Tiflis’e seyahat etmeyi planlıyor ama nerelere gitmen gerektiğine bir türlü karar veremiyor musun? O zaman doğru yerdesin. İşte senin için hazırladığımız Tiflis gezilecek yerler listemiz!


Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, doğunun mistik dokusu batının modern donuşunun birleştiği yerler arasında yer alıyor. Her iki bölgeden de izlere sahip olan Tiflis, dar sokakları ve tarihi ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Kafkas Dağlarının benzersiz manzarasına sahip olan Tiflis adeta doğu ile batının buluşma noktası. Bu yer hem kültürel hem de tarihi açıdan zenginliğe sahip olan yerler arasında olup yıllardan beri bu özelliği ile ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Sıcak kanlı insanlarının yaklaşımı ile de her gelen memnun bir şekilde şehirden ayrılıyor. Sen de Tiflis’e adım atar atmaz kendini zamanda yolculuk yapıyor gibi hissedebilir, sanki oranın bir parçası gibi hissedebilirsin. Peki Tiflis gezilecek yerler nerelerdir? Bu yazımızda senin için Tiflis’e gittiğinde nereleri gezebileceğini listeledik. Tiflis’te mutlaka görmen gereken o yerler işte burada!
1.Narikala KalesiTiflis’te gezilecek yerler listesinin başında yer alan Narikala Kalesi, Narikala Hisarı olarak da biliniyor. 4. yy’da inşa edilen bu kale günümüze kadar gelebilen nadir yapılar arasında yer alıyor. Zaman içerisinde hasar alsa da hala etkileyiciliğini koruyor olup ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor. Narikala Kalesi, tüm bunların yanında Tiflis’in sembolleri arasında yer alıyor olup şehrin yapısını da yansıtıyor. Şehrin en yüksek noktasında yer alan Narikala Kalesi, Tiflis’in o harika manzarasını izlemek için de ideal ve sevilen noktalar arasında bulunuyor. Sen de Tiflis’e geldiğinde Narikala Kalesi’ne mutlaka gitmeli ve Tiflis’in o muhteşem manzarasını en yüksek yerinden izlemelisin.
2.Sioni Katedrali
Tiflis gezisinde uğraman gereken bir diğer yer ise Sioni Kilisesi oluyor. Tiflis’te yer alan en eski kiliselerden olan Sioni, 6. yy’da inşa edilmiş olup günümüze kadar gelen tarihi kiliselerden biri olarak bulunuyor. Bu kilise bir Gürcü Ortodoks Kilisesi olup önemli merkezlerden biri. Mimarisi ve iç dekorasyonuyla göz kamaştıran bu kilise, ziyaretçilerine harika bir görsel şölen sunuyor. Orta Çağ döneminden kalan bu kilise Gürcüler için en kutsal mekanlar arasında. Dolayısıyla Tiflis’e kadar gelmişken burayı görmeden gitmemelisin. 
3.Rustaveli Caddesi
Tiflis’in en ünlü bulvarları arasında olan Rustaveli caddesi şehrin kalbinde yer alıyor. Bu cadde üzerinde birçok mağaza, kafe ve restoran bulunuyor olup Tiflis’in en işlek caddeleri arasında bulunuyor. Aynı zamanda çevresinde birçok müze ve sanat galerisinin de yer aldığı Rustaveli caddesinde dilediğin aktiviteyi yapabilirsin. Yaklaşık olara1.5 km uzunluğunda olan bu cadde, özellikle akşam saatlerinde oldukça hareketli. Binalarda bulunan ışıklandırmalar güzel fotoğraflar yakalayabilmeni sağlıyor. Burada dolaşırken kendini adeta Avrupa sokaklarında da hissedebilirsin.
4.Sülfür Hamamları
Sülfür Hamamları Tiflis’in gözde mekanları arasında. Tiflis gezilecek yerler listesinde yer alan bu hamamlar, şehrin en meşhur yerlerinden biri. Geçmişten günümüze iyileştirici bir etkiye sahip olduğu inanılan bu hamamlar birçok turist ve Tiflisli tarafından ziyaret ediliyor. Şehrin bir diğer simgeleri arasında bulunan bu Sülfür Hamamları, Abanotubani Bölgesi’nde yer alıyor olup kubbeleri ile tanınan yer arasında. Bu hamamlar kırmızı tuğla ile inşa edilmesinden dolayı da kendine özgü bir çekiciliği bulunuyor. Hem kültürel hem de tarihi açısından Tiflis’in görülmesi gereken yerleri arasında.
5.Kala
Tiflis’in şehir merkezinde yer alan ve Eski Tiflis olarak da bilinen Kala, Narikala’nın bulunduğu bölgeyi ifade etmek için kullanılıyor. Bu bölge adeta bir Sultanahmet’i de andırıyor. Tiflis merkez şehrin en fazla turist çeken bölgesi olan Kala’da sen de Arnavut kaldırımlı sokakların çıktığı kültürel yerleri keşfedebilir, tarihi cumbalı evlerin etrafında dilediğince fotoğraf çekinebilirsin.
