Su kaynaklarının kısıtlı olduğu günümüz koşullarında tasarruf yapmak oldukça önemli bir konu. Peki su tasarrufu yapma hakkında gerekli bilgilere sahip misin? Su tasarrufu nasıl yapacağına dair bilmen gerekenlere bu metinden ulaşabilirsin.

Temiz ve tatlı su kaynaklarının sınırlı olduğu bu dönemde su tasarrufu yapmak dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Suyun değerini anladığımız bu dönemde su tasarrufu yapmak hem maddi açıdan bir rahatlama sağlarken hem de doğal kaynakları koruma noktasında yardımcı olabilmeni sağlıyor. Peki su tasarrufu nasıl yapılır, su kaynaklarını korumak için ne gibi önlemler alınabilir? Evde veya dışarıda nasıl suyu nasıl verimli kullanabileceğine ve tasarruf yapabileceğini yazımızın devamından öğrenebilir, aklına takılan tüm sorulara yanıtlar bulabilirsin.10 Adımda Su Tasarrufu Yapmanın Yolları


Su tasarrufu suyun israf edilmeden sorumlu bir şekilde kullanılmasını ifade eder. Dünya’nın %70’i sularla kaplı olsa da kullanılabilir tatlı su kaynakları sınırlı. Dolayısıyla suyun bilinçli bir şekilde kullanılması ve kullanılabilir su kaynaklarının kirletilmemesi önemli bir detay. Bu neden su atığını azaltmak ve suyun kalitesini bozmamak için idareli kullanmak için çeşitli su tasarrufu yönetmeleri kullanılıyor. Su tasarrufu sağlamak için çeşitli yöntemler de bulunuyor olup 10 adımda nasıl su tasarrufu yapabileceğini öğrenebilirsin. İşte o adımlar:

1. Gereksiz Akan Musluğu Kapat


Su tasarrufu yapmanın en bilindik adımlarından biri gereksiz yere akan muslukları kapatmak. Dişlerin fırçalarken, ellerini yıkarken, bulaşık yıkarken musluğu açık bırakmak yerine suyun gerektiği kadarını kullanabilirsin. Daha fazla suya ihtiyaç duyduğunda musluğu açıp ihtiyacınızı giderdikten sonra kapatman en doğru yöntem oluyor.

2. Su Tasarrufu Yapabileceğin Musluk Aparatları Tercih Et


Tasarruf yapmanın ikinci adımı ise idareli su kullanımı yapabileceğin bataryalar tercih etmek. Su tasarrufu sağlamak için su akışını azaltan veya su tasarruflu duş başlıkları tercih edebilirsin. Bunun yanında evdeki diğer musluklar için su tasarruf aparatı kullanabilirsin. Böylece her muslukta su tasarrufu yaparak suyu verimli harcayabilirsin. Bu aparatlara N11.com üzerinden rahatlıkla ulaşabilir, tıkla kazan butonuyla seçili kategorilerden yapacağın alışverişlerinde %4’e vara Paracık kazanma fırsatını yakalayabilirsin.


3. Akan Muslukları Tamir Et


Eğer musluk ve bataryaların sorunluysa bunları vakit kaybetmeden tamir etmelisin. Akan muslukları onarmalı, olmuyorsa yenileriyle değiştirmelisin. Bu aşamada otomatik olarak açıp kapanan muslukları tercih edebilir, su tasarrufu yapabilirsin. Musluklarını onarırken su borularına da göz atabilir, eski ve problemli boruları su basmasına karşı değiştirebilirsin. Su sızıntılarını engellemek tasarruf yapmanın önemli adımlarından olup küçük gibi görünse de yüzlerce litre suyun boşa gitmesinin önüne geçebilirsin. Aradığın musluk modellerine IKEA üzerinden ulaşabilir, web sitesinden yapacağın alışverişlerde Paracık kazanabilirsin.

4. Sebze Ve Meyve Yıkarken Fazla Su Harcamamaya Son


Su tasarrufu yolları arasında tabi ki sebze ve meyve yıkarken harcanan sularda yer alıyor. Genellikle meyve veya sebze yıkarken devamlı akan suyun altında yıkama eğilimi gösteriliyor. Oysaki bu davranış suyun boşa akmasını sağlıyor. O yüzden bu alışkanlığı değiştirerek yıkayacağınız besinleri herhangi bir mutfak kabının içerisine su koyarak bekletebilirsin. Böylece su içinde bekleyen meyve sebzeler kirlerden ayrışacak ardından akan su altında kısaca sudan geçirerek yıkama işlemini kısaltabilirsin. Sebze ve meyveleri beklettiğin su ile de bitkilerini sulayabilirsin.


