Ülkemizin güzelliklerini keşfetmek özellikle eylül ayında çok daha keyifli! Sen de bu dönemde rotanı kuzeye, yeşilin en güzel tonlarının, serin yaylaların bulunduğu Karadeniz’e çevirip bir road trip yapabilirsin.
 
Yağmurlar iyice bastırmadan, hava çok da soğumadan Karadeniz’i gezmek için senin için hazırladığım gezi rotasını mutlaka incele! Karadeniz tatil yerleri ve en popüler destinasyonları araştırıyorsan bu yazı çok işine yarayacak!

İlk Durak Samsun


Samsun, kapsamlı bir Karadeniz turu yapmak isteyenler için en ideal ilk noktalardan. Karadeniz sahil bölgesi, pek çok tur şirketi tarafından da Karadeniz turlarının ilk noktası olarak tercih ediliyor. Samsun’a gidip Gazi Müzesi, Onur Anıtı, Bandırma Vapuru ve Amazon Parkı'nı ziyaret edebilirsin. Ardından nefis bir pide ile kendini ödüllendirebilirsin.

 

Yine Yeşillendi Fındık Dalları: Ordu


Samsun gezinin ardından rotanı 2 saat uzaklıkta yer alan güzel Ordu’ya çevirebilirsin. Ünye ve Fatsa istikametinde Ordu’nun meşhur seyir terası Boztepe’ye gidebilir, şehre tepeden bakarak bir şeyler yiyip içebilirsin. Dilersen sonrasında Etnografya Müzesi’ni de ziyaret edebilirsin. Karga Tepesi ve Perşembe Yaylası’nı da ziyaret ederek Ordu gezini sonlandırabilirsin.

 

Bir Doğa Harikası: Uzungöl


Ordu’dan Trabzon Çaykara’ya doğru yola çıkıp ortalama 3-3.5 saatlik bir yolculuk sonrasında doğal güzelliklerin tadını çıkarmaya başlayabilirsin. Bölge içinde yapılacak en önemli ziyaretlerinden biri Trabzon’da, Şerah Köyü’nde yer alan Uzungöl olacak. Bu ziyaret sonrası gölün çok yakınında bulunan Lustra ve Karaster yaylalarına çıkabilirsin.

 

Artvin’in Güzeli: Karagöl


Uzungöl’ün ardından rotanı Artvin’e çevirip ortalama 3 saat kadar uzaklıktaki Karagöl güzelliğine de tanık olabilirsin. Artvin’in Borçka ilçesindeki Çoruh Nehri kıyısında yer alan Karagöl ziyaretinin ardından Gürcü mutfağının en güzel lezzetlerinin yer aldığı bir restoranda keyifli bir yemek yiyebilirsin.

 

Doğanın En Yeşil Yüzü: Çamlıhemşin


Artvin’den sonra bana kalırsa doğrudan Rize’ye geç ve gezilecek yerler açısından çok zengin Çamlıhemşin’deki güzellikleri keşfet. Buraya tüm gününü ayırman en iyisi. Karadeniz bölgesinde en yeşil manzaralara sahip ve 2 saatlik bir araba yolculuğu sonrası ulaşacağın Çamlıhemşin’de Çat Vadisi’ni gezip Çinçiva’nın meşhur taş köprüsünde fotoğraf çektirebilir, sonrasında muhteşem manzaralarıyla büyüleyecek Zilkale’ye ulaşabilirsin. Zilkale dönüşünde ise Palovit Şelalesi’nin o serin ve güzel havasını içine çekebilirsin. Fırtına Deresi’ndeki restoranlarda mola verip ardından meşhur Ayder Yaylası’na çıkabilir, burada Gelintülü Şelalesi’ni de görebilirsin. Dilersen Ayder sonrası bir de Kavrun Yaylası’ndaki hoş dağ evleri ve manzarasını da fotoğraflayabilirsin.

 

Hayranlık Uyandıran Bir Mimari: Sümela Manastırı


Karadeniz’de tatil yerleri denince akla ilk gelen mekanlardan biri elbette ki Sümela Manastırı. 4. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış manastır, 1.150 m yükseklikte konumlanmış oldukça özgün mimariye sahip bir dini yapı. Dönüş yolunda rotanı yeniden Trabzon’un Maçka ilçesine çevirerek Altındere Milli Parkı’nı ziyaret edebilir, park içindeki Sümela Manastırı’nı da görebilirsin. Sonrasında Trabzon Ayasofyası’nı, Gülbahar Hatun Camii ve Zağnos Deresi’ni de görmeye gidebilirsin. Trabzon’dan ayrılmadan önce son olarak atamızın yaşadığı ve çok sevdiği evini, Atatürk Köşkü’nü de ziyaret edebilirsin.
 
Eğer araba kiraladıysan doğrudan Trabzon’dan uçakla yaşadığın şehre ulaşabilir, kendi arabanla yola çıktıysan da yine Ordu, Samsun yolları üzerinden ilerleyebilirsin.
 
Avis ile dilediğin aracı kiralayarak keyifli bir road trip yapabilirsin. Üstelik tüm araç gruplarındaki kiralamalarda Hopi'ye özel %30 indirimden ve buna ek %10 Paracık kazanma fırsatından da yararlanabilirsin.
 
Ailecek ya da arkadaşlarınla yapacağın bu özel tatil için şimdiden iyi eğlenceler!