Köpekler en yakın havyan dostlarımız arasında. Peki bu sevimli dostlarımızın en minik ve en tatlı cinslerini öğrenmek ister misin? İşte minik köpek cinsleri!

Köpek ailesinin en minik üyeleriyle tanışmaya ne dersin?
 
Evlerimize neşe katan, bize bir ev arkadaşı, bir dost olan köpek cinsleri, türlerine göre farklı karakteristik özellikleri ve görünümlere sahip oluyor. Ben de bu yazıda minicik boyutlarıyla ekstra sevimli görünen minik köpek cinslerini listeledim. Hadi keşfedelim!
 

Gerçek Bir Dost: Beagle


Zeki ve küçük Beagle'lar, tam bir aile köpeği. Kısa tüyleri sayesinde fazla tüy dökmeyen köpek çeşitleri arasında yer alan ve bakımı da kolay olan Beagle'ları; neşeli, meraklı ve arkadaş canlısı olarak tanımlayabiliriz. Eğitime de kolayca karşılık veren bu minik köpekler, enerjik yapıları nedeniyle bol bol egzersiz yapıp oyun oynamak ister. Özellikle çocuklarınız varsa onlarla çok iyi anlaşacaklarına emin olabilirsin.
 

Hüzünlü Surat: Pug


Şımartılmaya, çok fazla ilgiye ihtiyaç duymayan sevimli surat pug'lar, bir apartman dairesinde de bir müstakil evde de çok mutlu olabilirler. Yaramaz ve sevgi dolu bir kişiliklere sahip olan pug'lar, hareket açısından çok güçlü değildirler. Ancak meraklı yapıları onları hareket etmeye yöneltir. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla gözetim altında sosyalleşebilirler.
 

Mini Minicik: Brüksel Griffon'u


Zeki, aktif, cesur, oyun oynamayı seven Brüksel Griffon'lar günlük yürüyüşleriniz için en ideal arkadaşlardan biri. Fazla enerjik olması nedeniyle müstakil evlerde daha rahat edecek olsa da eğer günlük enerjisini atabileceği zamanlar yaratırsan bir apartmanda da mutlu olabilir.
 

Minik Bir Kar Topu: Bichon Frise


Bembeyaz, pamuk gibi tüyleriyle görenleri bir anda kendine hayran bırakan Bichon Frise köpek türleri, sana minik bir ev arkadaşı olabilir. Büyümeyen köpek türleri arasında yer alan Bichon Frise’ların enerjisi yüksektir ancak etrafa zarar vermeyen sakin bir yapıları vardır. Diğer köpek cinsleri ile oldukça iyi anlaşan Bichon Frise’lar oyun oynamayı çok sever. 
 

Hep Gülümser Gibi: İngiliz Cocker Spaniel


Küçük köpek cinsleri arasında yüzünde daima bir gülümseme varmış gibi görünmesiyle dikkat çeken İngilizce Cocker Spaniel’ler yumuşacık uzun kulakları ile oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Düzenli yürüyüşlerden, oyun oynamaktan ve çocuklardan çok hoşlanan bu tatlı köpekler, küçük çocuklu aileler için oldukça idealdir.
 

Smokinli Güzel: Boston Terrier


Köpek ırkları arasında en popüler ırklardan biri olan Terrier’ler, siyah beyaz renkleriyle çok sevimli bir görünüme sahip. Saldırma gibi agresif özellikleri olmayan, kolay öğrenen, lider ruhlu, enerjik ve dost canlısı bu cins köpekler, eğitime de sosyalleşmeye de çok açıktır. Ev köpekleri arasında sayılabilirler.
 

Küçül de Çantama Gir: Chihuahua


Dünyanın en küçük köpek ırkları arasında yer alan Chihuahua’lar; cesur, gürültücü, öğrenmeye açık köpeklerdir. Kızdırıldıklarında saldırgan hale gelebileceklerinden çocuklu ailelerin Chihuahua sahiplenmesi pek önerilmez. Sık sık egzersiz yapması gereken köpekler, süs köpeği cinsleri olsa da harekete çok fazla ihtiyaç duyarlar.