Gua Sha taşı kullanımına dair tüm bilgiler burada seni bekliyor. Gua Sha masajı ne işe yarar, nasıl uygulanır ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsan hemen tıkla!

Kusursuz ve daima ışıltılı bir cilt görümü için bazen doğanın sunduğu zenginliklerden de faydalanmak gerekiyor. Özellikle bitki ve minerallerin sunduğu onarım etkisi birçok cilt kusurunun giderilmesinde değerlendirilebiliyor. Sana cildini rahatlatırken kusursuz bir görünüm kazanabileceğini söylesek ne derdin? Böyle bir etkinin mümkün olmadığını düşünüyorsan hemen Gua Sha taşına bir şans vermelisin! Gua Sha taşını doğanın sunduğu bir cilt bakım mucizesi olarak görmek mümkün. Geleneksel Çin tıbbının vazgeçilmezi olan bu mineralin cilt sağlığına birçok olumlu etkisi olduğu biliniyor. Gelin ilk olarak bu mineralin sunduğu faydaları incelemekle başlayalım.
Gua Sha Taşı Ne İşe Yarar?


Gua Sha taşı aslında bir doğal taş türü değil, farklı doğal taşlarla uygulanan bir masaj tekniği anlamına gelir. Yani Gua Sha aslında bir doğal taş türü olarak değil bir tür yüz masajını ifade eder. Gua Sha yapımında kullanılan yeşim taşı, ametist, kuvars ve obsidyen gibi birçok doğal taş bulunur. Her taşın cilt sağlığına sunduğu farklı olumlu etkilerini mevcut. Fakat burada odaklanacağımız nokta Gua Sha taşı faydaları. Zira zaten Gua Sha demek kusursuz bir cilt demek! Neden böyle söylediğimizi açıklamak için gel Gua Sha etkilerine bir göz atalım:
 • Yüz kaslarını rahatlatır. 

 • Kan dolaşımını destekleyerek cildin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.

 • Düzenli kullanımda cilt kırışıklıklarının giderilmesini destekler.

 • Cilt hatlarının belirginleştirir.

 • Ciltte sarkma ve çizgi oluşumunu önlemeye destek olur.

 • Rahatlatıcı etkisiyle kızarıklıkları ve benzer tahribatları hafifletir.

 • Kan dolaşımını artıran etkisi akne ve sivilce izlerinin giderilmesinde de etkilidir.

 • İltihap ve şişlik gibi cilt problemlerinin giderilmesini destekler.

 • Mat ve solgun cilt görünümün giderilmesine yardımcı olarak ışıltılı bir cilt görünümü sunar.

 • Göz altındaki morlukların azalmasına destek olur.
   Yukarıda gördüğün gibi Gua Sha taşının canlandırıcı etkisi birçok cilt probleminin giderilmesine destek sağlayabilir. Bazı uzmanların hakkında “doğal botoks etkisi” sunuyor dediği Gua Sha taşının faydalarından yararlanmak için düzenli uygulama oldukça önemli. 
 Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?


Gua Sha taşının uygulanış biçimi cildin her bölgesine göre değişir. Bunun için Gua Sha taşını kullanırken cildinizin belirli bölgelerine özel bir uygulama gerçekleştirmen gerekli. Şimdi Gua Sha taşı uygulama tekniklerine detaylı bir şeklide göz atalım. 
Uygulama Öncesi Cilt Temizliği Şart


Gua Sha taşı uygulama öncesinde cildini derinlemesine temizlemen oldukça mühim. Aksi takdirde cildinin belirli bir noktasında oluşabilecek bakterilerin tüm alana yayılmasına sebep olabilirsin. Bu durum ise farklı cilt problemlerini beraberinde getirebilir. Gua Sha taşını kullanmaya başlamadan önce cildini temizleyicilerle birlikte güzelce yıka. Arından tonik kullanarak olası bakteri oluşumunu önlediğinden emin olabilirsiniz. Bu aşamaları tamamladıktan sonra cilde faydalarıyla bilinen doğal yağ ve serumlarla cildini nemlendir. Cilt tipine uygun serum ve nemlendirici çeşitlerini kullandıktan sonra Gua Sha taşını uygulamaya hazırsın! Gua Sha taşını uygulamasını kesinlikle kuru cilt üzerinde gerçekleştirmemen gerektiğini sakın unutma. Kuru cilt üzerine yapılan uygulamalar tahriş ve kızarıklık problemlerine sebep olabilir. 
Boyun Bölgesiyle Başla


Daha önceki başlıklarımızda Gua Sha taşının boyundaki sarkmaları giderme ve çete hatlarını belirginleştirme etkisinin bulunduğundan bahsetmiştik. Şimdi sana doğru uygulamayla boyun ve çene bölgeni rahatlatırken cilt görünümünü kusursuzlaştıracak teknikleri anlatacağız. Gua Sha masajını bu bölgelerde doğru bir şekilde uygulayabilmek için şu adımları izleyebilirsin:
 • Taşın kavisli iç kısımlarını kullanarak omuzundan boynuna doğru uygulamaya başla

 • Uygulama sırasında hafifçe bastırarak kaslarının rahatlamasını sağlayabilirsin.

 • Taşın girintili tarafını kullanarak ense bölgesindeki omurganın üst kısmından boyuna kadar hafifçe bastırarak uygulamaya devam et.

 • Ardından taşın düz tarafını kullanarak köpürcük kemiğinden çene altına kadar bastırarak ilerle. 
   


