Çocuk yaşlarda kitap okumanın ne kadar değerli olduğundan bahsetmeme gerek var mı? Çocuğunun ufkunu genişletecek, onu bambaşka dünyalara götürüp harika hayaller kurduracak nefis kitaplar onu bekliyor. Evde birlikte vakit geçirirken okumanız için bunlardan bazılarını aşağıda derledim. Ayrıca sence de onları büyük bir dikkatle kitap okurken izlemek şahane bir his değil mi?

Cömert Ağaç - Shel Silverstein


Cömert Ağaç bir zamanlar yaşamış bir ağacın öyküsü. Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de enfes bir mesajı var. İnsanlara ve onların en baştan beri doğayla olan ilişkisine tanık oluyoruz hikâyede. Tabi insanların doğaya ve ağaçlara verdiği zarardan da bahsediyor kitap. Cömert Ağaç, doğaya vermemiz gereken değer için geç kalmamamız gerektiğini öğütlüyor. Çocukların Cömert Ağaç’a bayılacağına eminim.
 

Ayı Olmayan Ayı - Frank Tashlin


Uzun ve derin kış uykusundan uyandığında kendisini fabrikalarla çevrili bir yerde bulan bir ayının öyküsü bu. Bütün hayatını geçirdiği o güzelim orman artık yerinde yok. Aksine her yerde çalışan iş makineleri ve beton binalar var. Üstelik artık kimse ayının bir ayı olduğunu kabul etmiyor. Herkes ona aslında bir ayı değilmiş gibi davranıyor. Ayı Olmayan Ayı, eğlenceli ve düşündürücü hikayesiyle çocuklar için eşsiz bir hazine.

 

Harold ve Sihirli Tebeşir - Crockett Johnson


O gece Harold’un canı uyumak istemedi. Dışarı çıkıp ay ışığında bir yürüyüş yapmaktı tek dileği. Fakat her gece orada duran ışıltılı ay bu gece gözükmüyordu. Harold hemen sihirli tebeşirine davranıp kendisine bir ay çizdi. Ne de olsa sihirli tebeşiriyle çizdiği her şey gerçek oluyordu. Harold ve Sihirli Tebeşir, ilham dolu hayal dünyasıyla çocuklarınızı bekliyor.
 

Mantova’nın Cüceleri - Gianni Rodari


Cüceler Mantova dükünün sarayında, onu eğlendirmek için küçücük bir odada yaşıyorlardı. Bir gün kendi güçlerini keşfedip cesaretlerini toplayarak o sıkıcı odadan hep birlikte çıkmayı başardılar ve özgürlükleri için Mincio tepelerinde bir serüvene atıldılar. Yazar Gianni Rodari, Mantova’nın Cüceleri’nde çocukları bambaşka dünyalara götürecek bir cesaret öyküsü anlatıyor.
 

Dünyanın Merkezine Yolculuk - Jules Verne


Tek kelimeyle bir klasik. Bilimkurgu türünün üstadı Jules Verne, bu kitapta dünyanın merkezine gidebilmek için sürprizlerle dolu bir maceraya atılan Axel’in hikayesini anlatıyor. Eğer Dünyanın Merkezine Yolculuk’u sen de okumadıysan çocukların uykuda olduğu saatlerde kitabı ödünç almak isteyebilirsin.
 

Yeşil Kertenkele - Yaşar Kemal


Çocukları Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biriyle tanıştırmaya ne dersin? Evet, Yaşar Kemal’le. Üstelik tam da çocuklar için kaleme aldığı harika bir kitapla yapabilirsin bunu. Yeşil Kertenkele kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir öykü. Her yaştan okur için anlamlı ve bir o kadar eğlenceli.