Yaş ilerlemeye, yüz ilk gençliğin ışıltısını kaybetmeye başladığında kırışıklık kremlerine, serumlarına, kırışık önleyici maskelere yönelmek kaçınılmaz oluyor. Elbette kırışıklar da hayata dâhil. 

Hayatımızı Anlatan Çizgiler
Kimi insanlar her daim derin düşünceler içerisinde, adeta kederliymiş gibi görünürken bazıları da normal durduğu haliyle bile sanki kahkaha atıyor gibidir. Bunun nedeni hem yaş hem de  alışkanlık hâline getirilmiş mimiklerin yüzde oluşturduğu çizgilerdir. Bunların hepsi yaşadıklarının; zor zamanların, çok eğlendiğin dönemlerin izleridir.

Kaç Çeşit Kırışıklık Var?


Dinamik çizgiler (mimik kırışıklıkları) mimiklerin tekrarlayan hareketiyle oluşur. Kaz ayakları, kaşların ordasındaki “11 çizgisi” oluşumu ve alın çizgileri mimik kırışıklığı örnekleridir. 

Statik çizgiler ise yüz dinlenme hâlindeyken dahi var olan ve görünen çizgilerdir. Yanağın aşağı doğru sarkması ya da katlanması buna bir örnek. Bu çizgiler çoğunlukla yaş ve yetersiz cilt bakımı nedeniyle cildin kolajen yapısının bozulmasıyla ortaya çıkarlar. Mimik kırışıklıkları zamanla statik kırışıklıklar hâline gelebilir.

 

İşte Kırışıklıklarla Mücadelenin 4 Altın Kuralı  • Koru ve onar.

  • Sağlıklı yaşamı tercih et.

  • Farkındalıkla hareket et.

  • Cildine uygun ürünler kullan.


Koru ve Onar
Güneş, cildin yapısında en büyük hasara yol açan etkenlerden biri. En beklenmedik havalarda dahi kendini SPF 35 veya daha yüksek güneş koruyucu ile korumalısın ve UV filtreli güneş gözlüksüz evden çıkmamalısın.
UV ışınları ve hava kirliliğiyle ortaya çıkan serbest radikaller vücudunda oksidatif strese neden olur ve bu da kırışıklıkların oluşum hızını artırır. C vitaminli bir antioksidan serumu kullanmak, bu hasarı büyümeden onarmana yardım edecek.

Sağlıklı Yaşamı Tercih Et
Bazı iyi alışkanlıklara hayatında yer açarak kırışıklıklara meydan okuyabilirsin:

  • Taze ve mevsim sebze, meyvelerini öğünlerine eklemekle başla.

  • Şeker ve alkolün aşırı tüketimi cildin yaşlanmasını hızlandırır, ölçülü olmak önemli.

  • Bol su tüketerek cildine yeterli hidrasyonu sağladığından emin olmalısın.

  • Genç ve parlak görünümlü bir cildin baş düşmanı sigaradır, kullanıyorsan bırakman şart.

  • Egzersiz, dinlenmeye vakit ayırmak ve stresten uzaklaşmak cildine kesinlikle çok iyi gelecek.


Tüm bu alışkanlıklar yaşlanma ve kırışıklık belirtilerini ciddi şekilde azaltmana yardım edeceği gibi, zamanla bunu tersine bile çevirebilir.

 

Farkındalıkla Hareket Et


Yüzüstü yatmak hem yüz hem de boyun ve dekoltenin hızlı yaşlanmasına neden olur. Yan yatmak, yatarken elini yastıkla yanağının arasında tutmak da iyi bir fikir değil. Sırtüstü yatmayı alışkanlık hâline getirmek ciltte erken kırışık oluşumunu önemli ölçüde önleyecek.
Aynı şekilde çeneyi, yüzü sürekli elinle tutmak, bir şey izler ya da okurken iki el ile yanakları sıkıştırmak, gözleri sık sık ovuşturmak, alnı çatmak, okuyamadığın yazılar için gözlerini kısmak gibi, sık sık ama farkında olmadığın hareketlere karşı farkındalık geliştirebilirsin. Kendini bu mimik ve hareketleri yaparken yakaladığında duruşunu düzeltmeyi hatırla. Çalışırken ve okurken zaman zaman alnını ve yüzünü gevşetmeyi alışkanlık hâline getirerek pek çok erken kırışıklığın önüne geçebilirsin. Bu farkındalığın baş ağrılarını da hafiflettiğini görünce çok şaşıracaksın

 

Cildine Uygun Ürünler Kullan


Henüz kırışıklığın yok mu? İyi bir nemlendirici, antioksidan ve kolajen güçlendirici kullanman bu aşamada fazlasıyla yeterli olacaktır.
Dikkatli baktığında bazı çizgiler gözünden kaçmıyor mu? Bunlara ek olarak hyalüronik asidin elastikliği artırıcı ve nemlendirici etkisinden faydalanabilirsin. 
Kırışıklar aynada iyice görülür hâle mi geldi? Retinoidler ve C vitamini mükemmel kırışık savaşçılarıdır. Bu içeriklere sahip gündüz / gece kremleri ve serumları mevcut çizgilerini yumuşatır ve pürüzsüzleşmelerine katkıda bulunur.
Hem yaşına hem de cilt tipine uygun ihtiyacın olan bakım ürünlerini buradan alabilirsin.