Kış aylarının vazgeçilmez takviyesi zerdeçalin faydaları nelerdir, öğrenmeye hazır mısın?Zencefilin bir akrabası olan, canlı sarı-turuncu baharat zerdeçal, özellikle Hint, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu yemeklerinde yaygındır. Ayrıca dünya çapında yüzyıllardır solunum sorunları başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu tedavi etmek için ilaç olarak da kullanılıyor. Son zamanlarda zerdeçal, kanserle savaşabilen, depresyonu hafifletebilen ve daha pek çok şeye yardımcı olabilecek bir süper gıda olarak lanse ediliyor - hakkı da var. Söz konusu zerdeçalın faydaları olduğu zaman hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini merak ediyor musun? Şimdi zerdeçalın faydaları nelerdir, zerdeçal ne işe yarar ve nasıl kullanılabilir, birlikte öğrenelim.
Zerdeçal Nedir?


 Zerdeçal köriye sarı rengini veren bir baharattır. Hindistan'da binlerce yıldır hem baharat hem de şifalı bir bitki olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar zerdeçalın tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Bunlardan en önemlisi zerdeçalın ana etken maddesi olan kurkumindir. Şimdi karşında sağlık açısından en önemli zerdeçal faydaları.
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?
Depresyon: Zerdeçaldaki çeşitli bileşikler sağlığını farklı açılardan destekler. Bunlardan en bilineni kurkumindir. Bilim insanları, kurkuminin depresyonu hafifletme ve antidepresanların daha iyi çalışmasına yardımcı olma potansiyeli konusunda hemfikir. Özellikle toz zerdeçal faydaları söz konusu olduğu zaman pozitif kalma ve depresif ruh halinden uzak durma konusunda birebir.
 
Tip 2 Diyabet: Zerdeçal iltihapla savaşmaya ve kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olabileceğinden tip 2 diyabetin önlenmesi veya tedavisinde yararlı bir araç olabilir. Bir çalışma, prediyabetli 240 yetişkini takip etti ve 9 ay boyunca zerdeçal takviyesi almanın diyabet geliştirme olasılığını azalttığını buldu.
 
Viral Enfeksiyonlar: Söz konusu limonlu zerdeçal faydaları ve ballı zerdeçal faydaları olduğu zaman zerdeçalın viral enfeksiyon ve hastalıklara iyi geldiğini belirtmemize büyük bir ihtimalle gerek bile yok. Bir dahaki sefere kötü havalarda biraz zerdeçal çayı yudumlamak isteyebilirsin. Zerdeçal, uçuk ve grip de dahil olmak üzere çeşitli virüslerle savaşmana yardımcı olur. Zerdeçalın sadece %3 oranında kurkumin içerdiğini ve vücudunun kurkumini iyi absorbe edemediğini, bu nedenle ara sıra içilen zerdeçal çayının da işe yaramayacağını unutma. Gece yatarken zerdeçal çayını düzenli olarak içersen kısa süre içerisinde etkisini görebilirsin.
 
Adet Öncesi Sancılar: Kadınları arka arkaya üç adet döngüsü boyunca takip eden yakın tarihli bir araştırma, zerdeçal takviyelerinin PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu. Yine diğer araştırmalar, zerdeçalın adet kramplarını da hafifletebileceğini öne sürüyor.
 
Yüksek Kolesterol: Zerdeçalın kolesterolü koruma yeteneği üzerine yapılan araştırmalar, zerdeçalın LDL, yani "kötü" kolesterolü düşürebildiğini buldu. Bilim insanları zerdeçalın kalbi koruyucu olanaklarını araştırmaya devam ediyor. Küçük bir çalışma, zerdeçalın bypass ameliyatı geçiren kişilerde kalp krizlerini önlemeye yardımcı olabileceğini dahi buldu. Başka bir deyişle eğer kolesterol problemin varsa, zerdeçal faydaları ve kullanımı hakkında daha detaylı bilgi edinip düzenli tüketime başlayabilirsin.
 
Alzheimer: Alzheimer hastalarının kronik enflamasyonu vardır ve zerdeçalın doğal antiinflamatuar etkileri bu durumla savaşmalarına yardımcı olur. Bununla birlikte zerdeçal faydasının birebir bu hastalığı önlediğine dair henüz güçlü bir bilimsel kanıt olmadığını da belirtelim.
 
