Vücudunun ihtiyacı olan vitaminleri almayı bazı günler belki unutabilirsin ama gün içinde neyi asla unutmazsın? Bir fincan kahveyi tabii. :) O hâlde kahveni bol vitamin ve antioksidanlarla zenginleştirmeye ne dersin? İşte sana “sağlıklı kahve” fikirleri. Bu basit tarifler hem enerjini artıracak hem de ruh hâline iyi gelerek güne mükemmel başlamanı sağlayacak.

Biraz Tarçın


Hem baharat olarak hem de tıbbi alanda binlerce yıldır kullanılan tarçının faydaları saymakla bitmez. Tüm baharatlar arasında en yüksek antioksidan aktivitelerinden birine sahip olan tarçın, kalp ve beyin sağlığını korumana destek olur.
Sabah fincanına karıştıracağın ½ çay kaşığı tarçın, güçlü ve lezzetli bir antioksidan dozu verecektir. Ya da kahveni demlerken 1 çubuk tarçını içine ilave edebilirsin.

İpucu: “Gerçek” tarçın lezzeti için Seylan tarçınını araştır.
 


Bir Tutam Zencefil


Zencefil sindirime yardımcı olduğu için özellikle mide bulantılarında asırlardır güvenilen bir kaynak olmuştur. Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra kas ağrılarını azaltmaya ve kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.
Aromatik ve sağlık dolu bir fincan kahve için zencefili mutlaka denemelisin. Fincan başına en fazla 1 çay kaşığı olacak şekilde doğrudan kahvene ekleyebilirsin.
 


Mantarla Güçlen


Kahve ve mantar ikilisine “yok artık” dediğini duyar gibiyim. Bu ikisi son yılların “süper gıda”larından biri olarak oldukça popüler! Mantar antiviral, antienflamatuar ve bağışıklık güçlendirici özelliklere sahiptir. Ayrıca, güçlü probiyotikler nedeniyle sindirime de yardımcı oluyor. 
Mantar kahvesini hazır olarak satın alabilir ya da kurutulmuş mantarı rendeyle toz hâline getirip kahvene ekleyebilirsin.Zerdeçal Her Derde Deva


Altın baharat zerdeçal adeta bir antioksidan güç santralidir. Karaciğer detoksifikasyonunu destekler, sindirime yardımcı olur, yaraları iyileştirir, hatta depresyon tedavisinde bile etkilidir.
Sağlık bloglarını biraz takip ediyorsan muhtemelen zerdeçal latte’ye yabancı değilsindir. Biraz süt ve 1 çay kaşığı zerdeçal ile kolaylıkla evde yapabilirsin.

İpucu: Maksimum fayda için küçük bir tutam da karabiber ilave et! Karabiber zerdeçalın düşük dozlarda daha etkili hale gelmesini sağlar.

 

Maca ile Hormonlar Dengede


Son dönemin bir başka popüler süper gıdası da maca kökü. Bu kökten elde edilen toz inanılmaz besleyici ve zengin. 20'den fazla amino asit, 20 serbest form yağ asidi içerir. Protein ve C vitamini içeriği yüksektir. Hormonları dengeler, enerji seviyesini yükseltir ve performansı olumlu etkiler.
Maca’dan yararlanmak için günde 1 ila 3 çay kaşığı kadar kahvene ekleyerek kullanabilirsin.

İpucu: Maca tozunun raf ömrünü uzatmak için buzdolabında saklamalısın.
 


Kakao ile Tatlanan Fincanlar


Kakao ve kahve, dünyanın en güzel ikilisi olabilir mi? Üstelik kakao en güçlü antioksidanlardan ve bitkisel demir kaynaklarından biri. Anti-enflamatuar kakao kan basıncını düşürür, iyi kolesterolü artırır ve mükemmel bir antidepresandır.
Dünyanın en sağlıklı mocha'sı için tek yapman gereken sütlü kahvene 1 çorba kaşığı kakao eklemek.
Henüz bir kahve makinen yoksa en güzel modeller en cazip fiyatlarla burada!