Tüm dünyada kutlanan Bekârlar Günü nedir, ne zaman kutlanır, nasıl ortaya çıktı öğrenmek için yazımı mutlaka oku!

Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü derken artık hayatımızda bir özel gün var: Bekârlar Günü!
 
Dünya Bekârlar Günü nedir merak ediyor, nasıl ortaya çıktı, nasıl kutlanıyor gibi soruların yanıtlarını almak istiyorsan detaylar yazımda!

 

Dünya Bekârlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?Dünya Bekârlar Günü’nün ortaya çıkışı biraz ilginç. Çin’in yoğun nüfusunun cinsiyet dengesizliği ve eşitsizliği ülkede bekârlık kültürünün oluşmasına neden oluyor. Bu kültürün etkisi altında olan Nanjing Üniversitesi öğrencisi 4 genç de Sevgililer Günü’ne nispet olsun dercesine bu günü kutlamaya başlıyor. Kutlamanın etkileri zaman içerisinde dünyanın dört bir yanına yayılıyor ve bugün ülkemizde de bilinen bir gün halini alıyor.


Dünya Bekârlar Günü Ne Zaman?Peki, Dünya Bekârlar Günü ne zaman? Nanjing Üniversitesi öğrencileri kutlama tarihini 11 Kasım 1993 tarihinde gerçekleştiriyor. Bu tarihten sonra da Bekârlar Günü her yıl 11 Kasım’da kutlanıyor. Biraz araştırdığında 3 Şubat Dünya Bekârlar Günü ya da 5 Ağustos Dünya Bekârlar Günü gibi farklı başlıklar da görebilirsin. Ancak 11 Kasım’ın orijinal tarih olduğundan emin olabilirsin. Unutmadan! Bekârlar Günü tadında, 14 Şubat’ın ardından yalnızları teselli edecek bir gün daha var: Singles Awareness Day. 15 Şubat’ta kutlanan Singles Awareness Day yani Bekârların Farkındalık Günü, bekârlar tarafından Sevgililer Günü’nün hemen ardından kutlanıyor.
 


Dünya Bekârlar Günü Nasıl Bir Alışveriş Günü Hâlini Aldı?Adı 11 Kasım Bekârlar Günü olsa da bu özel günün kutlamaları zamanla tam bir sosyal aktivite haline geliyor. Bekâr kadın ve erkekler, Bekârlar Günü partileriyle bir araya geliyor ve kendilerini yalnız hissetmeden ama bekârlıklarının da tadını çıkararak doyasıya eğleniyor.


Dünya Bekârlar Günü zaman içerisinde tüm dünyanın etkisini çekmeye başlıyor ve farklı ülkelerde Çin’den daha da aktif şekilde kutlanmaya başlıyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde Sevgililer Günü gibi pek çok kampanyaya konu olmaya başlıyor. İnsanlar tıpkı Sevgililer Günü’nde partnerlerine hediye alır gibi Bekârlar Günü’nde de kendilerine hediye almaya başlıyor. Bu da beraberinde indirimleri, Bekârlar Günü’ne özel kampanyaları da beraberinde getiriyor. Zaman içinde 11.11 indirimleri bir gelenek halini alıyor.
 
Hayatında biri yoksa ve Bekârlar Günü’nü kutlamak istiyorsan sen de bu indirimlerden uzun süredir istediğin bir şeyi satın alabilir, kendini şımartabilirsin!