 Bu hareketleri düzenli olarak tekrar ederek uygulamaya özen göstermelisin. Böylece boyun bölgesinin rahatlamasını ve bu alanda oluşabilecek kırışıkların giderilmesini sağlayabilirsin. Boyun bölgesini tamamladığımıza göre şimdi çene bölgesine geçebiliriz. Çene Bölgesi


Yüz hatlarının belirgin bir şekilde gözükmesinde çene bölgesinin etkili olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Şimdi sana sunacağımız teknikleri düzenli aralıklarla uygularsan çene bölgesinin daha belirgin ve çekici bir görünüme sahip olacağını görebilirsin. Gua Sha taşının çene bölgesine sunduğu etkilerden yararlanmak için şu yolu takip etmen yeterli:
 • Taşın girintili tarafını kullanarak çene bölgesinin ortasından kulaklara doğru ilerle.

 • Uygulama sırasında taşı hafifçe bastırarak ilerlemen yeterli. Böylece cildine zarar vermeden çene kaslarının da gevşemesini sağlayabilirsin.

 • Bu hareketi çenenin sağ ve sol bölgelerine ayrı olarak şekilde bir süre tekrarla.
Gua Sha taşı ile çene kısmında uyguladığın teknik diş ve diş etlerinin de rahatlamasını sağlar. Özellikle çene sıkma alışkanlığın varsa, taşı ağrıyan veya sıkışmanın yaşandığı bölgeye hafifçe bastırarak rahatlatabilirsin.

Dudak Çevresi ve Yanaklar 

Dudak çevresi ve yanaklar kırışıkların ortaya çıktığı bölgeler arasındadır. Gua Sha yüz masajıyla bu bölgelerde kan dolaşımını artırarak kırışıkların ortaya çıkmasını önleyebilirsin. Ayrıca dudak çevresi ve yanak bölgesindeki kasların çalışmasını destekleyerek sarma problemlerinin önüne geçebilirsin. Bu bölgeleri Gua Sha taşıyla rahatlatmak için şu adımları takip etmen yeterli:
 • Taşın kavisli bölgesiyle dudak çevresindeki gülme çizgisinden ilerlemeye başla. 

 • Aşağıdan yukarı doğru hareketlerle uygulamayı sürdürmeye devam et. 

 • Sonrasında Gua Sha taşını dudak bölgesinin orta alt kısmından bastırarak kulağa doğru hareket ettir.

 • Taşı elmacık kemiklerinin alt kısmında bulunan bölgeyi kapsayacak şekilde tüm bölgeye uygulayarak uygulamayı sonlandırabilirsin.

Elmacık Kemikleri ve Göz Çevresi 

Yüz görünümünü önemli ölçüde etkileyen elmacık kemiklerini belirginleştirmek için birçok Gua Sha taşı tekniği bulunuyor. Şimdi sana bu teknikler arasında en etkili olanı anlatacağız. Bu teknikleri uygularken taşı doğrudan elmacık kemiklerinin üst kısmına bastırmamaya özen göstermelisin. Çünkü cilt sağlığı için önemli taşıyan yağ tabakasına zarar verebilirsin. Bunun için uygulama öncesinde elmacık kemiklerinin çevresine odaklanman gerektiğini belirtelim. Elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve göz çevresini rahatlatmak için şu adımları izleyebilirsin:
 • Taşın kavisli kısmını elmacık kemiklerinin üzerine yerleştir.

 • Bunun kenarlarından kulaklara doğru hafifçe bastırarak masaja başla.

 • Bu hareketi her iki bölgede de tekrarlayarak sürdür.

 • Ardından taşın kavisli ucunu göz altına hafifçe yerleştir.

 • Göz altından şakaklara kadar hafifçe bastırarak göz çevresi masajını sonlandır.
   Göz altı çevresi diğer bölgelere nazaran daha hassas bir yapıdadır. Bunun için Gua Sha taşını uygularken ekstra dikkat etmeni tavsiye ederiz. 

Alın Bölgesi


Alın bölgesine uygulanan Gua Sha taşı cilt sağlığının yanı sıra mental açıdan da seni rahatlatabilir. Çünkü bu bölgedeki birçok cilt kası bulunur. Bunlara ek olarak alın bölgesine Gua Sha taşı uygulaman göz çevresindeki sarkma gibi problemlere de destek sağlar. Hem cilt sağlığı hem de rahatlama sunan uygulamanın son adımını gerçekleştirmek için hiç vakit kaybetmeden başlayalım:
 • İlk olarak taşın girintili kısmını kaş ortasından yukarıya doğru bastırarak başla.

 • Ardından kavisli kısımla kaş üstünden saça kadar kapsayan tüm bölgeyi tarayarak devam et.

 • Son olarak taşın kavisli kısmıyla göz çevresinden başlayıp aynı doğrultuda şakak bölgesine doğru ilerle. 
   Yukarıda bahsettiğimiz başlıkları sırasıyla uygulayarak Gua Sha masajının rahatlatıcı etkisini anında hissedebilirsin. Yalnız unutma, bu masaj tekniğinin faydalarını düzenli olarak uyguladığında görebilirsin. Bunun için cilt yapına uygun serum ve doğal yağlarla birlikte Gua Sha taşı masajını cilt bakım rutinine dahil etmeye çalışmalısın. Vücudunu rahatlatacak diğer masaj tekniklerini öğrenmek istersen “Etkili Masaj Teknikleri” adlı yazımızı inceleyebilirsin.