Kilo verirken sağlığını korumak istiyorsan senin için sıraladığımız bu sağlıklı kilo verme önerilerine mutlaka göz atmalısın!

Hayatına yeni bir başlangıç yapmak ve sağlıklı kilo vermek istiyorsan şimdi tam zamanı! Yeme alışkanlıkları, yaşam temposu, hareketlilik düzeyi ve genetik faktörler gibi pek çok değişen, kişiler arasında kilo farklarını ortaya çıkarıyor. Sebze meyve tüketimi ile birlikte hayatına ekleyeceğin bazı alışkanlıklar ise bu farkları minimum seviyeye indirmeye yardımcı oluyor. Görünüşünü değiştirmek istiyor ve bunu sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsan sana vereceğimiz tavsiyeleri kendi hayatına uyarlayabilirsin. Fakat bu süreçte, sağlıklı kilo verme süresinin kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini de unutmamalısın. Değişimin yavaş olsa da etkilerinin çok daha kalıcı olacağını kendine sürekli hatırlatmalısın. Böylece hedefine ulaştığında çok daha enerjik, mutlu ve sağlıklı hissedebilirsin. Sıraladığımız başlıklardan bazılarını halihazırda uyguluyor olsan da bir program dahilinde, daha düzenli şekilde gerçekleştirmeye çalışabilirsin. Diğer yandan uygulamadığın adımları programına ekleyip çok daha etkili sonuçlar görmeye başlayabilirsin. Şimdi kağıt kalemin hazırsa sağlıklı kilo verebilmek için dikkat etmen gereken noktalara birlikte göz atalım.

Su Tüketimini Artır
Sağlıklı kilo vermenin en iyi yolu bol bol su tüketmek. Çünkü su; yiyeceklerin sindirimi, emilimi, içeriğindeki değerli öğelerin hücrelere taşınması ve vücudun işleyişindeki pek çok farklı noktada önemli rol oynuyor. Vücudunun sağlıklı kalabilmesi için günlük olarak tükettiğin su miktarını bir standarda oturtabilirsin. Tüketilmesi gereken ideal su miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için bu noktada vücudunun ihtiyaçlarını dinleyebilirsin. Yoğun fiziksel aktivitelerde bulunanlar ya da vücut kütlesi daha fazla olanlar daha fazla miktarda suya ihtiyaç duyuyor. Masa başı işlerde çalışanlar ve gün içerisinde az hareket edenler ise daha az miktarda su içebiliyor. Ortalama aktiviteler için önerilen su miktarı genellikle 2 veya 2.5 litre arasında değişiklik gösteriyor. Bu tüketim miktarı; sıcak havalarda, fiziksel aktiviteler gerçekleştirildiğinde, vücut ısısını artıran hastalıklar geçirirken veya ishal gibi bağırsak yoluyla fazla su kaybedildiği zamanlarda artıyor. Sen de her gün ortalama 2 litre su tüketerek vücudunun işlevlerini daha iyi yerine getirmesini sağlayabilirsin. Sonuçta en sağlıklı kilo verme yöntemi, vücudunun aktif olarak çalıştığı ve tüm işlevlerini sorunsuz olarak yerine getirebildiği bir yeme-içme düzeninden geçiyor. Eğer çok su içmeyi sevmiyorsan kendine, sürekli yanında taşıyabileceğin güzel bir matara alabilirsin. Ayrıca şişenin içerisine limon dilimleri, nane veya çilek dilimleri gibi güzel görünecek eklemeler yapabilirsin.

