Modern tıbbın gözde bitkileri arasında yer alan ginsengi hiç duydun mu? Doğal şifa kaynağı olarak da bilinen bu doğal bitki sağlığa olan etkileri sayesinde büyük bir üne sahip. Sen de bu mucizevi bitki hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan okumaya devam edebilirsin.

Son zamanlarda geniş bir popülariteye sahip olan ginseng, sağlığa olan etkileri açısından merak uyandırıyor. Dolayısıyla ginseng nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi sorular aklını kurcalıyor olabilir. Ginseng için modern tıbbın gözde bitkilerinden olan doğal bir besin kaynağı diyebiliriz. Daha çok tıp ve terapi gibi amaçlar için kullanılan bir bitki olarak yer alıyor. Asya’da geleneksel tıpta kullanılan bu bitki modern tıp alanında da oldukça yaygın. Mucizevi bir bitki olarak adlandırılan ginseng peki ne işe yarıyor ne gibi faydaları bulunuyor? Merak ettiğin tüm soruları senin için araştırdık ve yazımızda yer verdik. Ginsengin ne olduğunu ve sağlığa ne gibi katkıları olduğunu haydi gel ayrıntılarıyla birlikte keşfedelim.Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar?
Panax cinsine ait bir bitki olan Ginseng, büyüyen, kısa boylu ve saçaklı bir bitki kökü olarak yer alıyor. Birden fazla çeşidi bulunan ginseng bitkisi daha çok sağlık alanına hizmet ediyor. Özellikle bu alanda Asya ve Kuzey Amerika’da yetişen ginseng bitkisinin cinsleri kullanılıyor. Her tür farklı özelliklere sahip olduğu için değişiklik etkiler gösterebiliyor. Ginseng bitkisi hem bedensel hem de zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunuyor olup, düzenleyici özelliği sayesinde vücudu dengeliyor. Başta stres olmak üzere duygu durum ve fiziksel aktivitelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda enerji seviyesini arttırarak gün içinde daha dinç olmanı destekliyor. İçerisinde kalsiyum, potasyum, talyum, demir, manganez, bakır ve çinko gibi mineralleri barındırarak vücudun ihtiyaç duyduğu diğer ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor. İster bitki formunda çay olarak istersen de gıda takviyesi olarak kullanabilirsin. Kapsül ve toz gibi farklı formlarda ginsenglere ulaşabilmen mümkün. Eğer gıda takviyesi olarak kullanacaksan mutlaka bir uzmana danışmalı kontrol altında kullanmalısın.

 

Ginseng Faydaları
Ginsengin, fiziksel, psikolojik ve zihinsel olmak üzere pek çok açıdan faydası bulunuyor.  Özellikle bedeni canlandırmak, gün içinde daha aktif olmak için de kullanılabiliyor. Vücuttaki stres tepkilerinin dengelenmesine yardımcı olan ginseng, enerji seviyelerini arttırarak hem gün içinde daha enerjik olmayı sağlıyor hem de zihinsel aktiviteleri geliştirerek odaklanmayı destekleyebiliyor. Sağlık açısından daha pek çok etkisi bulunan ginsengin faydaları aşağıda sıralandığı gibi gösterilebilir:


 • Ginseng içerisinde yer alan antioksidan ve antienflamatuar buluyor. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsimsel grip gibi viral enfeksiyonlara karşı vücudu koruyor. Direnç sağlıyor.

 • Beyin fonksiyonlarının gelişmesine ve iyileşmesini destekliyor. Konsantrasyonun artmasına yardımcı olan ginseng, yapılan araştırmalar sonucunda bilişsel işlevleri geliştirici etkisi de bulunuyor.

 • Stresle başa çıkmak için etkili bir bitki olan ginseng, dengeleyici ve düzenleyici etkisiyle semptomları hafifleterek rahatlamana yardımcı olabiliyor.

 • Sinir hücrelerinde oluşan hasarların onarılmasını sağlayarak nörolojik işleyişi destekliyor.

 • Ginseng bitkisinin içinde yer alan C, B12 vitamini ve fosfor sayesinde vücutta yer alan toksinlerin temizlenmesine, atılmasına yardımcı oluyor.  Bununla beraber hücresel stres seviyesini de kontrol altına alarak kansere karşı koruyucu bir etki gösteriyor.

 • Metabolizmayı hızlandırması ile de bilinen ginseng, vazopressin hormonu ile birlikte çalışır. Böylece metabolizma hızı artar. Aynı zamanda kandaki glikoz seviyesini düzenleyen vazopressin hormonu kandaki glikoz seviyesini de düzenleyerek şeker hastalığına karşı koruma sağlayabiliyor. Hipoglisemi, hiperlipidemi ve karaciğer yağlanması gibi sorunların iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabiliyor.

 • Kişisel bakım için de kullanılabilen ginseng saça olan etkileri ile de öne çıkıyor. Saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlarken dökmelerini de engelliyor.

 • Cinsel sağlık açısından da etkileri bulunan ginseng, erkeklerde cinsel işlev bozukluğunun iyileşmesinde destekleyici bir rol üstlenebiliyor. Aynı zamanda sperm sayısı ve kalitesinde de etkili olabiliyor.