5. Çamaşır Ve Bulaşık Makinenizi Tam Dolmadan Çalıştırmayın


Çamaşır ve bulaşık makinesinde su tasarrufu yapmak istiyorsanız makinelerin tam kapasite dolmadan çalıştırma. En çok su harcayan eşyalardan olan çamaşır ve bulaşık makinesini doldurmak önemli. Yarı dolu makine ile çalıştırmak yerine tamamen dolu makine ile çalıştırmak daha verimli olup su tüketimi azalıyor. Bunun yanında bulaşıkları elde yıkamamak onun yerine bulaşık makinesini tercih etmek de su tüketimi açısından önemli ölçüde etkileri bulunan bir eylem. Bunların yanında çamaşır ve bulaşık makinesini kullanırken eğer varsa “eko” modu kullanabilirsin. Böylece hem su hem de elektrik tasarrufu yapabilirsin.


6. Duşta Su Kullanımında Dikkatli Ol


Duşta su tasarrufu yapmanın önemli noktalarından biri sıcak suyun gelmesini beklerken suyun boşa harcanmaması. Pek çok kişi tarafından yapılan bu durum fazlaca su kaybına neden oluyor. Dolayısıyla bunun farkına varmak ve bir önlem almak gerekiyor. Fazla su tüketiminin önüne geçmek için sen de duşta sıcak suyun gelmesini beklerken soğuk suyun akması için bir kova yerleştirebilirsin. Böylece sıcak su gelene kadar temiz suyu depolar duş sonrasında tuvalet suyu veya temizlik suyu olarak kullanabilirsin. Bunun yanında duş süreni de kısaltarak fazla su tüketiminin önüne geçebilir tasarruf edebilirsin.


7. Sifon Kullanımını Sınırlandır


Su tüketimini gereksiz yere harcayan noktalardan biri de sifonlar. Sifon içerisinde yapacağın küçük bir hile ile bu durumu da kendi lehine çevirebilirsin. Rezervuarın içerine bir pet şişeyi doldurarak koyduğun zaman sifona fazla su dolmasının önüne geçebilirsin. Böylece her sifonu kullandığında ihtiyacın kadar suyu kullanabilir, ihtiyaç dışı su tüketimini durdurabilmen mümkün. Sifonlar zaman içerisinde bozularak su akıtabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için bozulduğu anda tamir edebilir ya da sifonu yalnızca kullanacağın zaman doldurmayı tercih edebileceğin yöntemler arasında.


8. Bahçe Sulamalarında da Su Tasarrufu Yapmalısın


Su tasarruf yalnızca ev içinde değil ev dışında da yapılması gerekiyor. Özellikle de bahçesi olan kişiler tarafından. Eğer senin de bir bahçen varsa su tasarrufu yapmak için bazı önlemler alabilirsin. Bunlardan ilki bahçe sulama saatlerini ayarlaman. Sabah erken veya akşam geç saatlerde bahçeni sulayabilir, suyun buharlaşmasını önleyerek bitkilerin suyu daha iyi tutmasını sağlayabilirsin. Bunun yanında bahçeye su damlama sistemi oluşturabilir veya su püskürtme başlıkları kullanarak bitkileri doğrudan sulayabilirsin. Bunun yanında toprağı malç adı verilen toprak üzerine uygulanan organik tabakadan uygulayabilirsin. Böylece toprağı uzun nemli tutarak devamlı sulama yapmak zorunda kalmazsın.


9. Geri Dönüşüm Suyu Kullanabilirsin


Geri dönüşüm suyundan kasıt su ile yapılan aktiviteler, yemek veya benzeri şeyler sonucu atık olan suyu boş yere dökmek yerine kullanabilirsin. Örneğin yumurta haşladığın suyu kenara ayırarak çiçeklerine dökebilirsin. Böylece ger dönüşüm yaparak su israfının önüne geçebilmen mümkün.
Dilersen geri dönüşümle ilgili merak ettiklerine Geri Dönüşüm Nedir, Nasıl Yapılır? blog yazımıza da göz atabilirsin.


10. Ev Temizliğinde Mop Kullan


Ev temizliği yaparken kovalarca su dolduracağın temizlik gereçleri kullanmak yerine sprey mopları tercih edebilir. Özellikle son zamanlarda popüler olmaya başlayan bu moplar su tüketimini minimuma indiriyor. Üstelik tıpkı diğer temizlik ürünleri gibi yüzeyleri temizleyebilmeni sağlıyor. Aynı zamanda kullanımı da oldukça basit olan bu moplar, sudan tasarruf ederken temizlik ürünlerini de uzun süre kullanabilmeni sağlıyor.


Su Tasarrufunun Önemi


Küresel ısınma, dünya nüfusunun artması ve bilinçsiz su tüketimiyle beraber kullanılabilir su kaynaklarında azalmalar meydana gelebiliyor. Dolayısıyla gün içindeki su ihtiyaçlarını karşılarken idareli davranmalı mümkün olduğunca su tasarrufu yapılması gerekiyor. Su tasarrufunun önemi yalnızca su kıtlığının önüne geçmek değil doğal kaynakların sürdürülebilirliğini arttırmak, deniz ve göllerin kirliliğini azaltmak, tasarruflu kullanım ile faturaların düşürülmesini sağlamak, iklim değişikliklerini karlı toplumda dayanıklık ve farkındalık yaratmak da yatmaktadır. Böylece su kaynaklarının daha verimli kullanılması öğrenilerek su tasarrufunun önemi de vurgulayabiriz.