Ara Öğünleri Unutma
Sağlıklı beslenme noktasında bir diğer önemli adım ise ara öğünler. İki ana öğün arasından uzun süre geçtiğinde çok fazla açlık hissedebilirsin. Bu da yemek seçimlerinden yiyeceğin porsiyonun büyüklüğüne kadar pek çok önemli noktada kararlarını etkileyebilir. Bunun için midenin kazınmasını beklemeden kendine minik ara öğünler hazırlayabilirsin. Ara öğünlerinde badem, ceviz, fındık ve çekirdek içi gibi lezzetli yemiş çeşitlerini tercih edebilirsin. Bu tür kuruyemişleri okulda, işte veya dışarıdaki işlerini halletmek için koşuştururken kolayca yiyebileceğin gibi saklama konusunda da sorun yaşamazsın. Fakat kuruyemişte ölçülü olmak son derece önemli. Faydalı yağlar içeren bu tür gıdalar, içeriğinde pek çok vitamini barındırsa da fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep oluyor. Her gün bir avuç olacak şekilde bu tür kuruyemiş karışımlarını tüketebilirsin. Sağlıklı beslenerek kilo vermek istiyorsan Ayrıca meyve, yoğurt ve bitki çayı gibi farklı seçeneklerle de ara öğünlerinde çeşitlilik yaratabilirsin.

Porsiyon Kontrolü Önemli
Sağlıklı besleniyor olsan bile kilo vermekte zorlanıyor olabilirsin. Eğer bu durum vücudundaki bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa porsiyonlarında küçülmeye giderek sorunu kolayca çözebilirsin. Yediğin öğünlerde porsiyonlarını yavaş yavaş azaltarak yumuşak bir geçiş sağlayabilirsin. Böylece zamanla çok daha az porsiyonlarla doyabildiğini fark edeceksin. Ayrıca sağlıklı beslenmeye yeni başlayanlar için de porsiyon kontrolü son derece önemli. Yağlı, bol baharatlı ve karbonhidrat ağırlıklı yemekler yerine tercihini sağlıklı öğünlerden yana kullandığında doyma konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünebilirsin. Bu da seni daha büyük porsiyonlarda yemeye itebilir. Fakat sağlıklı beslenme kilo verme noktasında son derece önemli. Çünkü yediğin bu tür yiyeceklerin seni daha uzun süre tok tutacağını da unutmamalısın. Yemek yemeye başladıktan ortalama 20 dakika sonra beynimiz, vücudun tokluk merkezini uyarmaya başlıyor. Bu sebeple de hızlı yemek yiyenler, doyma hissini yaşayana kadar çok daha fazla miktarda yiyebiliyor. Sonrasında ise şişkinlik, pişmanlık ve sindirim zorluğu gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Sen de yavaş yemeye ve küçük porsiyonlar tüketmeye dikkat edersen son derece etkili sonuçlar elde edebilirsin. Başlangıçta yemek miktarını ayarlamakta zorlanıyorsan daha küçük tabak ve kase çeşitleriyle yemek yiyebilirsin. Böylece büyük bir tabak içerisinde daha fazla boş alan görmektense küçük tabağın dolu görüntüsüyle ilk etapta beynin için ufak bir illüzyon yaratabilirsin.

Sebze Ağırlıklı Beslen
Vitamin ve mineral yönünden zengin olan sebzeler, sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin yollarını arayanlara rehberlik ediyor. Her birinin kendine has bir faydası bulunan sebzeler hem zayıflamana yardımcı oluyor hem de bu süreçte gücünden hiçbir şey kaybetmeden sağlığını koruyabilmeni sağlıyor. Eğer sebze ağırlıklı beslenmeye karar verdiysen öğünlerine eşlik etmesi için karbonhidrat ağırlıklı yemekler hazırlamaktan da kaçınmalısın. Çünkü kilo alımının en büyük sebeplerinden biri yüksek karbonhidrat tüketimi. Fakat burada karbonhidratları tamamen hayatından çıkarmandan bahsetmiyoruz tabii ki. Yalnızca öğünlerinin içerisindeki dağılıma dikkat ederek sağlığın konusunda denge kurabilirsin. Örneğin bakliyatın yoğun olduğu bir yemeği yerken ekmek yemekten kaçınabilirsin veya hamurlu gıdaları tüketirken beraberinde karbonhidrat içeren gıdaları tüketmekten kaçınabilirsin. Böylece karbonhidrat tüketim oranını düşürüp sebze tüketimini artırarak sağlıklı kilo verme yöntemlerini başarıyla uygulayabilirsin.