 • Yorgunlukla savaşan bir içeriğe sahip olan ginseng gün içinde enerjik olabilmenizi destekliyor.


 

Ginseng Nasıl Kullanılır?
Ginseng kullanımı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Öncelikle ginsengi nasıl kullanacağını belirlemen gerekiyor. Birden farklı şekilde tüketilebilen ginseng; çay, kapsül, toz karışım olmak üzere tüketilebiliyor. Eğer herhangi bir rahatsızlık için kullanmak istiyorsan önce doktoruna danışmalı ve uygun gördüğü şekilde kullanmalısın. Çoğunlukla takviye olarak kullanılan ginsenglerin toz formları herhangi bir içeceğin içerisine karıştırılarak kullanılabiliyor. Kurumuş köklerden oluşturulan toz karışım içeceklerin içinde rahat bir şekilde tüketilebiliyor. En sık kullanılan form olan toz formunu sen de severek kullanabilirsin. Kapsül ya da tablet formunda kullanabileceğin ginseng takviyesini doktorunun uygun gördüğü dozlarda alabilirsin. Bunun yanında ginseng köklerinden çay yapabilmen de mümkün. Ginseng bitkisi köklerinden yapılan çayı dilediğin zaman tüketebilirsin.

 

Ginseng Çayı Tarifi
Ginseng çayı yapabilmek için ihtiyacın olan ginseng bitkisi kökü, su ve bir bardak ya da demlik.
 


 • İlk olarak zencefile benzeyen ginseng köklerini, küçük küçük dilimleyebilir ya da rendelemekle başlayabilirsin.

 • 1 su bardağı çay için ortalama 1 yemek kaşığı kadar ginseng kökü rendeleyebilir ya da 5 – 6 dilim taze ginseng yeterli oluyor.

 • Ardından ocakta suyu ısıtabilirsin. Isınan suyun içine ginsengleri atmadan önce suyu biraz ılımaya bırakmalısın. Ginsengler doğrudan çok sıcak su ile birleştiğinde içerisinde yer alan bileşenler yok olabildiği için kaynar suyun içine atılmaması tavsiye ediliyor.

 • Ardından ılıyan suyun içerisinde rendelediğin veya dilimlediğin ginsengleri ekleyerek maksimum 10 dk. bekledikten sonra demleniyor.

 • Demlenen çayını bardağına alarak keyifli bir şekilde tüketebilirsin.


 
Çay olarak tüketiminde fazla ginseng kullanmamaya belirtilen düzeyde kullanmaya dikkat etmen gerekiyor. Etkisinin görülebilmesi için 2 ila 3 hafta boyunca düzenli bir şekilde kullanılması istenilen etkiyi yaratıyor.
 
Ginseng çayı hazır olarak da satılıyor olup CarrefourSA web sitesi üzerinden ister taze ister hazır ginsenge ulaşabilir, indirim ve kampanyalardan yararlanarak %3 Paracık kazanabilirsin.
 Ginsengin Yan Etkisi Var Mıdır?
Ginseng en çok besin takviyesi yoluyla alınıyor. Dolayısıyla doktor kontrolünde kullanıldığından herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmasa da bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında bazı yan etkileri bulunabiliyor. Yani amaca yönelik ve belirtilen dozlarda kullanıldığında ciddi bir yan etki oluşturmuyor. Fakat uzun süre boyunca yüksek dozlarda ginseng kullanımı bazı yan etkilere yol açabiliyor. Bunlar aşağıda verildiği şekildedir:
 


 • Ginseng kan dolaşımını hızlandırdığı için aşırı kullanım sonucu damar duvarları içerisindeki basıncın artmasına ve tansiyonun yükselerek hipertansiyon meydana gelmesine neden olabiliyor.

 • Düzenli kullanımlar sonucu psikolojik anlamda olumlu sonuçlar görülse de fazla kullanım sonucu sinirli, gergin ve stresli bir ruh haline bürünebilmene neden olabiliyor.

 • Enerji yükseltici bir etkisi olması açısından yüksek dozlarda kullanıldığında kronik uykusuzluğa yol açabiliyor.

 • Sindirim sistemine bağlı sorunlar ile karşılaşılabiliyor olup ishal gibi problemler görülebiliyor.

 • Kadınlarda menopoz öncesi veya sonrasında kullanılıyor ise bu dönemde yüksek doz kullanımı östrojen hormon değişikliği nedeniyle sorunlarla karşılaşılabiliyor. Meme ağrısı, anormal vajinal kanama ve cinsel istekte artış gibi sonuçlar görülebiliyor.


 
Verinler gibi şikayetler yaşamamak için takviyeyi belirlenen dozlarda ihtiyacın kadar almak en önemli detaylar arasında yer alıyor. Yüksek doz kullanımlarından da mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Ginsengin kan sulandırıcı etkisi de olduğundan bu gibi ilaçlarla kullanımı risk oluşturabiliyor. Dolayısıyla eğer kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsan ginseng kullanmadan önce dikkat etmeli ve mutlaka bir uzmana danışmalısın.