Doğal mucize Hindistan cevizi yağı ile hayatına değer katmaya hazır mısın?

Hindistan cevizi yağı saymakla bitmeyen faydaları ile cilt bakımından yemek hazırlıklarına kadar hayatın pek çok alanında kendini gösteriyor. Dilden dile yayılan Hindistan cevizi yağı faydalarını da mutlaka duymuşsundur. Saça iyi geldiği, kimi yemeklerde bitkisel yağlar yerine kullanılabildiği, cilt bakımı için de biçilmiş kaftan olduğunu söylenir. Antik çağlardan bu yana imal edilmesi de bu yağlara ayrı bir değer ve köklülük katıyor desek yeri. Peki Hindistan cevizi yağını nasıl ve hangi şartlarda kullanmalısın? Yaz - kış demeden cilt bakımını korumanın sırrı bu olabilir mi? Tüm merak ettiklerini senin için derledik. Hemen incelemelere başlayarak Hindistan cevizi yağı faydaları hakkında çok daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsin!


 Hindistan Cevizi Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?


Öncelikle Hindistan cevizi yağı ne işe yarar ve nasıl bir maddedir bilerek işe koyulabilirsin. Yağı veren Hindistan cevizi palmiyegiller ailesinin bir meyvesi. Daha çok tropikal iklimlerde yetişen Hindistan cevizi besleyiciliği ve lifli yapısı sayesinde çok yönlü faydalara sahip. Doğal hâli bir meyve olarak tüketilebilen Hindistan cevizi süt hâlinde ise vegan besleme programlarında öne çıkabiliyor. Kozmetik ve kişisel bakım alanında da Hindistan cevizi yağı başlı başına bir bakım ürünü olarak epeydir popülerliğini koruyor. Marketlerden kozmetik mağazalarına kadar da Hindistan cevizi yağının satışa sunulduğunu görebilirsin. Hindistan cevizinden, fabrika koşulları ve üretim ortamlarında özel cihazlarla üretilen yağ, esasen ev ortamında da elde edilebiliyor. Mesela kabuğundan ayrılmış Hindistan cevizi parçalarını Güneş'te ya da fırının düşük bir ayarında kurutabilir, daha sonra katı meyve sıkacağından geçirerek doğal bir Hindistan cevizi yağı elde edebilirsin. Hindistan cevizi yağı faydaları ise son dönemlerde sağlık alanında kendisine yer bulması ile popülerlik kazanıyor. Vitamin, mineral, pek çok bitkisel bileşeni içermesi ile şampuanlarda, kremlerde, nemlendiricilerde, vücut losyonlarında Hindistan cevizi yağı içeriğini görebilirsin. Saçların yanı sıra cilde uygulanabilen yapısı gereği de birden fazla alanda faydalar sağlıyor. Yeme içme alanındaki Hindistan cevizi yağı faydaları da zayıflama ve kilo verme süreçleri ile paralel ilerliyor. Neden, dersen Hindistan cevizi yağında çoğunlukla orta zincirli yağ asitleri bulunuyor. Bunlar, bitkisel kaynaklı olmasının yanı sıra uzun zincirli yağ asitlerine göre daha hızlı bir şekilde emilebiliyor. Bu da Hindistan cevizi yağı zayıflama için kullanılabilecek bir ürün demek oluyor. Bundan olacak ki: Obezite hastalarında Hindistan cevizi yağı kullanımının kilo vermeyi kolaylaştırdığını savunan çalışmalar dahi var.Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağı Faydaları


Hindistan cevizi yağı neye iyi gelir diyorsan beklediğin ilk yanıt saç bakımı alanında olabilir. Doğru bildin! Şampuan, saç kremi gibi saç bakım ürünlerinin pek çoğunda Hindistan cevizi yağı içeriğini görebilirsin. Her şeyden önce saçları çok daha parlak ve sağlıklı bir görünüme ulaştırabilen Hindistan cevizi yağı, yalnız bu etkisi sayesinde dahi pek çok bireyin şampuan seçiminde belirleyici oluyor. Özellikle de saçlarında cansız bir görünümden, matlıktan şikayet edenler Hindistan cevizi yağı ile capcanlı bir saç görünümüne kavuşabiliyor. Saça hızlı bir şekilde nüfuz etmesini bilen Hindistan cevizi yağı, bu sayede kırıkların onarılmasını da sağlıyor. Ayrıca içeriğinde yer alan laurik asit Hindistan cevizi yağının nemlendirici olarak da görev yapmasını sağlıyor. Söz konusu nemlendirici etki sayesinde saç uçlarını da besleyebilen bu yağlar, egzama, saç kırılması, döküntü ve saç kopması gibi durumları da minimize edebiliyor. Görünen o ki Hindistan cevizi yağının saça olan faydalarını dahi saymakla bitiremeyeceğiz, çünkü bir diğer etkisi de Güneş'in zararlı ışınlarına (UV) karşı kendini gösteriyor. Hindistan cevizi yağı, UV ışınlarının yaklaşık %20'sine karşı direnç gösterebiliyor. Peki saçta nasıl kullanabilirsin? Kullanım önerilerinden biri şu şekilde: Saçlarını yıkamadan önce boy ve uçlara maske şeklinde uygulayabilir ve 20 dakika kadar bekledikten sonra her zamanki gibi yıkamaya geçebilirsin. Saçlarını daha kolay taramak için de eline bir tutam Hindistan cevizi yağı alabilir, nemli ya da kuru saçlarına yağı yedirip saçını tarayabilirsin. Bir saç bakım kremi olaraksa saçların uç kısımlarına Hindistan cevizi yağını az miktarda sürebilir, ardından saçını tarayıp gevşek bir topuz yapabilirsin. Sabah kalktığında da saçını yıkayabilirsin. Tüm bu kullanım önerilerinden favorin hangisiyse işe koyulabilirsin.Cildin Dostu Hindistan Cevizi Yağı


