Arzu ettiğin vücuda sahip olmak için diyetler yeterli olmuyor mu? O halde bu yazımıza kulak ver! Liposuction nedir, ne değildir, öğrenmek için okumaya hemen başla!


Sağlık, herkes için birinci derecede öneme sahip konular arasında yer alıyor. Sağlıklı bir hayat için düzenli egzersiz yapmak, yeteri kadar uyumak, gıdaya dikkat etmek, kötü alışkanlıklardan uzak kalabilmek ve ideal kiloyu korumak, bildiğin üzere, son derece önemli. Peki ya sağlık için bıçak altına yatmak? Vücuttaki fazla yağlardan kurtulup daha sağlıklı olmak ve zinde hissetmek için yağlarını aldırmak senin için ne kadar mümkün? İşte, biz de senin için liposuction nedir, ne değildir, bu yazıda inceliyoruz. Kimler liposuction yaptırmalı, kimler kesinlikle yağ aldırmaktan uzak durmalı? Liposuction ameliyatı sonrası ne gibi konulara dikkat etmen gerekir? Liposuction zararlı mı? Tüm bu soruların cevabı yazımızda saklı. Okumaya devam ederek liposuction nedir nasıl yapılır, öğrenebilirsin.
Öncelikle vücut kitle endeksinin ne anlama geldiği ve neden önemli olduğunu anlatarak başlamakta yarar var.

 Vücut Kitle Endeksi Nedir?
Liposuction, çok kabaca, vücutta biriken fazla yağı, belli tıbbi metotlar kullanarak vücuttan almak anlamına geliyor. Peki, vücudundaki yağın ne kadarının fazla olduğunu nasıl anlarsın? İşte, bunun için vücut kitle endeksi hakkında bilgi sahibi olman şart. Vücut Kitle Endeksi (VKE), bir kişinin vücut ağırlığını, boyuna göre değerlendiren bir ölçüttür ve obezite veya zayıflık gibi aşırı kiloluluk veya zayıflık durumlarını değerlendirmek için kullanılır. VKE, vücut kütlesini kilogram cinsinden, boy uzunluğunu ise metre cinsinden kullanarak hesaplanır. Fomülü ise kg cinsinden vücut ağırlığının metre cinsinden boy uzunluğuna bölünmesi şeklinde. Şöyle ki:
VKE = Vücut Ağırlığı (kg) / (Boy Uzunluğu²)
Ayrıca çıkan sonucu okumak için de şu bilgileri aklının bir köşesinde tutmanda yarar var.


 • 18,4 ve altı: Zayıf

 • 18,5 – 24,9: Normal kilolu

 • 25 – 29,9: Fazla kilolu

 • 30 – 34,9: 1. Derece Obez (şişman)

 • 35 – 39,9: 2. Derece Obez (şişman)

 • 40 ve üzeri: 3. Derece Obez (aşırı şişman)


Diyelim ki 85 kilosun ve boyun da 1,65 cm. Bu durumda vücut kitle endeksin şöyle hesaplanmalı:

VKE: 85/1,65x1,65= 31,25

Vücut kitle endeksinin 31,25 çıkması senin birinci derece obez olduğunu gösteriyor. Ancak unutma ki VKE, sadece genel anlamda bir değerlendirme sağlar ve vücut kompozisyonu, kas kütlesi ve yağ oranı gibi diğer faktörleri göz önünde bulundurmaz. Kısacası VKE tek başına bir sağlık değerlendirme aracı olarak kullanılabilir; ancak tam bir sağlık değerlendirme için doktorunla görüşmen ve diğer sağlık göstergelerinin de değerlendirilmesi çok çok önemli.

Gelelim, asıl konumuza: Liposuction nedir?


 Liposuction Nedir?
Yağ aldırma olarak Türkçemize geçen liposuction, estetik cerrahi bir işlem olarak bilinir ve vücutta istenmeyen yağ birikimlerini azaltmak veya şekillendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde en çok uygulanan estetik operasyonlar arasında üst sıralarda yer alan liposuction nasıl yapılır, konusuna geçmeden önce bu konu hakkında biraz daha detay vermekte yarar var.
Öncelikle liposuction’ın obezite tedavisi için değil, vücudun belli bölgelerindeki küçük hacimli yağ birikimlerini azaltmak veya şekillendirmek için kullanıldığını belirtelim. Ayrıca bu uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken bir iyileşme süreci var ve cerrahının tavsiyelerine uyman da son derece mühim.
Liposuction işlemi, cerrahi bir prosedür olduğu için genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılmakta. Cerrah, kanül adı verilen ince bir tüp yardımıyla cilt altındaki yağ dokusuna girer ve fazla yağ hücrelerini vakumlayarak çıkarır. Bu şekilde vücuttaki yağ birikimleri azaltılır ve daha düzgün ve konturlu bir görünüm elde edilir. Diyet ve egzersizle düzeltilmeyen ve sadece belirli bölgelerde biriken yağ dokusunu azaltmak için tercih edilen bu uygulama, sadece vücut şekillendirme yöntemi olarak düşünülmeden önce, uzmana danışarak sürece başlamak en sağlıklısı olacaktır. Zira cerrah, senin durumuna uygun olan en iyi tedavi yöntemini belirlemede söz sahibi olan bilir kişi konumunda. 
Gelelim bu ameliyat sonrası yaşanacak olası durumlara.
Liposuction Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenler listesini maddeler halinde aşağıda bulabilirsin.


