Ülkece en başta gelen tüketim alışkanlıklarından biri; elbette çay. Her ne kadar yaygın tüketim siyah çay üzerine de olsa, yeşil çayın ardından beyaz çayın tüketimi de giderek daha popüler hâle gelmeye başladı. Beyaz çay nedir diye merak ediyorsan, aslında tıpkı siyah ve yeşil çay gibi, beyaz çay da Camellia Sinensis bitkisinden elde ediliyor.

Beyaz çayın özelliği ise, yapraklarının henüz olgunlaşmadan, tek tek el ile ayıklanarak toplanması ve işlem görmeden kurutulup demlenmesi. Bu doğallık, beyaz çayı diğer çaylara göre çok daha faydalı hâle getiriyor. İşte bu faydalardan bazıları:

Antioksidan Zenginidir


Beyaz çay çok yüksek miktarda antioksidan içerir. “Kateşin” denilen bu antioksidanlar kan basıncını düşürerek kalp ve damar sağlığını korumana katkı sağlar. Aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini durdurarak, yenilerinin oluşmasına engel olur.
 


Kilo Kontrolüne Yardım Eder


Siyah ve yeşil çay kadar yüksek olmamakla birlikte, beyaz çay da önemli oranda kafein barındırır. Bu kafein içeriği ile metabolizmanı hızlandırmanı, dolayısıyla yağ yakımını kolaylaştırmanı teşvik eder. Sana uygun bir diyet ve egzersiz programıyla beraber tükettiğinde, kilo vermene ve mevcut kilonu korumana destek olur.

 

Cildini Yenileyip Güçlendirir


Sahip olduğu değerli antioksidanlar ile serbest radikallerin oluşumunu önleyerek cilt hücrelerinin güçlü kalmasına destek olur. Yıpranmaların, erken kırışıklıkların ve güneş hasarının önüne geçmene yardım eder. Yaşlanma etkilerini geciktirmeni kolaylaştırır.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir


Serbest radikallerin oluşumunu önleyici antioksidanlar, bu sayede bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de katkıda bulunur. Böylelikle hastalık ve virüslerden kendini koruman; kış mevsiminin yaygın salgınlarından korunabilmen kolaylaşır.

Tansiyon ve Kolesterolü Dengeler


Beyaz çay iyi kolesterol olarak bilinen HDL değerini yükseltirken, kötü kolesterol denilen LDL değerini düşürmene, bu sayede kalp ve damar sağlığını güvende tutmana yardım eder. İyileşen kalp ve damar sağlığı ile kalp krizi geçirmeye bağlı ölüm riskini %50’ye kadar düşürmene katkı sağlar.

 

Diyabetten Korunmana Yardımcı Olur


Kolesterolü düzenleyen beyaz çay, aynı zamanda kan şekerin ve insülin seviyeni de kontrol altında tutmanda rol oynar. Ani yükseliş ve düşüşler göstermeyen insülin ve kan şekeri değerleri ise diyabet riskini minimuma indirmeni sağlar.

Diş Sağlığını Olumlu Etkiler


Kemik yapısını güçlendirici etkisinden ve florid içeriğinden dolayı diş ve diş etlerini korurken, kötü koku ve çürük oluşumlarını önlemene de fayda sağlar. Ağız bakterilerini temizlemede, plak oluşumunu engellemede siyah çaya göre çok daha etkilidir.

İpucu: Beyaz Çayı Kaynatmamalısın.


Beyaz çayı kaynatarak değil, 5-6 dakika kadar demleyerek tüketirsen içiminden en iyi şekilde faydalanmış olursun.