Sık sık çıkan uçuklarınla baş etmekte zorlanıyorsan uçuk neden çıkar, nasıl geçer, korunmak için neler yapılmalıdır şimdi öğren!

Uçuklarınla başa çıkmaya hazır ol!
 
Sık sık çıkan uçuklarla başın dertteyse uçuk neden çıkar, nasıl oluşur öğrenmek ve uçukların geçmesine yardımcı olacak önerilerime göz atmak için yazımı oku!
 

Uçuk Nedir?


Uçuk, simpleks virüsünün neden olduğu bir çeşit enfeksiyon çeşididir. HSV-1 olarak isimlendirilen simpleks virüsü çok sık karşılaşılan ağız çevresindeki uçuklara sebep olur. Genital bölgelerde oluşan uçuklar ise HSV-2 tip virüsten kaynaklanır.
 
Simpleks her iki türüyle de bulaşıcı bir virüs çeşidi olduğundan uçuk da bulaşıcıdır ve ten teması, öpüşme, cinsel ilişki gibi yakın temas durumlarında karşı tarafa bulaşabilir. aynı yeme-içme araçlarını, tıraş bıçağını, diş fırçasını vb. kişisel eşyaları paylaşan kişilerde de uçuk bulaşacaktır. Kimi zaman henüz uçuk oluşmamışken dahi simpleks virüsü karşı tarafa bulaştırılabilir.
 

Uçuk Neden Çıkar?


Uçuk neden olur?” ya da “Uçuk neden çıkar?” sorularının net bir yanıtı yoktur. Uçuğun belli bir nedeni yoktur. Simpleks virüsüne maruz kalan kişilerde ortaya çıkar.  Simpleks virüsünün uçuk yarası halinde etkisi görülmese de vücuda girdikten sonra ömür boyu kişide kalabilir.
 
Uçuğa sebep olan simpleks virüsü, kişide hissedilebilir bir rahatsızlığa neden olmaz. Uçuk çıktıktan sonra yarada uçak çaplı sızlama olabilir ancak virüsün yoğun ağrı, ateş gibi belirtileri yoktur. Uçuk belirtileri olan bir enfeksiyon olmamasına rağmen kimi zaman dudak uçuğu çıkmadan önce ağızda minik yaralar oluşabilir. Ancak bu durum virüsü alan herkeste görülmez.
 

Uçuğa Ne İyi Gelir?


Uçuk nasıl geçer?” sorusunun yanıtını arayanlar hem evde uygulanabilecek hem de medikal pek çok yöntemle karşılaşabilirler. Bazı kaynaklarda uçuğun üzerine karbonat, mısır nişastası, sarımsak, elma sirkesi uygulamanın uçuğa iye geleceğini yazar. Ancak özellikle de genital uçuklarda bir hekime danışmak ya da eczacına danışıp uçuk kremleri arasından senin için en iyi uçuk kremi hangisi öğrenmek doğru olacaktır.
 
Uçuk kremi kullanmanın dışında iltihabı azaltan, antioksiodan etkisi olan, omega-3, protein, C ve B vitamini, çinko içeren yiyeceklerle beslenerek uçuğun daha hızlı geçmesini sağlayabilirsin. Aloe vera, çay ağacı yağı, okaliptus yağı, kekik uçucu yağı gibi doğal yağları bir pamuk ile kompres yaparak da uçuk tedavisi için doğal yöntemler deneyebilirsin.