Batık kıl çıkarma konusunda merak ettiklerin burada. Sen de tıkla ve kıl batığı nasıl yok edilir, öğren!


Kadın ya da erkek fark etmeksizin vücudun belli bölgelerinde ve belli zamanlarda kıl batığı sorunu baş gösterebilir. Erken fark edilip müdahale edildiğinde çok ciddi bir sağlık problemlerine yol açmayan bu durumu hekime başvurarak ya da evde kendi yöntemlerinle çözebilirsin. Peki, batık neden olur? İşte, biz de bu konu özelinde merak edilen noktalara parmak basıyor ve batık kıl neden olur, sorusunun yanıtını vermeye çalışıyoruz. Okumaya devam ederek batık nedir, neden olur, oluşumunu engellemek için neler yapılabilir, konuları hakkında bilgi edinmen mümkün. Hazırsan başlıyoruz!


 Batık Nedir, Neden Olur?


Konuya, öncelikle batık nedir, sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Batık, en basit tabiriyle derideki kılların sivri ucunun kıvrılıp deriye geri batması durumudur. Çoğunlukla sivilce görünümü sebebiyle fark edilen batık, küçük pembemsi ya da kahverengimsi bir şişlik olarak görülür. Bu, özellikle sık tıraş olan kişilerde ve kıvırcık saçlara sahip olanlarda daha yaygın görülen bir durum. Batık kıllar, sıradan tüylerden daha kalın olma eğilimdedir ve cilt altında kıvrılarak büyüdüğü için sivilce benzeri bir görünüm alır. Batık kılın bir diğer nedeni de cilt altındaki kıl kökünün çevresindeki dokuların kalınlaşması veya ölmesiyle ilgili olabilir. Bunun nedenleri arasında:


  • Sık tıraş olunması

  • Dar giysilerin giyilmesi

  • Cilt kuruluğu

  • Kıvırcık saçların özellikle sıkı bağlanması

  • Cildin tahriş edilmesi


gibi faktörler sayılabilir. İyi haberse batık kılların genellikle acı vermemesi ve ciddi bir sağlık sorunu olmamasıdır. Ancak cildin altında kalmaları nedeniyle görünüm açısından rahatsızlık verici olabilirler. Batık kıl çıkarmak için tıraş esnasında cildin yeterince nemli tutulması, tıraş bıçağı yerine tıraş makinesi kullanılması veya saçların düzenli olarak nemlendirilmesi gibi önlemler alınabilir. Batık kıl çıkarma yöntemlerine aşağıdaki bölümde daha detaylı biçimde giriyoruz.


 Batık Kıl Oluşumunu Engellemek için Neler Yapılabilir?
Şimdi göreceğiniz liste, koldan ya da bacaktan batık kıl çıkarmak için izlenebilecek yolları gösteriyor. Eğer sen de vücudunun herhangi bir yerindeki batıklardan şikayetçiysen sana önereceğimiz kıl batığı çıkarma metotlarını deneyebilirsin.

1.Tıraş esnasında cildin nemli olmasını sağla: Tıraş öncesi cildini ılık su ile yıkayarak kılların yumuşamasını ve tıraşın daha kolay olmasını sağlayabilirsin. Ayrıca tıraştan önce cildini nemlendirmek de batık kılların oluşmasını önleyebilir.
2.Tıraş bıçağı yerine tıraş makinesi kullan: Tıraş bıçağı ile tıraş yapmak, kıl köklerinin yeterince kesilmemesine ve ciltte tahrişe neden olduğu için batık kılların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle mümkünse tıraş makinesi kullanmanda yarar var. Bizden söylemesi!
3.Kıyafetlerinin sıkı olmamasına dikkat et: Vücudunu saran dar kıyafetler, kılların cilt altında kalmasına ve batık kıl oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle sıkı kıyafetler yerine daha bol ve rahat kıyafetler tercih etmeye özen göster.
4.Kıvırcık saçlarını düzenli olarak kestir veya şekillendir: Kıvırcık saçların düzenli olarak kesilmesi veya şekillendirilmesi, kıl köklerinin cilt altına doğru büyümesini engelleyebilecek en yaygın uygulamalardan. Sen de kıvırcık saçlarından ötürü kıl batığı problemi yaşıyorsan bu yöntemi uygulayabilirsin.
5.Cildini düzenli olarak nemlendir: Cilt kuruluğu, kıl köklerinin cilt altına doğru büyümesine neden olabilir. Dolayısıyla düzenli olarak cildini nemlendirmek batık kıl oluşumunu önleyebilir.
6.Kullanacağın ürünleri dikkatli seç: Cildinin hassasiyetine uygun olmayan sabunlar veya vücut losyonları cildini tahriş edebilir ve batık kıl oluşumuna neden olabilir. Bu sebeple cilt tipine uygun ürünler kullanarak doğru seçimler yapabilirsin.
Tüm bunlara rağmen unutmamakta yarar var ki batık kılların tamamen önlenmesi mümkün olmasa da yukarıdaki önerileri uygulayarak batık oluşumunu önleyebilir ve batık kıl görünümünü azaltabilirsin.


