Yapılan birçok araştırmaya göre özellikle Y Jenerasyonu için ev almak hem fikir hem de maddi olarak öncelikli hedeflerinin çok uzağında. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde birçok insan “ait olduğu” yeri bulana kadar kiralık evlerde oturarak yıllar geçiriyor. Durum böyle olunca yerleşip, durulacağın yeri bulana kadar sana kapılarını açan evine bütünüyle bir aidiyet hissetmen zorlaşıyor. Belki hayalindeki mutfağa şu anda sahip olamayabilirsin ama küçük dokunuşların büyük farklar yarattığı dekorasyon dünyasında kiralık evini sana ait yapabilirsin. Nasıl mı? Senin için aşağıda önerilerimi listeledim!

O Zaman Renk


Duvarların renkleriyle oynamak, yaşam alanlarını kişiselleştirmenin en pratik yollarından biri. Ev boyamak deyince gözün korkmasın! Bazen seçeceğin tek bir duvarı bile boyamak tüm odanın hatta evin atmosferini değiştirmek için yeterli. Biliyorum krem, kırık beyaz en güvenli renklerden ama biraz cesur olabilirsin. Kiremit rengi, koyu yeşiller, petrol mavisi gibi geniş alanlarda görmeye alışkın olmadığın tonlar, son yıllarda dekorasyon dünyasının trendlerinden. Değişime yatak odandan başlamaya ne dersin? Favori rengini seç, fırçanı al, değişimin ve eğlencenin tadını çıkar.

Ev Tekstili Deyip Geçme!


Hayalindeki mobilyalara yatırım yapmak biraz bütçeni zorlayabilir. Peki, o zaman ne yapmalı? Perde, yastıklar ve halı üçlüsü bir eve kişilik katan çok özel parçalar. Yapman gereken öncelikle tarzına karar vermek. Hayalinde minimal bir ev mi var yoksa etnik parçalarla zenginleşen eklektik bir tarz mı? Evine ilk adım attığında seni karşılamasını istediğin renklere karar verdikten sonra alışverişe başlayabilirsin. Minimal bir etki için monokrom renkler, ham dokular ve dokularıyla ayrışan parçalar seçerken, eklektik bir tarz için farklı tarzda desenleri, dokuları ve renkleri cesurca yan yana getirebilirsin.

 

Duvarları Doldurma Sanatı


Duvarlar evinin hikâye anlatıcıları. Dolmayı bekleyen boş bir defter gibi, onlar da doğru renk, aksesuar, anılar ve sanat eserleriyle tamamlanmayı bekliyorlar. Galeri duvarlar, son yılların en çok uygulanan dekorasyon trendlerinden biriyken, senin evin neden eksik kalsın. Bu konuda sana yardımcı olacak çerçeve ve poster satan çok sayıda online platform var. Tablolar ve fotoğrafların yanı sıra saatler, aynalar, tabaklar, makrome panolar da duvar dekorasyonunun birer parçası. Daha fazla ilham için anahtar kelime “Gallery Wall”.

 

Yeşil Evler


Eşyalar, objeler kadar eve hayat katan, nefes almasını sağlayan şey, tabii ki yeşil bitkiler. Kafelerden ofislere kadar birçok kamusal alanda yeşil bitkiler artık dekorasyonun bir parçası olarak sıklıkla kullanılıyor. Evler için de durum farksız. Bitkilerle doğru bir ilişki kurmayı ve onlara evde yer ayırmayı sadece güzel göründüğü için değil, ruhuna da iyi geleceği için tercih etmelisin. Ben bakamam deme! Biraz özen ve onlara ayıracağın zamanla hem sen hem de evin çok mutlu olacaksınız. :)