Senin de makyaj, yüz bakımı ve saç bakımı ritüelin var değil mi? Ancak herkes gibi senin de bu konularda bir türlü bırakamadığın kötü alışkanlıkların da olabilir. Gerçek şu ki bu alışkanlıkları değiştirmediğin sürece gösterdiğin çabaların çoğu boşa gidiyor. Örneğin gece yüzündeki makyaj ile uykuya dalıyorsan sabah tonlarca serum sürsen de faydası olmuyor. Güzellik rutinini gizlice bozan bazı kötü alışkanlıklara ve onları değiştirmenin yollarına beraber bakalım. 

Makyaj Fırçalarını Temizlememek 


Makyaj fırçalarını düzenli olarak temizlemek yüz bakımı listesinin hep sonunda yer alır. Pis fırçayla makyaj yapmak, makyajla uyumak kadar zararlı bir alışkanlık. Fırçalar her kullanımda daha fazla makyaj malzemesini emiyor, bu da hem makyajının çizgili ve dağınık olmasına neden oluyor hem de bakteri ürediği için sivilce oluşumuna zemin hazırlıyor. Piyasada çeşitli makyaj fırçası temizleme şampuanları bulunuyor. Eğer bunlardan bulamazsan normal şampuan ya da anti-bakteriyel sabunla da temizleyebilirsin. Fırçaları yıkadıktan sonra saç kurutma makinesinin soğuk fönüyle kurutmalısın. 

 

Makyajla Uyumak


Uzun ve yorucu bir gecenin ardından yatağa makyajla girmenin ne kadar masum bir ihmal olduğunun farkındayım. Ancak yüzünde gece boyu kalan makyaj, yüz bakımı açısından cildine yapabileceğin en büyük kötülüklerinden biri. Yüzünde tüm gün biriken ter, sebum ve kir makyaj ile bir araya gelip gece boyu yastığına geçiyor ve sen döndükçe sürtünüp sivilcelere neden oluyor. Yorgun geceler için suya dayanıklı makyajı bile hızlıca çıkaran bir makyaj temizleyicin mutlaka olmalı. Yüzünü yıkamak istemediğin günlerde makyaj temizliğini pamukla, hızla yapabilirsin. 

 

Saç Yıkamayı Atlamak 


Saç bakımı için fazla zamanın olmadığında hiç kuru şampuan kullandın mı? Bunu bir alışkanlık hâline getirmediğin sürece sorun yok. Çünkü saçını yıkadığın zaman aslında saç bakımı değil saç derisi bakımı yapıyorsun. Tıpkı cildin gibi saç derinde de binlerce yağ ve ter bezi var. Saç derin çevresel kirliliğe maruz kaldığı için saçını her gün olmasa da düzenli olarak yıkaman gerekiyor. Unutma, güçlü saçlar için sağlıklı ve temiz saç derisine sahip olmalısın. Çok zor durumda kalırsan gözeneklerinin tıkanmaması için içeriğinde çinko bulunan kuru şampuanları tercih etmelisin. 

 

Sivilce Sıkmak


Yapabileceğin en büyük yüz bakımı hatalarından biri de sivilce ve siyah noktalarını sıkmak. Sivilcelerden kurtulmanın en hızlı ve tatmin edici yolu onları sıkmak olsa da bu hemen bırakman gereken kötü bir alışkanlık. Sivilce sıkmak cildinde yara oluşmasına, bu da iltihaplanmaya ve sonuç olarak daha çok sivilce ve yaraya neden olur. Eğer siyah noktaların ve sivilcelerin çoksa bir dermatoloğa görünmeli, tedavi edici yüz bakımı ürünleri kullanmalısın. 
 


Tırnaktan Oje Kazımak 


Tırnakların kenarından minik bir parça oje çıktı mı hepsini sökme güdüsüne direnmek oldukça zor. Ancak bunu yaptığında ojeyle birlikte tırnak yatağındaki faydalı maddeleri de söküp attığının farkında mısın? Eğer bu hareketi bir alışkanlık hâline getirirsen kısa bir süre sonra tırnaklarının kâğıt kadar inceldiğini göreceksin. O yüzden ojeni soymak istediğinde hemen aseton alıp ojelerini çıkarmalısın. Ayrıca dayanıklı cilalar da ojenin daha uzun dayanmasını sağlar.