sorusu da sıkça sorulan sorular arasında. Sen de kuru fırçalamanın nasıl yapıldığını merak ediyorsan doğru yerdesin.  Kuru fırçalama uygulaması, basit bir uygulanışa sahip olsa da doğru yöntem kullanılmadığın herhangi bir etkisini görmek de mümkün olmuyor. Peki nasıl uygulanması gerekiyor, işte doğru uygulama için izlemen gereken adımlar şu şekilde:


 • Kuru fırçalama yapmadan önce uygun kuru fırçalama fırçası boyutunun ideal boyutlarda ve doğal kıllara sahip olması gerekiyor. Bu noktada at kılı fırçaları tercih edebilirsin.

 • Uygulama sırasında cildin temiz olmasına özen göstermelisin. Bu açıdan duştan sonra uygulamak en mantıklı tercih olabilir. Aynı zamanda duş sonrası kullanımlarda daha etkili sonuçlar görülebiliyor. Cildinizi temizleyip kuruladıktan sonra uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kuru fırçalama yaparken doğru tekniği uygulamak da önemli. Uygulama esnasında hafif bir şekilde fırçayı bastırarak aşağıdan yukarıya doğru cildinizi tarayabilirsiniz. Yer çekimine meydan okuyan bu uygulama şekli cildin daha dinç ve esnek kalmasını sağlıyor. Böylece yaş aldıkça cildin sarkmasının da önüne geçiyor. Bu nedenle fırçalama işlemi sırasından daima aşağıdan yukarıya doğru fırçayı hareket ettirmeniz gerekiyor.

 • Uygulama esnasında aşağıdan yukarıda doğru fırçanızı hareket ettirmeniz dışında dairesel hareketler ile de kuru fırçalama yapabilirsiniz.

 • Hassas bölgelere kuru fırçalama uygulaması yaparken dikkat etmelisin. Özellikle boyun ve yüz için kuru fırçalama yapmaktan kaçınmalısın. Bu bölgeler oldukça hassas olduğu için es geçebilirsin.


Kuru fırçalama sonrası cilde iyi gelen bir masaj ile cildine ve ruhuna hak ettiğin değeri verebilirsin. Nuspa sana bu noktada yardımcı olarak %20 indirim kazanabilmeni de sağlıyor.
Kuru Fırçalama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Her konuda olduğu gibi kuru fırçalama yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bunları şu şekilde sırlayabilmek mümkün:


 • Kuru fırçalama işlemi cildindeki ölü hücreleri dökeceği için banyoda yapmayı tercih etmek doğru bir tercih olacaktır.

 • Vücudunu fırçalama sırasında fazla baskı uygulamaktan kaçınmalısın. Aksi takdirde cildinin tahriş olmasına neden olabilirsin.

 • Düzenli bir şekilde uygulamaya özen göstermelisin. Böylece etkisini daha hızlı bir şekilde görebilirsin. Genelde haftada bir veya iki defa kuru fırçalama yapılması öneriliyor.

 • Vücudunda cilt problemi veya tahriş var ise kuru fırçalama yapmadan önce bir doktora danışmalısın.

 • Kuru fırçalama yapmak her cilt tipine uygun olmayabilir. Dolayısıyla uygulama öncesinde bir dermatoloğa danışmanda fayda var.


Kuru Fırçalama Faydaları Nelerdir?
Kuru fırçalama tekniği vücuda pek çok faydası bulunan teknikler arasında yer alıyor. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan kuru fırçalama tekniği, kan dolaşımını arttırmanın yanında cilde olan etkileri ile de geçmişten günümüze gelmiş durumda. Peki kuru fırçalama faydaları nedir, haydi gel bir de onlara bakalım:


 • Kuru fırçalama yöntemi, cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlamak için ideal yöntemler arasında. Cilt üzerinde kuru ve pürüzlü bir görünüm oluşturan ölü tabakadan kurtulmayı sağlıyor. Böylece hücreler yenilenerek daha parlak bir cilde kavuşabilmene yardımcı oluyor.

 • Kuru fırçalama selulit oluşumunun da önüne geçiyor. Aynı zamanda selülit görünümünün de azalmasını sağlıyor. Düzenli bir şekilde fırçalama yapmanız durumunda kan dolaşımı hızlanacağından selülitlerden ciddi oranda kurtulabilirsiniz.

 • Bu fırçalama tekniği, tıkanmış gözeneklerin açılmasında da etkilidir. Böylece terleme ile vücuttaki toksinler dışarıya daha kolay bir şekilde atılıyor.

 • Kuru fırçalama tekniğinin strese de iyi geldiği biliniyor. Sinir sisteminin uyarılmasını sağlayan bu teknik kendini daha iyi hissetmeni sağlayabiliyor. Bu da doğrudan stres seviyesini etkileyerek stres seviyesinin düşmesinde oldukça etkili bir yöntem.

 • Cildin yumuşamasını sağlar. Düzenli kullanımlar sonucunda ciltte yumuşama sağlayarak daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

 • Kuru fırçalama yapmak lenfatik sistemin uyarılmasını tetikler. Lenf sistemi vücudun bağışıklık sistemi için önemli bir parçasıdır. Kuru fırçalama tekniği bu sistemin uyarılmasını sağlayarak toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Düzenli bir şekilde kuru fırçalama yönteminin uygulanması, lenf akışını da uyararak vücudun doğal olarak detoks yapabilmesini sağlar.

 • Kuru fırçalama yönteminin en bilindik faydası ise kan dolaşımını hızlandırması oluyor. Fırçalama esnasında doğal fırça kıllarının etkisiyle kan akışı hızlanıyor. Böylece vücut metabolizmasındaki atıkların hızlı bir şekilde atılmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu hızlanan kan dolaşımı sayesinde vücutta yeni hücre oluşumu artarak ciltteki yaşlanma belirtileri gecikerek daha genç bir cilde sahip olabilmenize yardımcı oluyor.


Sen de kuru fırçalamanın tüm bu faydalarından yararlanmak istiyorsan hemen bir fırça alarak vücudunu fırçalamaya başlayabilirsin.  Tüm bunların yanında vücudu fırçalamak batık oluşumunun da önüne geçebileceğin yöntemler arasında yer alıyor. Batık oluşumu ve önleme için Batık Kıl Çıkarma Yöntemleri yazımıza da bir göz atabilirsin.