Günümüzde oldukça yaygın olan navigasyon kullanımı yolumuzu bulabilmemizde faydalı teknolojik gelişmeler arasında. Peki navigasyonu nasıl kullanacağın konusunda doğru bilgiye sahip misin? Cevabın hayırsa cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsin.Teknolojinin gelişmesiyle beraber, yön bulma ve seyahat etme alışkanlıklarında da değişimler yaşanıyor. Özellikle yön bulma konusunda hayatımızı kolaylaştıran navigasyon sistemleri gideceğimiz noktaya hızlı ve sorunsuz bir şekilde bizleri ulaştırıyor. Bu sistemler zaman içerisinde harita okuma becerilerini azaltsa da günlük yaşamda oldukça fayda sağlıyor. Ancak bu teknolojinin faydalarından önemli ölçüde yararlanabilmek için doğru kullanmak gerekiyor. Bu da akıllara navigasyon nasıl kullanılır, sorusunu getiriyor. Doğru ve sorunsuz bir seyahat deneyimi yaşayabilmek için navigasyonu nasıl kullanacağın kritik bir nokta. Senin için navigasyonun nasıl kullanılacağını ve nasıl bir sisteme sahip olduğunu araştırdık İşte navigasyon hakkında merak edilenler.
Navigasyon Nedir?
Navigasyon nedir, sorusu bu teknolojiyi ilk defa kullanacaklar tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında bulunuyor. Kelime anlamı olarak dilimize yol kılavuzu olarak girmiş olan navigasyon terimi günümüzde sık kullanılan teknolojik gelişmelerden biri. Navigasyon, bulunduğun bir yerden istediğin yere gitmek için kullanıyor. GPS yani Küresel Konumlandırma Sistemleri gibi araçlardan faydalanan bu teknoloji aynı zamanda yapay zekâ gibi araçlar ile geliştirilerek kullanıcılara servis ediliyor. Navigasyon sistemleri çoğunlukla arabalarda kullanılsa da denizcilik, havacılık ve karayolu taşımacılığının herhangi bir alanında yön bulmak için kullanılabiliyor. Gitmek istediğin adrese en kısa sürede nasıl ulaşabileceğinin rotasını çizen bu sistem, kaybolmadan veya başka yola sapmadan hızlı bir şekilde ulaşmak istediğin noktaya gidebilmeni sağlıyor. Bu sistemler gitmek istediğin adresi girdikten sonra gideceğin yönü hem ekran üstünden gösteriyor hem de sesli komut sistemi ile seni yönlendiriyor. Eğer eğer yanlış bir sokaktan dönüş yaptıysan senin için tekrardan hesaplama yaparak doğru rotayı belirliyor. Genellikle araçlarda kullanımı yaygın olan navigasyon teknolojileri günümüzde pek çok araç ve telefon gibi yerlerde de kullanılıyor. Peki navigasyonu doğru bir şekilde nasıl kullanmak için neler yapılması gerekiyor? Haydi gel navigasyon kullanmanın önemli noktalarına birlikte bakalım.
Adım Adım Navigasyon Kullanma Rehberi
Navigasyon ne demek, öğrendiğimize göre sıra geldi adım adım navigasyon kullanmaya. Navigasyon kullanımı oldukça geniş bir alana sahip olsa da çoğunlukla araçlarda kullanımı ile ön plana çıkıyor. Başta araçlar olmak üzere telefonumuzda yer alan navigasyon uygulamalarının nasıl kullanıldığına bakalım. İşte navigasyon kullanmanın püf noktaları ve kullanma rehberi:
Navigasyon Uygulaması Seçerken Dikkatli Olmalısın


Navigasyon sistemi bir yazılım olarak yer alabildiği gibi cihaz olarak da kullanılabiliyor. Kullanılmak istenen teknolojik cihaza yüklenen navigasyon sistemi farklı yazılımlar bulunuyor. Dolayısıyla navigasyon kullanmaya başlamadan önce telefonun veya aracın için uygun navigasyon uygulamasını tercih etmelisin. Google Maps veya Apple Maps gibi popüler uygulamaları seçebilirsin. Uygulama tercihi yaparken dikkat etmen gereken nokta ise kullanıcı dostu ve periyodik olarak güncellenebilen bir uygulama olmasına özen göstermelisin.
Güncel Haritaları Kullanmaya Özen Göster


Kullandığın navigasyon cihazı veya uygulamasında haritanın güncel olmasına dikkat etmelisin. Özellikle son sürümlerini kullandığından emin olmasın. Güncel haritalar yeni yol trafik durumu, açılan veya kapanan yolları göstermede daha iyi olup, yol boyunca doğru bilgiler sunar. Böylelikle planlarınızı aksatmadan yapabilir, beklenmedik sorunlarla karşılaşma ihtimalini azaltırsın.
Seyahatini Önceden Planla
Seyahate çıkmadan önceden mutlaka planlama yapmalısın. Gideceğin yere ulaşmadan önce navigasyonu kullanarak rotanı planlamalısın. Böylece gideceğin yollar hakkında bilgi sahibi olabilir, trafik olup olmadığını görebilir veya alternatif rotaları inceleyebilirsin. Aynı zamanda varış saatini hesaplayabilir, gideceğin lokasyon hakkında önceden bilgi sahibi olabilirsin.
Sesli Yönlendirmeleri Kullan