6.Kartlis Deda Heykeli
Tiflis tarihi yerler arasında Kartlis Deda heykeli de yer alıyor. Sololaki Tepesi olarak bilenen bölgede yer alan Kartlis Deda heykeli, 20 metre boyuyla tüm şehre hükmeder şekilde yer alıyor. 1958 yılında şehrin 1500. Yılı anısına yapılan bu heykel, şehrin simgelerinden bir diğeri. Bir elinde şarap bir elinde kılıç bulunan bu heykel “şarap mı ölüm mü?” sözüyle tanınıyor. İlk olarak ahşap olarak dikilen heykel daha sonrasında alüminyum ile kaplanarak daha dayanıklı bir hale getiriliyor.  Görülmesi gereken kültürel bir yer olan Kartlis Deda heykeli harika fotoğraf karelerinde de yerini almayı başarıyor. Sen de Tiflis’in keşfedilmeye değer yerlerini görmek istiyorsan hemen uçak bileti bakmaya başlayabilir, kampanyalı dönemleri yakalayabilirsin.
7.Milli Botanik Bahçesi
Tiflis turistik yerler arasında bir diğeri ise Milli Botanik Bahçesi oluyor. Gürcistan sınırları içerisinde yer alan endemik bitki türlerini keşfedebilmek için harika bir yer olan milli botanik bahçesi ile doğanın içine de adım atabilirsin. 1862 yılında yapılan bu botanik bahçesi, o zamanlardan günümüz kadar korunmuş yerler arasında. İçinde 4500’den fazla bitki türünün barındığı bu botanik bahçesinde ne ararsan var. Japon bahçesinden, süs bahçelerine ve şifalı bahçelere kadar rengarenk çiçekler mevcut. Görsel bir şölen sunan milli botanik bahçesine Tiflis’e kadar gelmişken mutlaka uğramalısın.
8.Tabor Manastırı
Şehrin tepesinde yer alan Tabor Manastırı ile her yeri görebilirsin. Konumundan dolayı şehrin her detayını görebileceğin bu manastır Tiflis’in ikonik bir yapısı. Tabor Manastırına çıkarak şehre tepeden bakabilir, manzarayı fotoğraflayabilir ve manzara eşliğinde harika fotoğraflar çekinebilirsin. Manastıra çıkmak için ise tepeye çıkan Firdousi Sokağını boyunca yürüyerek ve tabelaları takip ederek manastıra ulaşabilirsin. Yaklaşık olarak bir 15 dk. yürümen yeterli olacaktır.
9.Özgürlük Meydanı
Tiflis gezilecek yerler arasında özgürlük meydanını eklemesek olmaz. Şehrin merkezinde yer alan özgürlük meydanına gittiğinde mutlaka bir fotoğraf çektirmelisin.  Sovyet zamanlarından kalma bu meydan geçmişten günümüze kadar korunarak gelmiş durumda. Eski adı Lenin Meydanı olan bu yer zaman içinde Özgürlük meydanı ismini alıyor. Şehrin işlek yerleri arasında olan Özgürlük meydanı ortasında yer alan heykel fotoğraflanmaya değer. Dolayısıyla uğraman gereken yerler arasında da bulunuyor. 
10.Kura Nehri
Tiflis’in en meşhur yerleri arasında yer alan Kura Nehri, sulak alanlardan bir tanesi olarak biliniyor. Şehrin ortasında merkezde akan bu nehir, şehre harika bir görünüm katıyor. Mtkvari Nehri olarak da bilinen bu nehir, şehri iki farklı bölgeye ayırıyor. Bu iki bölgeyi birleştiren köprü detayları ise harika bir manzara katıyor. Başlangıç noktası Türkiye’de olan bu nehir, Azerbaycan’a kadar uzanarak denize dökülüyor. Sen de Kura Nehri boyunca Tiflis’i gezebilirsin.
11.Tblisi Old Town
Tiflis’in tarihi noktalarından biri olan Tblisi Old Town, kentin turistik yerleri arasında yer alıyor. Büyük bir alanı kapsayan bu yerde Tiflis’in tarihi dokusunu yakından inceleyebilirsin. Aynı zamanda hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bu yerde kendine ya da sevdiklerine hediye alabilirsin. Bu alan Özgürlük Meydan’ından Barış Köprüsü’ne kadar olan alanı kapsıyor olup nostaljik bir hava sunuyor.
 
Şehir şehir gezmeyi seviyor, hayatına farklı deneyimler katmayı seviyorsan Dünyada Mutlaka Görmen Gereken 10 Restoran yazımıza da göz atmalı, gezdiğin ülkelerde farklı ve kaliteli lezzetler deneyimleyebilirsin.