Duvar boyası nasıl yapılır, merak ediyorsan merakını bu yazıda gidermen mümkün. Duvar nasıl boyanır, sorusunu senin için detaylarıyla yanıtladık. Keyifli okumalar!

Evin dekorasyonunu değiştirmenin, eve yepyeni bir ruh getirmenin pek çok yolu var. Uzun süre kullandığın mobilyaları değiştirebilir, küçük dekoratif objeler satın alarak onları evin farklı odalarında konumlandırabilir ya da perdeleri yenileyebilirsin. Ancak tüm bunların yanı sıra bir işlem var ki onu bitirdiğinde evinin yeni halini tanımakta zorlanabilirsin. Evet, bahsettiğimiz konu duvarları boyamak. Yatak odasının, çocuğunun odasının ya da salonunun duvarlarını, sana huzur veren bir renge boyadığında sanki yepyeni bir eve girmişsin hissene kapılabilirsin. Peki, ama duvar boyası nasıl yapılır? Bu işin püf noktaları neler? Öncesinde nasıl bir hazırlık süreci içinde olman gerekecek? Tüm bu soruların cevabını duvar boyası uygulama rehberi niteliğindeki bu yazımızdan öğrenmen mümkün. Hazırsan badana için gerekli malzemelerle girizgah yapalım.
 

Boya Badana için Gerekli Malzemeler


Evet, evinin duvarlarını istediğin renge boyamaya karar verdin; ama bu iş için hangi malzemeleri kullanman gerektiğinden pek de emin değilsen burayı iyi dinle. Aşağıda, badana nasıl yapılır, sorusunun da cevabını kapsayan malzemeler kısmı yer alıyor. Bakalım, ev boyarken gerekli malzemeler nelermiş.
 


 1. İstenilen renkte boya

 2. Boyayı karıştırıp hazırlamak için boya tavası

 3. Farklı boyutlarda boya fırçası

 4. Olmazsa olmaz boya rulosu

 5. Bol bol maskeleme bandı

 6. Astar

 7. Tavan için sırık

 8. Koruyucu örtü

 9. Boya olsa da umursamayacağın giysiler, eldiven ve galoş

 10. Güvenlikli merdiven


 
Malzemelerin ardından sıra geldi duvar boyası nasıl hazırlanır, kısmına. Okumaya devam ederek badana yapman için gereken boyanın nasıl hazır edildiğini öğrenebilirsin.
 

Duvar Nasıl Boyanır?


Geldik, konunun kalbine. Evindeki duvarları nasıl boyaman gerektiğini anlatacağımı bu bölümdeki adımları izleyerek sen de istediğinin odaya bambaşka renkler katabilir, evin enerjisini bir anda yükseltebilirsin.
 


 • Öncelikle duvarın temiz ve kuru olması gerekir. Eğer duvarın üzerinde çatlaklar, çöküntüler ya da çizikler varsa, bunları düzeltmekle işe başlayabilirsin. Zira duvar boyaları, ancak ve ancak kuru ve düz zeminlerde iyi görünür ve uzun soluklu olur. Dolayısıyla sen de boya işlemine başlamak için acele etmeden önce duvarlarının düzgün olması için çaba göster.


 


 • Duvarın üzerine uygulanacak boya, duvarın özelliğine göre değişebilir. Örneğin, nemli ortamlarda su bazlı boyalar, kuru ortamlarda ise yağ bazlı boyalar tercih edilebilir. Bu bilgiden hareketle evin için seçeceğin boyanın türüne dikkat etmelisin. Evinin duvarlarına uygun boyanın nasıl olması gerektiğini bilmiyorsan bir uzmandan destek alabilirsin.


 


 • Duvarın önceden boyanmış olup olmadığını kontrol etmeyi unutma. Eğer önceden boyanmışsa, eski boyayı temizle ve düzgün bir şekilde zımparalayarak yeni boyama işlemi için hazır hale getir.


 


 • Eğer duvar önceden boyanmamışsa, kireçlenmiş veya kağıtla kaplıysa, duvarın kaplamasını uygun bir duvar kaplama macunuyla düzleştir ki boya sürdüğünde pürüzler kalmış olmasın.


 


 • Duvarın üzerine uygulanacak boya, duvarın rengine göre seçilmelidir. Örneğin, açık renkli duvarlar için açık renkli boyalar, koyu renkli duvarlar için ise koyu renkli boyalar tercih edilebilir. Eğer iddialı bir dekorasyona imza atmayı hedefliyorsan duvarlarının eski renginden yola çıkarak hareket etmen faydalı olacaktır. Örneğin evindeki duvarların mevcut rengi sarımsı tonlardaysa turuncu, kırmızı, saks mavisi ya da koyu yeşil duvar boyası uygulaması son derece güzel görünecektir. Eğer mevcut duvarlar beyazsa yeni renk seçiminde özgürsün. Zira altında beyaz olan herhangi bir duvar boyası, duvarlarında ulaşmak istediğin hedefe seni zahmetsizce taşır.


 


 • Duvarın üzerine uygulanacak boya, duvarın yüzeyine göre değişebilir. Örneğin, beton yüzeyler için su bazlı boyalar, ahşap yüzeyler için ise yağ bazlı boyalar tercih edilebilir. Duvarların beton mu yoksa ahşap mı? Bu soruların cevabına göre boya türünü seç ve işe koyul!