Eğer araç içerisinde navigasyon kullanacaksan sesli yönlendirmeler yardımcın olacaktır. Bunun için navigasyon sistemindeki sesli yönlendirmeleri aktifleştirmelisin. Bu sayede sürüş sırasında gözlerini yoldan ayırmana gerek kalmadan, sesli talimatları takip ederek gitmek istediğin yere kolaylıkla varabilirsin. Arabada navigasyon nasıl kullanılır sorusu da aklına takılmış ise böylelikle yanıtlamış olduk. Fakat bu noktada dikkat etmen gereken bir detay bulunuyor. Sürüş sırasında dikkatinin dağılmaması için sesli yönlendirmeleri fazla yüksek sesle açmaman önemlidir.
Uyarılara Dikkat Etmelisin


Araç kullanırken daha aktif bir kullanıma sahip olan navigasyon sesli uyarı sistemi ile yalnızca yol yönlendirmesi değil farklı uyarılarda da bulunuyor.  Belirlenen güzergah üzerinde yönlendirme yaparken navigasyon harita üzerinden gideceğin yolu senin için takip eder. Böylece hedefe ulaşırken karşılaşacağın kavşak veya dönüşler “100 metre sonra sol veya sağa dönün” gibi sesli uyarılarda bulunur. Bunun yanında hız sınırının aşılması veya herhangi bir tehlike anında da sesli uyarılar da bulunabiliyor. Bu tercih ettiğin navigasyon yazılımının özelliklerine göre şekilleniyor. Uyarıları dikkate alarak güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsin.
Alternatif Rotaları İnceleyerek Daha Hızlı Gidebilirsin


Navigasyon tek bir sana tek bir rota göstermez. Gideceğin lokasyonu girdiğinde en hızlı gidebileceğin rotayı sana sunarken alternatif pek çok rota sunarak inceleme fırsat tanır. Böylece gideceğin rotayı da kendin belirleyebilir ve otomatik olarak navigasyonun seçtiği rotayı değiştirebilirsin. Böylece seyahat deneyimini de zenginleştirmiş olursun.
Park Yeri Sorununu Ortadan Kaldırabilirsin


Navigasyon uygulaması çoğu zaman gideceğin yerdeki ücretli veya ücretsiz park alanlarını da gösterebiliyor. Bu özelliği kullanarak gittiğin yerde dakikalarca park yeri aramak zorunda kalmadan önceden belirlediğin bir park alanına aracını park edebilirsin.
 
Kullanımı gün içinde sıkça tercih edilen navigasyonlar, basit kullanımları ile de kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu noktada doğru kullanım da oldukça önemli. Aksi takdirde rotada çıkarak farklı lokasyonlara varabilir veya istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsin. Unutmamalısın ki tercih ettiğin navigasyon sisteminin özellikleri değişebilir.
Navigasyon Cihazı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Navigasyon kullanırken yukarıda verilen adımların yanında dikkat etmen gereken birkaç husus da yer alır. Bunlar satın almak istediğin üründe kullanılan harita ve haritanın güncelleme sıklığıdır. Periyodik olarak güncellenen navigasyon sistemleri, sana en ideal ve kısa yolu sunacaktır. Dolayısıyla güncelleme alması önemlidir. Bir diğer dikkat etmen gereken nokta ise farklı ne özellik sunduğudur. Navigasyonlar özelliklerine göre birbirlerinden farklılaşır. Özelliklerini inceleyerek ihtiyaçlarına en uygun hangi sistem ise o navigasyon cihazını tercih edebilirsin. Son olarak ise ürünün ses aynı zamanda yazılım kalitesini de göz önünde bulundurmalısın. Çok kısık veya aşırı yüksek sesli ürünleri tercih etmemelisin. Aynı zamanda kalitesine göre de uzun süre kullanabileceğin bir navigasyon cihazı tercih edebilirsin.
Araçlarda Kullanılan Navigasyon Cihazları İnternetsiz Çalışır Mı?


Araç navigasyon sistemi çoğunlukla internetsiz kullanılabilir. Çünkü navigasyon sistemleri dört adet GPS uydusu ile bağlantı kurar. Dolayısıyla bu uydular ile bağlantı kurabildiği süre zarfında konumu doğru bir şekilde gösterecektir. Böylece internetsiz kullanım bu cihazlar için mümkündür. Fakat internetsiz kullanımlarda trafik yoğunluğunu gösterme özelliği çalışmamakta bunun için güncel verileri alabilmesi adına internet kullanımı gerekmektedir.
 
Navigasyon sistemlerinin çalışabilmesinde etkili olan GPS sistemi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsan GPS Nedir? blog yazımızı inceleyebilir, bu sistemler hakkında merak ettiğin sorularının yanıtlarına ulaşabilirsin.