Güzel ve bakımlı, zamana meydan okuyan bir cildin sırrı Hindistan cevizi yağı olabilir mi? Evet, olabilir! Kuru ciltler bu haberi çok sevecekler. Hindistan cevizi yağı, cilt kuruluğuna iyi geldiği gibi cilt bariyerinin onarılmasına da yardımcı oluyor. Saça olan nemlendirici etkisini cilt bakımında da gösterebilen Hindistan cevizi yağları, UV ışınları gibi zararlı etkenlere karşı da koruma sağlayabiliyor. Akne, kuruluk gibi cilt problemlerine karşı mücadele edebilmesi de Hindistan cevizi yağlarını adeta kötü gün dostu hâline getiriyor. Cilt üzerinde adeta koruyucu kalkan görevi üstlenebilen Hindistan cevizi yağı içerdiği laurik asit sayesinde sivilcelere neden olan bakterilere de son verebiliyor. Dermatolog Vermen M Verallo-Rowell tarafından yapılan bir araştırma da bu yağların cildi nemlendirdiğini, cilt hasarlarına karşı koruma sağladığını gösteriyor. Gelgelelim burada dikkat edilmesi gereken noktalar da yok değil. Çok yağlı ciltlerde sivilcelenme gibi bir belirti ortaya çıkabiliyor. İçerdiği laurik asit sayesinde sivilcelere son verebilen bu yağlar, aşırı yağlı ciltlerde tam tersi etkiye neden olabiliyor. Bu gibi durumlara karşı önlem almak istiyorsan da bir çözüm var. Bu yağları bir taşıyıcı yağ olarak kullanabilir ve cilde faydalı diğer öz yağlar ile karıştırarak kullanabilirsin. Peki bu mucizevi şifayı cildine nasıl uygulayabilirsin? Direkt cilt yüzeyine masaj yoluyla uygulamaya geçebilirsin. Ayrıca yağı esmer şeker ile karıştırıp peeling olarak uygularsan da ölü derilerden arınman kolaylaşıyor. Katı formda bir yağ olduğu için gözenekleri tıkama ihtimali nedeniyle yüzde kullanılması ise pek önerilmiyor.
 Hindistan Cevizi Yağı Yemenin Faydaları


Cilt ve saç bakımının yanı sıra Hindistan cevizi yağı yemenin faydaları da var. Hepsinden önce belirtmek gerekir ki bu yağların yapısında MCT (orta zincirli yağ asidi) bulunuyor. MCT yağ asidi en temelde kilo vermek ve egzersizlerde dayanıklılık seviyesini artırmak için kullanılıyor. MCT içeriğine sahip olan Hindistan cevizi yağı da bu açıdan kilo vermek isteyenlerin gıdalarında çokça kullandığı bir madde hâline geliyor. MCT, yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra tokluk hissini çok daha uzun sürelere çıkarabiliyor. Sen de Hindistan cevizi yağı faydaları içerisinde beslenme alanı ile ilgileniyorsan yemeklerine Hindistan cevizi yağı katabilirsin. Tabii ki herhangi bir sağlık sorunu olan bireylerin, Hindistan cevizi yağını yemeklerine katmadan önce hekimlerine başvurması en doğrusu olacaktır. Yemeklerin yanı sıra tatlılar için de kullanılabilen bu yağlar, özellikle de sebze yemeklerinde ve tatlılarda kullanılan yağlara karşı bir alternatif oluşturuyor. Yaklaşık 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını yemek ve tatlılarına katarak kilo verdirici harika beslenme programına geçiş yapabilirsin. Kendine has muhteşem kokusu ile de yemeklerine katacağı aroma sayesinde damak tadın şenlenecek. Güne kahvesiz başlamam, diyenlerdensen de bu haberi beğeneceksin: Hindistan cevizi yağı, kahve ve benzeri sıcak içeceklere de az miktarda eklenerek tüketilebiliyor.

Hemen n11 üzerinden yapacağın alışverişler ile Paracık kazanabilir, elde ettiğin Paracıkları katlayarak sonraki alışverişlerinde de kullanabilirsin!