Artrit: Zerdeçal, eklem ağrısını, sertliğini ve iltihaplanmayı hafifletme yeteneği açısından umut vericidir. Eklem ağrıların için zerdeçal denemeye karar verirsen, zerdeçalı karabiberle birlikte yiyerek vücudunun doğal kurkumini emmesine yardımcı olabilir ya da yoğurt zerdeçal faydalarından yararlanabilirsin.
 
Kanser: Laboratuvar çalışmalarında zerdeçalın tümör hücrelerinin büyümesini durdurduğu ve detoksifikasyon enzimlerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla zerdeçal faydaları arasında kanser tedavisine destekleyici bir rol oynadığını da söylemek mümkün.
 
Huzursuz Bağırsak Sendromu (IBS): Yapılan bazı araştırmalar, zerdeçalın karın ağrısı gibi IBS semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkartıyor. Zerdeçal ayrıca Crohn hastalığı ve ülser, kolit gibi hastalıkların tedavisi için de kullanılabiliyor.
 
Baş Ağrıları: Zencefil, iyi bilinen doğal bir baş ağrısı ilacı olduğundan, zerdeçalın özellikle migren için baş ağrısı tedavisi olarak da tavsiye edilmesi de şaşırtıcı değil.
 
Akne: Zerdeçal cilde faydaları da bahsedilmeye değer. Bazı kesimler ciltlerine zerdeçal maskesi sürmenin veya zerdeçal yemenin inatçı sivilcelerle savaşmaya yardımcı olacağını iddia ediyor - bu belki de baharatın bildirilen antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle kaynaklanabilir. 
Zerdeçal Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir?


Saydığımız sağlık faydalarına ek olarak araştırmalar zerdeçalın enflamasyon, dejeneratif göz problemleri, metabolik sendromlar, hiperlipidemi, anksiyete, egzersiz sonrası kas ağrısı ve böbrek problemleri gibi hastalıklara karşı bazı olası faydalarının olduğunu da kanıtlıyor.


Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır?


Zerdeçalı takviye olarak alabilir veya baharat olarak kullanabilirsin. Eğer marketten toz zerdeçal satın alıyorsan, bu baharatta mutlaka bazı antioksidan özellikler bulunacaktır. Baharat olarak kullanmanın yanı sıra zerdeçalı ayrıca yiyecekleri tuzsuz baharatlamanın harika bir yolu olarak da deneyebilirsin. Zerdeçalla yemek pişirmek için alternatifler arıyorsan onu blender’da yapacağın smoothie'lere, süte, çorbalara, yumurtaya, keklere, pilavlara ve kavrulmuş sebzelere ekleyerek fayda oluşturabilirsin.


Zerdeçal öksürüğe iyi gelir mi?


Özellikle zerdeçallı süt ya da zerdeçallı yoğurt, öksürüğü hafifletme konusunda oldukça başarılıdır. Zerdeçallı süt yapmak için bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak ılık sütle karıştır ve tatlandırmak için bal ekle. Zerdeçallı süt boğaz ağrısını hafifletmeye, tıkanıklığı gidermeye ve öksürüğü azaltmaya destek olur.


Zerdeçal nerelerde yetişir?


Zerdeçal, Güneydoğu Asya'nın muson ormanlarına özgüdür. 1 metreye kadar boylanabilen, yer altı köklere sahip çok eski bir bitkidir. Zerdeçal kümeleri bir yıl boyunca bozulmadan bırakılırsa uzun, güzel, beyaz çiçek sapları da üretir.


Zerdeçal tansiyonu yükseltir mi?


Aksine zerdeçal, kan basıncını düşürme potansiyeline sahip olduğu için antihipertansif ilaçlarla birlikte ilave etkilere sahip olabilir. Zerdeçal, yüksek tansiyon problemlerine sahip hastalara bitkisel bir çözüm olarak sunulur, dolayısıyla tansiyonu yükseltmez, tam tersine düşürür.


Zerdeçal çayı nasıl yapılır?


Yarım litre suyu kettle'da kaynat. Zerdeçal, zencefil ve portakal kabuğu rendesini bir çaydanlığa koy. Kaynar suyu üzerine dök ve yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırak. Bir elek veya çay süzgecinden geçirerek iki bardağa süz, bir dilim limon ekle ve istersen balla tatlandırarak keyfini çıkar!