Tam ihtiyacın olan psikolojik kitap önerileri burada. Hemen tıkla, kampanyalarla satın al, okumaya başla!

Psikoloji alanına meraklı olanlar bilir, insan psikolojisini anlamak ya da en azından anlamaya çalışmak, insanoğlunun dünden bugüne üzerine çalıştığı konulardan. Hemen hemen herkesin bildiği üzere psikoloji bilimi; insan davranışı, duygular, düşünceler ve zihin süreçlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Psikoloji biliminde, insan davranışını etkileyen faktörler; kişilik özellikleri, sosyal ve kültürel faktörler, çevresel faktörler, genetik ve biyolojik faktörler, ruh sağlığı, öğrenme, bellek, algı, düşünme, dil, uyku ve rüya gibi birçok konu incelenir. Eğer sen de bu başlıklar üzerinde yoğunlaşarak bu konular özelindeki bilgilerine yenilerini katmak istersen bu yazı tam sana göre. Zira burada gördüğün psikolojik kitap önerileri sana bu konuda detaylı bilgiler sunabilir. İşte, karşında birbirinden değerli altı adet psikolojik kitap önerisi! İçlerinden dilediğin kitabı seçtikten sonra onları kampanyalı fiyatlarla satın almayı da unutma!
 


  1. "Duygusal Zeka" / Daniel Goleman

  2. "Sonsuz Mutluluk" / Matthieu Ricard

  3. "Akıl Oyunları" / Carl Sagan

  4. "Psikolojinin Temel İlkeleri" / Richard Atkinson ve Ernest Hilgard

  5. "Beyninizi Değiştirin, Hayatınızı Değiştirin" / Daniel Amen

  6. "Zorba" / Nikos Kazancakis


 

Duygusal Zeka / Daniel Goleman


Psikolojik kitap tavsiyeleri listemizin ilk sırasında "Duygusal Zeka" yer alıyor. Kitap, Daniel Goleman tarafından yazılmış ve duygusal zeka konusunu ele almakta. İnsanların duygularını anlamalarını, ifade etmelerini, yönetmelerini ve başkalarının duygularını anlamalarını ve yönetmelerini sağlamayı amaçlayan Goleman bu kitapta, insanların iş ve özel hayatlarında duygusal zekalarının önemini vurgulamakta ve bu becerinin nasıl geliştirilebileceği konusunda ipuçları vermektedir.
 
Kitap, beş bölümden oluşuyor. İlk bölümde duygusal zekanın tanımı, önemi ve yararları ele alınmakta. İkinci bölümde duygusal zeka becerileri, özellikle duyguları tanıma, duyguları ifade etme, duyguları yönetme, başkalarının duygularını anlama ve yönetme becerileri ayrıntılı olarak inceleniyor.
 
Üçüncü bölümde ise duygusal zekanın iş yaşamında kullanımı ve liderlikteki önemine burgu yapan yazar, dördüncü bölüme gelindiğinde aileye değiniyor. Duygusal zekanın aile yaşamında ve çocukların eğitiminde nasıl kullanılabileceği konusunda detaylı bilgiler sunan kitabın son bölümünde ise duygusal zekanın gelecekteki önemi ve toplumsal etkisi tartışılmakta. Kısacası "Duygusal Zeka" kitabı, insanların duygusal zekalarını geliştirerek daha mutlu, daha sağlıklı ve daha başarılı bir hayat yaşamalarına yardımcı olabilecek önemli bir kaynak olabilir.


 

"Sonsuz Mutluluk" / Matthieu Ricard


Matthieu Ricard tarafından kaleme alınan Sonsuz Mutluluk kitabında ağırlıklı konular arasında mutluluk, şefkat ve bilgelik konularını görebilirsin. Yazar Ricard, Tibet Budizmi'nde uzun yıllar eğitim almış bir rahip ve meditasyon uzmanıdır ve kitabında bu deneyimlerinden yararlanarak insanların nasıl daha mutlu ve anlamlı bir hayat yaşayabilecekleri konusunda ipuçları vermektedir. Tıpkı bir önceki kitap önerimizde olduğu gibi bu kitap da beş ana bölümden ibaret. İlk bölümde, mutluluk kavramı ele alınırken mutluluğun kaynağı, farklı kültürlerdeki mutluluk anlayışları ve modern yaşamın mutluluk üzerindeki etkileri tartışılmakta. İkinci bölüme devam ettiğinde görüyorsun ki bölümün ana teması şefkat. Bu kavram ele alınırken şefkatli bir yaşamın sağladığı faydalar, şefkatin nasıl geliştirilebileceği ve şefkatli bir dünyanın nasıl olabileceği konularına dem vuruluyor. Meditasyon ve zihin egzersizleri konularından bahsedilen üçüncü bölümde ise meditasyonun insan sağlığına, mutluluğa ve bilgelik kazanımına nasıl yardımcı olduğu açıklanmakta ve meditasyonun nasıl yapılacağı ve farklı meditasyon teknikleri incelenmekte. Dördüncü bölümde bilgelik konusuna giriş yaptıktan hemen sonraki son bölüm, tüm bu uygulamaların modern dünyada nasıl uygulanabileceği konusunda ayrıntılı fikirler sunuyor. En önemli psikoloji kitapları arasında kendine yer bulan "Sonsuz Mutluluk" kitabının, modern dünyanın karmaşıklığına ve stresine maruz kalan insanlar için önemli bir rehber olarak kabul edildiğini söylemeden geçmeyelim.