 


 • Duvarı boyamaya başlamadan önce, duvarın etrafını koruyucu bir şerit ya da bezle kaplamalısın. Bu sayede, duvarın etrafındaki eşyalar boya lekelerine maruz kalmaz. Bunun içinse ihtiyacın olan iki malzeme var. Maskeleme bandı ve kaplama örtüsü. Kaplama örtüsünü boya yapacağın alanın zeminine sermekle başla. Daha sonra maskeleme bandını süpürgeliklere son derece düzgün biçimde yapıştır ve yapıştırırken kaplama örtüsünü de tuttur ki örtü sürekli yer değiştirmesin. Bu işlem biraz sabır gerektirebilir. Önceden söyleyelim!


 


 • Duvarı boyamaya başlamadan önce, boya fırçasını ya da ruloyu iyice ıslatmalısın. Bu sayede, boya daha kolay sürülür ve düzgün bir şekilde uygulanır.


 


 • Duvarı boyamaya başlamadan önce, boya kapağını iyice kapat ve boyayı karıştır. Bu adım son derece önemli. Boyanın homojen bir kıvamda ve akışkan olması için güzelce karışması gerekiyor. Boya karıştırılmadığı takdirde, rengin düzgün olmayabileceğini unutma.


 


 • Duvarı boyamaya başladıktan sonra, boyayı duvarın yüzeyine düzgün bir şekilde uygula. Boyayı, duvarın yüzeyine paralel olarak sürmeye özen göster ki istenmeyen fırça izleri meydana gelmesin. Her seferinde aynı yöne doğru sürerek ilerlersen işin büyük bir kısmını halletmiş olursun.


 


 • Duvarı boyadıktan sonra, boya kuruduğunda duvarın üzerine ikinci bir kaplama uygulamak için duvardaki boyanın kurumasını beklemelisin. İlk kat boyayı sürdükten sonra odanın pencerelerini aç ve odadan çık. Bu işlem genelde bir gün sürer; ancak acelen varsa sen birkaç saat dinlenene kadar duvar boyasının hafif kurumuş olmasını umabilirsin. İkinci katı sürmek için kolları sıva ve aynı adımları uygulayarak ikinci kat boyayı duvarlarına sürmeye başla!


 

Peki, Tavan Nasıl Boyanır?


Evinin duvarlarını boyayarak harika bir iş çıkardın. Çocuğunun odası masallardan fırlamışçasına tozpembe, yatak odan huzur dolu bir mavi, salonunsa odaya perspektif katan bir antrasit…Peki, ya tavan nasıl boyanır? Tavan boyası yapmanın püf noktalarını biliyor musun? Cevabın hayırsa dert etme! Aşağıdaki beş maddeyi okuyarak ideal tavan boyası uygulaması hakkında bilgi edinebilirsin.
 


 1. Her zamanki gibi tavanın önceden boyanmış olup olmadığını kontrol etmekle işe başla. Eğer önceden boyanmışsa, eski boyayı temizle ve düzgün bir şekilde zımparala. Böylece tavanın, yeni hali için hazır olsun.


 


 1. Tavanın üzerine bir adet ön boya uygulayabilirsin. Bu, tavanın daha düzgün bir şekilde boyanmasını ve üzerinde daha iyi bir kaplama olmasını sağlar.


 


 1. Ön boya kuruduktan sonra, tavanın üzerine istediğin rengi uygulamakta özgürsün. Tavanı fırçayla veya rulo ile boyayabilirsiniz. Rulo genellikle daha hızlı bir şekilde sonuç verir; ancak fırça ile daha hassas şekilde boyamanın mümkün olduğunu da söylememiz gerek. Merdivene çıkmadan sırıkla tavan boyamak hem daha az yorucu hem de daha güvenli, unutma!


 


 1. Tavanın her bir köşesini ve çizgisini fırçayla düzgün bir şekilde boya. Zira tavanın köşe kısımları belki de bu sürecin en önemli kısmı. Köşelerdeki boyama işlemi düzgün yapıldığında tüm tavanın görüntüsünü olumlu yönde etkileyecektir. Eğer tavanın üzerinde kırıklar, çatlaklar veya diğer hasarlar varsa, bunları tamir et ve tavanın üzerine birkaç tabaka boya uygula ki kafandaki ideal tavan boyası görüntüsüne kavuşman kolaylaşsın.


 


 1. Tavan boyama işlemini tamamladıktan sonra, tavanın kurumasını bekle ve gerekirse ikinci bir tabaka boya uygulaması için kolları sıva.


 
Tüm bu bilgileri edindikten sonra evinin istediğin odasını farklı renkteki duvarlarla değiştirebilirsin. Üstelik bu işi sevdiklerinle bir araya gelerek yaptığında işin içine katacağın eğlence de cabası olacak. Duvarlar hazır olduğunda da işin en keyifli kısmı olan duvar dekorasyonuna geçmeyi unutma. O konudaki tüyolar ise Duvar Dekorasyonu başlıklı bu yazımızda seni bekliyor.