Son zamanların en popüler yemek trendi mor meyveleri ve faydalarını biliyor musun? Hadi, birlikte öğrenelim!


Yılın en popüler yemek trendlerinden biri de mor meyveler! Mor renkli meyveler sadece tabağına renk katmakla kalmıyor, aynı zamanda bilmediğin bir dizi sağlık yararı da sağlıyorlar. Uzmanlar, kilo vermeye yardımcı olmanın, dolaşımı hızlandırmanın ve daha sağlıklı bir cildi desteklemenin yanı sıra, mor renkte meyveleri yüksek besin yoğunluğu ve yüksek antioksidan seviyeleri ile kanser, felç ve kalp hastalıkları riskini azaltmakla ilişkilendiriyor. Şimdi hep birlikte mor meyveler nelerdir öğrenelim ve faydalarına bakalım.

 

 

Neden Mor Meyveler?


Tüm parlak renkli meyve ve sebzeler, vücudumuzu korumada önemli bir rol oynayan bitki pigmentleri içerir. Doğal olarak pek çok mor meyve, antosiyanin adı verilen bileşikler içerir ve gıdanın rengine etki ettiği gibi, bu bileşiklerin sağlık açısından da faydaları vardır. Antosiyaninler suda çözünür ve antioksidan özelliklere sahiptir; koyu kırmızı, mor ve mavi meyve ve sebzelerde bulunurlar. Çalışmalar devam ederken, antosiyanin içeren mor gıdaların 'süper gıda' olarak övülmeyi hak edip etmediğini kesin olarak söylemek için henüz çok erken. Önceki araştırmalar, antosiyaninleri uzun ömür, kardiyovasküler sağlık, kanser önleme ve bunamaya engel olma dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir. Antosiyaninler ayrıca görüşü iyileştirebilir ve nöro-koruyucu bir etkiye sahip olabilir. Sadece başlangıç için sayabileceğimiz bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda bir sonraki market alışverişinde sepetine biraz daha mor renk eklemen güzel bir karar olabilir!

 

 

Hangi Mor Meyveler Özellikle Faydalı?


Antosiyaninler, böğürtlen, kuş üzümü, kiraz ve üzüm gibi meyveler ile patlıcan (kabuğunda) ve kırmızı lahana gibi sebzelerde yüksek oranlarda bulunur. İşte antosiyanin açısından zengin diğer bazı popüler mor renk meyveler:
 
 

Yaban Mersini


Çalışmalar, yaban mersini ve diğer antosiyanin açısından zengin gıdaların düzenli ve ölçülü bir şekilde alınmasını, kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet riskinin azalması ve daha iyi kilo kontrolü ile ilişkilendirir. Gıda alışveriş listene ve diyetine lezzetli mi lezzetli yaban mersini eklemek senin için kesinlikle çok faydalı olacaktır.
 
 

Nar


Narın mücevher benzeri rengi, antosiyanin içeriğinin bir sonucudur. Nar iyi bir lif kaynağıdır ve A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra tanenler gibi koruyucu özelliklere sahip diğer bitki bileşiklerini sağlar. Çalışmalar, diyetine nar dahil etmenin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, oksidatif stres, hiperglisemi ve inflamasyon gibi çeşitli risk faktörlerini önlemeye yardımcı olabileceğini gösterir.
 
 

Mor (Siyah) Üzüm


Siyah üzümler, kalın, derin mor bir kabuğa ve antosiyaninler açısından zengin tohumlara sahiptir. Ayrıca magnezyum, K vitamini, potasyum, bazı B vitaminleri ve C vitamini içerirler, dolayısıyla da en faydalı küçük mor meyveler arasında yer alır.
 
 

Mor Erik


Bu sulu atıştırmalık, bağışıklık sistemini destekleyen harika bir A ve C vitamini kaynağıdır. Kuru erikler ise kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi minerallerle doludur ve mor meyvelerin faydalarının hakkını fazlasıyla verir.
 
 

Frenk Üzümü


Siyah frenk üzümü antosiyaninler açısından zengindir ve kolesterol seviyeleri ve görme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.
 
 

Böğürtlen


Böğürtlen sindirim sağlığını iyileştirebilir, yağ kaybını teşvik edebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. Ayrıca iyi bir A, C ve K vitamini kaynağıdır. Böğürtlen ayrıca zihinsel işlevi iyileştiren iyi bir lif kaynağıdır.
 
 

İncir


Bu Akdeniz meyvesi sindirim, solunum ve üreme sağlığı için faydalıdır. İncir ayrıca vücut yağını azaltmaya, iltihaplanmayı durdurmaya ve kanseri önlemeye yardımcı olur.
 
 

Acai Meyveleri


Acai meyveleri bilişsel işlevi, kalp sağlığını ve kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

 

Mor Meyvelerin Faydaları Nelerdir?