 • İlk aşamada doktor talimatlarına uyman hayati önem teşkil ediyor. İlaçları düzenli olarak al, pansumanları yap ve yara bakımı talimatları takip edin.

 • Liposuction ameliyatı sonrası vücuduna, iyileşmesi için zaman tanımak önemli. Acele etme! Bu dönemde mümkünse bol bol dinlenmeye özen göster ve aşırı fiziksel aktivitelerden kaçın. Kısacası doktorunun belirlediği iyileşme sürecini takip et.

 • Bu süre zarfında doktorun sana muhtemelen bir korse verecek. Bu korse, iyileşmen ve şişliklerin azaltılması için gerekli.

 • Ayrıca ameliyat sonrasında vücudunun hidrasyonu için yeterli miktarda su içmeye özen göstermeyi unutma. Bu, şişlikleri azaltmaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olur.

 • Her zaman olduğu gibi liposuction sonrası da beslenme çok çok önem arz ediyor. Doktorunu dinle ve sağlıklı beslenme düzenine dikkat ederek onun önerilerine uygun şekilde beslenmeye çalış.

 • Rutin hareketliliğine dönmek için doktorunun verdiği zaman çizelgesini takip et. Aşırı fiziksel aktiviteler için senin düşündüğün zaman çok da uygun olmayabilir.

 • Ameliyat sonrasında vücutta kalan izlerin bakımına özen göster. Doktorunun önerdiği yöntemleri kullanarak izlerin iyileşmesini destekle.

 • Ve tabi ki düzenli doktor kontrollerini aksatmamaya çalış.


Unutma ki liposuction sonrası iyileşme sürecinin hızı kişiden kişiye değişebilir. Dolayısıyla doktorunun sana verdiği talimatlar ve önerileri dikkatli bir şekilde takip ederek iyileşme sürecini en sağlıklı şekilde yönetmeye çalışmalısın. Eğer herhangi bir sorun veya komplikasyon yaşarsan da derhal doktoruna başvur.


 Liposuction Kimlere Yapılır? Yukarıda da belirttiğimiz gibi liposuction, herkese yapılabilen bir uygulama değil. Peki, liposuction kimlere yapılır? İşte, cevabı!
Liposuction, artık bildiğin üzere, vücutta istenmeyen yağ birikimlerini azaltmak veya şekillendirmek isteyen bazı kişilere uygulanan bir estetik cerrahi işlemidir. Bu işlem, kilolu olmayan ancak belli bölgelerdeki yağ birikimlerini düzeltmek veya vücut hatlarını şekillendirmek isteyen kişilere yöneliktir.
Liposuction adayları, genellikle şu kriterleri karşılayan kişiler arasından seçilir:


 • İyi Sağlık Durumu: Liposuction adayları, genel olarak iyi sağlık durumunda olan ve cerrahi işlemi kaldırabilecek fiziksel ve zihinsel yeteneklere sahip olan kişilerdir.

 • İstenmeyen Yağ Birikimleri: Vücutlarında diyet ve egzersizle düzeltilmeyen, belli bölgelerdeki yağ birikimlerinden rahatsız olan kişiler, liposuction için uygundur. Yani tipik olarak karın, kalça, bacak, bel, kol ve boyun gibi bölgelerde yağ birikimleri olan kişiler bu işlem için aday olabilir.

 • İyi Cilt Elastikiyeti: Liposuction, yağ alımı yapıldıktan sonra ciltte sıkılaşmayı sağlamaz. Bu nedenle operasyonlarda, iyi cilt elastikiyetine sahip olan kişilerde daha iyi sonuçlar alınabilir.

 • İdeal Vücut Ağırlığı: Liposuction operasyonu adayları, sabit ve sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmalıdır; zira liposuction, kilo vermek için değil, daha çok vücut şekillendirmek için kullanılır.

 • Gerçekçi Beklentiler: Liposuction, kişide ütopik bir vücut şekli oluşturmak için düşünülmemelidir; zira bu cerrahi işlem mükemmel vücut hatlarına ulaşmayı her zaman garanti etmez.
 Liposuction Kimlere Yapılmaz? Kimlere yapıldığını öğrendin. Peki, liposuction kimlere yapılmaz? Bu sorunun cevabını da öğrenmek için okumaya devam etmen yeterli.


 • Obez teşhisi konan kişiler

 • Elastik olmayan cilt tipine sahip olanlar

 • Kalp sorunu yaşayanlar

 • Solunum rahatsızlığı olanlar

 • Kanama bozuklukları ile mücadele edenler

 • Gebeler

 • Psikolojik sorunu olanlarÖzetle, ilerleyen teknoloji ve bu konuda uzmanlaşan hekimlerin artışıyla ülkemizde ve dünyada yağ aldırma olarak bilinen liposuction uygulaması son derece iyi sonuçlar alınarak yapılabiliyor. Eğer sen de bölgesel fazla kilolarından şikayetçiysen bu metotla vücudunu arzu ettiğin şekle sokman mümkün. Elbette doktorunun tavsiyesiyle! Ayrıca şimdiden kilo vermeye başlamak için Yaza Özel Detoks Tarifleri yazımıza da göz atsan iyi olabilir.