 Batık Kıllar Nasıl Temizlenir?
Yukarıda da görüldüğü üzere batık kılların pek çok farklı sebebi olabiliyor. Gerek jiletle gerek epilatörle gerekse de ağda ile kıl alma yöntemleri nedeniyle vücudunun herhangi bir yerinde batık sorunu meydana geldiyse bunu ya bir hekime göstererek ya da evinde kendin uygulayabileceğin yöntemlerle çözüme kavuşturmak elinde. Peki, batık kıllar nasıl temizlenir? Su buharından çeşitli kremlere aşağıdaki batık kılı çıkarma yollarından birini deneyerek sonuca ulaşabilirsin. Gel, detayları beş maddede hep birlikte öğrenelim.

1.Sıcak su buharı: Sıcak su buharı, cildini yumuşatarak batık kılların daha kolay çıkmasını sağlayabilir. Bu yöntem için bir kabın içerisine sıcak su doldur ve yüzünü buharın üzerine tutarak 5-10 dakika bu şekilde bekle. Bu işlem, cildindeki gözeneklerin açılmasını sağlayarak batık kılların dışarı çıkmasını kolaylaştıracaktır.
2.Banyo veya duş esnasında peeling yap: Duş veya banyo esnasında peeling yapmak, cilt altındaki ölü deri hücrelerini temizleyerek batık kılların ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. Peeling işlemi için cildine uygun bir ürün kullanarak nazikçe masaj yapmayı unutma!
3.İltihap sökücü kremler kullan: İltihap sökücü kremler, batık kılların neden olduğu iltihabı azaltarak kılların çıkmasını kolaylaştırabilir. İltihap sökücü kremleri, cildine uygun olan bir eczaneden veya doktorundan reçete ile alabilirsin.
4.Batık kılı çıkar: Batık kılları, sterilize edilmiş bir iğne veya pim yardımıyla çıkarmak mümkün. Ancak, bu işlemi kendin yapmadan önce doktoruna danışmanda yarar var.
5.Cildini nemlendir: Batık kılların cildin altında kalması, cildin kurumasından da kaynaklanabilir. Bu nedenle cildini düzenli olarak nemlendirerek batık kıl oluşumunu engelleyebileceğini unutma!
Batık kılların temizlenmesi, cilt hassasiyetine göre değişir. Eğer bununla ilgili sorun yaşıyorsan batık kılı çıkarma konusunda bir uzmana danışarak sana uygun yöntemleri öğrenebilirsin.


 Batık Kıllara Ne İyi Gelir?
Dediğimiz gibi kıl batması problemine evde uygulayabileceğin bazı metotlar iyi gelebilir. Sonuçta kişisel bakımının önemli bir parçasını oluşturan cilt bakımı, batık kıl çıkarma yöntemlerini de kapsıyor. Dolayısıyla aşağıda listelenen uygulamalar, batık sorundan muzdarip olduğun vücut bölümüne iyi gelebilir. Denemekte fayda var.


  • Sıcak kompres: Batık kılların tedavisinde en yaygın yöntemlerden biri, sıcak bir kompres uygulamaktır. Yapman gereksense çok basit: Sıcak su dolu bir havluyu batık kılın olduğu bölgeye yerleştir ve yaklaşık 10-15 dakika boyunca bekle. Bu işlem, batık kılın iltihabını azaltarak kılın cildin yüzeyine çıkmasını kolaylaştırır.

  • Epsom tuzu banyosu: Epsom tuzu, cildini yumuşatarak batık kılların çıkmasını kolaylaştırır. Bir küvet dolusu ılık suya yaklaşık 1-2 bardak Epsom tuzu ekle ve bu su içinde 15-20 dakika boyunca banyo yap. Cildinin yumuşadığını ve batık oluşan bölgede de rahatlama olduğunu fark edebilirsin.

  • Salisilik asit: Salisilik asit, batık kılların iltihaplanmasını azaltarak kılın çıkmasına yardımcı olur. Bu ürünü, batık kılın olduğu bölgeye doğrudan uygulayabilirsin.

  • Aloe vera: Aloe vera, anti-enflamatuar özellikleri sayesinde batık kılların iltihaplanmasını azaltır ve kılın cildin yüzeyine çıkmasını kolaylaştırır. Aloe vera jelini batık kılın olduğu bölgeye uygulayabilirsin. Üstelik bunu, evde yetiştirdiğin aloe vera yapraklarının içindeki jeli kullanarak da yapman mümkün.

  • Zeytinyağı: Pek çok derde deva olan zeytinyağı, kıl batıklarında da etkili olduğu iddia edilen ürünlerden. Zeytinyağı cildi nemlendirir ve batık kılların yumuşamasına yardımcı olur. Bir pamuklu çubuğa birkaç damla zeytinyağı damla ve batık kılın olduğu bölgeye masaj yaparak uygula.Yinelemekte fayda var ki eğer batık kıllarınla ilgili sorun yaşıyorsan doktoruna danışarak sana uygun yöntemleri öğrenebilirsin. Ayrıca, batık kıllarını çıkarmak için evde denemeler yapmadan önce doktoruna danışman da önemli. Şimdiden kolay gelsin!
Ayrıca erkekler için cilt bakım ipuçlarını merak ediyorsan Erkek Cilt Bakım Tüyoları yazımızı da mutlaka okumanı öneririz.