 
1. Daha Parlak Bir Cilde Sahip Olmanı Sağlar.
İyi bir cilt için mor ve mavi yiyecekler tüketmen gerekir. Yaban mersini, böğürtlen ve erik, serbest radikal hasarıyla mücadele eden antioksidanlar açısından zengindir. Mor ve mavi meyveler ayrıca yaşlanma belirtilerini tersine çevirir ve cildinizin daha uzun süre daha genç görünmesini sağlar. Böğürtlen yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur ve saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için de faydalıdır.
 

2. Sindirime Yardımcı Olur.
Örneğin mor tatlı patates, sindirimi kolaylaştıran antosiyaninlerle doludur. Ayrıca vücudunda hücresel hasara karşı da koruma sağlar.
 

3. Kilo Kaybına Yardımcı Olur.
Mor havuç, güçlü antioksidanlar olan ve kilo yönetimi ve glikoz kontrolünde çok önemli bir rol oynayan antosiyaninler ve pro-vitamin A karotenoidler açısından zengindir. Mor karnabahar, siyah pirinç, mor kuşkonmaz, mürver, acai ve mor tatlı patates günlük beslenmeye eklenebilecek mor yiyeceklerdir.
 

4. Kalp Dostudur.
Siyah kuş üzümü, 'iyi' HDL kolesterolü yükseltirken 'kötü' LDL kolesterolü düşürebilir. Resveratrol, kan basıncını kontrol eden ve dengeleyen mor gıdaların ana bileşenlerinden biridir. Kalbi rahatlattığı ve düzgün kan dolaşımına yardımcı olduğu bilinmektedir.
 

5. Mide Problemlerinin Önüne Geçer.
Karnabahar, mor lahana ve mor havuç gibi sebzelerde bulunan antosiyanin, mide ülserlerini ve idrar yolu enfeksiyonlarını destekleyen bakteriler ile savaşmaktan sorumludur.
 

6. Kanser Riskiyle Savaşabilir.
Mor üzüm, yaban mersini, böğürtlen ve kızılcıkta bulunan resveratrolün kanser hücrelerini yok ettiği bilinmektedir. Ayrıca seni kanser riskine karşı korumaya da yardımcı olabilir.
 
Mor renkli meyvelerin faydaları yalnızca bunlarla da sınırlı kalmaz. Mor meyve ve sebzeler, birçok insan için sağlıklı bir diyete fizyolojik ve psikolojik faydalar sağlayabilen besleyici bir katkıdır. Artan meyve ve sebze alımı, obezite, katarakt ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Mor yiyecekler, hücresel hasarı önleyen ve onaran antioksidanlar olan antosiyaninler içerir. Bazı bitkilerde kırmızı ve mavi renklere neden olan doğal bitki pigmentleridir. Antioksidanlar kanseri, kalp rahatsızlıklarını ve nörolojik rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilir. Radyasyona, patojenlere ve stres koşullarına karşı da koruma sağlayabilirler. Bitkilerin mor rengi, renk gibi görsel ipuçlarını takip eden arıları ve kelebekleri de çeker. Antosiyaninler, bitki üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir ve güneşten ve soğuktan kaynaklanan zararları önlemeye yardımcı olur. Antosiyaninler açısından zengin mor yiyecekler yemek, obeziteye yol açabilecek yüksek yağlı bir diyet tüketen insanlar için özellikle faydalı olabilir. Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre mor patates veya mor havuç içeren yüksek yağlı bir diyet tüketmek, metabolik ve kalp faydaları sağlayabilir.

 

Diyetime Mor Meyveler ve Sebzeler Dahil Etmeli Miyim?


Antosiyaninler sağlığı korumak için birçok faydaya sahip olsalar da, temel besinler değildirler ve bir diyet, sadece bu meyve ve sebzelerden oluşmamalıdır. Bununla birlikte doğal olarak mor renkli meyve ve sebzelerin düzenli alımı, çeşitli bir diyete mükemmel bir katkı sağlar. Bu noktada dengenin anahtar olduğunu unutmamak da önemlidir, bu nedenle ideal olarak optimum sağlık için farklı renklerde meyve ve sebzelerden oluşan bir gökkuşağı hedeflenmelidir.
 
 

Mor Meyve ve Sebzeler Herkes İçin Güvenli midir?


Dünya geneline bakıldığında şu anda gıdalardan alınan antosiyaninler, yani mor meyve ve sebzeler içinde bulunan ana ekte madde, önerilen günlük referans alım miktarlarının altında kalıyor. Antosiyaninler hızla emilir, bu nedenle, belirli bir meyve veya sebzeye alerjin olmadığı sürece koyu mor, kırmızı ve mavi meyve ve sebzelerin düzenli, ölçülü bir şekilde alınması çoğu insan için genellikle güvenli kabul edilir. Dengeli ve çeşitli bir diyet, ihtiyacın olan tüm beslenmeyi sağlamalıdır. Beslenme eksikliklerinden endişe ediyorsan veya takviye almayı düşünüyorsan, öncesinde kesinlikle doktoruna başvurman ve onun kontrolünde dengeli bir rejim oluşturman gerekir.