 

"Akıl Oyunları" / Carl Sagan


Amerikalı gökbilimci ve astrobiyolog olan Carl Sagan’ın yazdığı onlarca kitaptan sadece biri olan Akıl Oyunları, insanı derinden etkileyebilen bir tür. Özellikle dünyanın ve evrenin işleyişi üzerine kafa yormuş olan yazar, bu kitabında zeka, bilim, felsefe ve matematik gibi konuları ele almakta. Kitap, genel okuyuculara hitap etmekle birlikte zihinsel egzersizler, bulmacalar ve sorularla dolu. Akıl Oyunları iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde Sagan, zekanın tanımı ve doğasını ele alıyor ve insan zekasının sınırlarını ve potansiyelini tartışıyor. Bu bölümde ayrıca, zekanın tarihi ve zeka ölçümü konusundaki tartışmaları da görebilirsin. Matematik, bilim ve felsefe gibi ana konuların yer aldığı ikinci bölümün ardından gelen kısımlarda; bazıları matematiksel, bazıları mantıksal ve bazıları da bilimsel olan konuları da şaşkınlıkla okuyacaksın.


 

"Psikolojinin Temel İlkeleri" / Richard Atkinson ve Ernest Hilgard


Önerilen psikolojik kitaplar arasında kendine büyük bir yer bulan Psikolojinin Temel İlkeleri de en sık okunanlar listesinde. Richard Atkinson ve Ernest Hilgard tarafından kaleme alınan bu başyapıt da tahmin edeceğin üzere psikolojinin temel kavramlarını ve ilkelerini ele almakta. Kitap, psikolojinin ana disiplinlerini kapsayan geniş bir yelpazedeki konuları kapsıyor. Psikolojinin tanımı ve tarihi gelişimi, psikolojinin ana disiplinleri olan biyolojik, bilişsel, gelişimsel, sosyal ve klinik psikoloji, algı, öğrenme, bellek, dil, düşünme ve problem çözme gibi temel psikolojik süreçler, kişilik, sosyal davranış, duygu ve motivasyon da kitapta bulabileceğin diğer temalardan. Kısacası "Psikolojinin Temel İlkeleri", psikoloji alanında temel bilgi sahibi olmak isteyen öğrenciler ve genel okuyucular için değerli bir kaynak olarak kabul edilmekte. Mutlaka okumalısın!


 

Zorba / Nikos Kazancakis


Önemli psikoloji kitapları içinde yer alan bir diğer eser de Zorba. "Zorba", Yunan yazar Nikos Kazancakis'in en ünlü romanları arasındaki bu kitap, yazarın, kendisiyle aynı adı taşıyan bir başka yazarın hayatını konu alan bir roman yazma arayışı içinde olduğu dönemde yazılmış. Romanın ana karakteri, yazarın hayatında tanıştığı gerçek bir kişi olan Alexis Zorba'dan esinlenilmiş. Zorba, özgür ruhlu, tutkulu ve maceraperest bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Roman, Zorba'nın bir maden şirketinde çalışmaya başlamasıyla gelişiyor ve Zorba'nın insanlarla ilişkileri, aşk hayatı, müzik, dans ve hayata dair diğer yönleriyle dolu maceralarla ilerliyor. Yunanistan'ın geleneksel yaşam tarzının modernleşme ve batılılaşma sürecine karşı çıkışını da ele alan kitap, çağdaş dünyada insanların kaybettikleri ruhani değerleri yeniden keşfetme arayışı içinde bir sembol olarak da okunabilir. Akıcı ve kolay okunabilen diliyle Zorba’yı, Çiçeksepeti kampanyamız ile Paracık kazanarak satın alıp okuyabilirsin. 


 

"Beyninizi Değiştirin, Hayatınızı Değiştirin" / Daniel Amen


Listemizin son sırasında psikiyatrist ve beyin bozukluğu uzmanı Amerikalı Doktor Daniel Amen’ın Beyninizi Değiştirin, Hayatınızı Değiştirin isimli kitabı var. Beyin sağlığı ve iyileştirme konuları etrafında dönen kitap, okuyuculara beyinlerini güçlendirmek ve yaşamlarını değiştirmek için bilimsel olarak desteklenen stratejiler ve öneriler sunmakta. Kitabın temel odak noktası ise beyin sağlığını korumak ve iyileştirmek için kullanılabilecek yöntemler olarak açıklanabilir. Amen, beyin sağlığının önemini ve beyin sağlığını etkileyen faktörleri ele alarak çeşitlendiriyor konuyu. Kitapta, sağlıklı bir beyin için gerekli olan uygun beslenme, düzenli egzersiz ve uyku gibi yaşam tarzı faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi konu ele alınıyor. En çok önerilen psikoloji kitapları arasında üst sıralarda yer alan Beyninizi Değiştirin, Hayatınızı Değiştirin ile sen de düşünce tarzını değiştirerek hayatına daha olumlu bir yönde devam edebilirsin.
 

Ayrıca sayfaları dijital ortamda okumana olanak tanıyan uygulamalar hakkında bilgi edinmek için de Daha Çok Kitap Okumanı Sağlayacak 3 e-Kitap Okuyucu başlıklı yazımıza da mutlaka göz atmalısın!