Etkili Sonuçlar için Devamlılık Göster
Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyız diye merak edenler ilk olarak diyet listelerine ve egzersiz programlarına göz atıyor. Bu noktada çoğu zaman gözden kaçırılan konu ise kişiye özel düzenli bir program oluşturmak. Çünkü kilo vermenin ve istenilen sonuçlara çok daha kısa sürede ulaşmanın anahtarı devamlılığı sağlayabilmekten geçiyor. Yalnızca su içme miktarını artırıp porsiyonlarını küçültsen bile devamlılık gösterdiğinde karşılığını gözle görülür biçimde alabilirsin. Fakat sıkı bir diyet ve egzersiz programına başlayıp birkaç hafta sonra devam ettiremediğinde çok daha zayıf bir sonuçla karşılaşman kaçınılmaz.

Beklentilerin Gerçekçi Olsun
Devamlılık sonrasında ulaştığımız sonuçlar, bizi gerçekçi beklentiler konusuna getiriyor. Çünkü yapılan programın başarısı, aslında kendine koyduğun hedeflerin gerçekçiliğiyle doğru orantılı. İnanırsan ve gerekli eforu gösterirsen tabii ki istediğin her şeyi başarabilirsin. Fakat bu noktada kendi vücudunun şekli, kilo verme hızın, ulaşmak istediğin vücut şekli ve kendine verdiğin süre gibi faktörler oldukça önemli. Gelişme görmek için ilk etapta kendine biraz zaman tanımalısın. Çünkü birkaç haftada elde ettiğin hızlı kilo kaybı, sağlıklı seçimlerle ilerlemediği ve gerçekçi bir plana oturtulmadığı sürece kısa süreli sonuçlar getirebilir. Sonrasında eski kilona dönmek ve hatta daha fazla kilo almak istemiyorsan bu süreçte kendine gereğinden fazla yüklenmemelisin.

Uyku Düzeni de Sağlıklı Beslenmenin Parçası
Sağlıklı kilo verme yollarını araştırırken uykunun önemine de sıkça rastlayabilirsin. Çünkü sağlığını koruyabilmen için vücudunun yeterli enerjiye sahip olması gerekiyor. Yemekle birlikte yeterli uykuyu alarak vücudumuz enerji depoluyor. Fakat az uyku kadar fazla uykunun da vücuda zararları dokunabiliyor. Bu tür düzensiz uyuma alışkanlıkları kilo vermeyi epey zorlaştırabiliyor. Özellikle az uyuyan kişiler, daha fazla yeme eğilimi gösterebiliyor ve diyetlerini bozmaya daha yatkın olabiliyor. Fazla uyumanın ise metabolizma hızını yavaşlattığı biliniyor. Bu sebeple günlük 7-8 saat üzerinde uyuyan kişiler kilo verme konusunda daha fazla zorlanabiliyor. Sen de erken yatmaya ve günün erken saatlerinde uyanmaya dikkat ederek çok daha enerjik hissedebilirsin. Ayrıca sağlıklı bir uyku düzeniyle metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlayarak kilo verme sürecine katkıda bulunabilirsin.
Bu adımlar pek çok farklı ayrıntı ile çeşitlendirilebilir. Fakat sağlıklı bir kilo verme süreci için ihtiyacın olan temel bilgileri bu kadarla sınırlayabiliriz. Bir araya getirdiğimiz bilgiler sana yardımcı olduysa kilo verme sürecine yardımı dokunacak daha fazla ipucu için sağlıklı detoks tariflerimize buradan göz atabilirsin.