Havaların serinlemesiyle birlikte ciltte kuruluklar başlıyor. Ancak bununla baş etmek zor değil. Doğru temizlik jeli, doğru tonik ve doğru nemlendirici krem uygulanarak kuruluğun önüne geçilebilir. Unutma ki cilt bakımı özensizliğe gelmez. Bol su içmeyi de ihmal etmemeli. 

Doğru Nemlendirici Nasıl Seçilir?


Cildin yağlı ya da kuru değilse cilt bakımı rutinin için su bazlı bir nemlendirici krem seçmende yarar var. İçeriğinde yağ olan kremlerden uzak dur. Yağlı bir cildinin olması, sivilceye yatkın olduğun anlamına gelir. Bu nedenle gözeneklerini tıkamayacak türde bir nemlendirici krem almalısın. 

Nemlendirici krem etiketlerini okurken “medojenik değildir” ibaresini ara ve çok yoğunlarından uzak dur ki her yıkamadan sonra kullanabilesin. Kuru ciltlilerin nemlendirici krem etiketlerinde aranması gereken sözcük “propilen glikol”. Bu tip kremler yağ bazlıdır ve kuru cilt bakımı için yoğun nem içerir. Cildin hassassa, kuru ciltlere uygun olan nemlendirici krem seçip, içeriğinde boya ya da parfüm gibi alerjenler olmadığına dikkat etmelisin. Gerçi buna herkes dikkat etmeli. Olgun bir cilde sahipsen cilt bakımı rutinine laktik asit, alfa hidroksil ve petrolyum içeren bir nemlendirici krem eklemelisin. 

Tabii en doğrusu, sezon başında güvenilir bir dermatoloğa görünüp cildine uygun doğru kozmetik ürünleri hakkında bilgi edinmek. Belki de yıllardır iyi geldiğini sandığın nemlendirici krem yerine başka bir markanın serumunu kullanman gerektiğini duyacaksın. Konu sağlıksa, önce doktora görünmek her zaman en doğru fikir. 

 

En İyi Cilt Bakımı İçten Yapılan


Su içmiyorsan doğru cilt bakım ürününü almanın anlamı kalmıyor. Ne nemlendirici krem, ne serum… Su, vücudu toksinlerden arındıran en büyük temizlik ürünü. O yüzden öncelikle günde en az 2 litre su içmeyi prensip haline getirmeli, rafine şeker ve tuzdan uzak durmalı, bol bol A, E ve C vitamini almalısın. Vitaminleri doğal yollardan almak en sağlıklısı. C vitamini için kırmızı biber tüketebilirsin. 

Sivilce sıkıntısı yaşayanlar için çinko önemli. Bunun için ceviz tüketmende fayda var. Üstelik bu saçlarına da iyi gelecek. Ancak sakın yağlı fıstıklardan bol miktarda tüketme. Unutma, bu çok kısa bir süre sonra sana sivilce olarak döner. 

Ispanak, ciddi bir C ve E vitamini kaynağı. Pişirmeden, salata şeklinde tüketmeyi dene. Böylesi çok daha sağlıklı. Kereviz de cilt bakımı dostu bir sebze. Onu da çiğ yiyebilirsen şahane olur. Omega 3 için ise bol balık yemelisin. Nemlendirici krem ve diğer kozmetik ürünlerden sonuç alabilmek istiyorsan vücudunu içten desteklemelisin. 


 

İyi Bir Cilt Bakımı İçin Uyku Düzenine Dikkat