Bebeğine ya da kendine bir kehribar kolye satın almadan önce bilmen gereken her şey burada seni bekliyor!

Kehribar, yüzyıllardır doğallığı, sağlığa faydaları ve pozitif enerjisi ile bilinen doğal bir taş. Milyonlarca yıl önce yok olan bir çam türü reçinesi olarak da bilinen kehribar, pek çok farklı alanda kullanılmakla birlikte özellikle takı üretiminde bir hayli popüler oluyor. Kehribar kolyesi, başta bebekler olmak üzere her yaş grubundan insanın keyifle ve yarar sağlayarak kullandığı takılardan bir tanesi. Peki çok sık duyduğumuz kehribar kolyenin faydaları nelerdir? Hem bebeklerde hem yetişkinlerde kehribar kolye kullanmak ne tür avantajlar sağlar? Detaylar, kehribar kolye faydalarını ele aldığımız bu yazımızda.

Turuncu tonlarında, transparan bir yapıya sahip olan kehribar, milyonlarca yıldır nesli tüketmiş olan bir çam türünün reçinesi olarak günümüze gelmiş ve saklanmıştır. Kehribarın en çok kullanıldığı sektör elbette hepimizin aşina olduğu gibi bijuteri ve aksesuarlardır; kehribar kolye, bileklik ve küpeler, yüzyıllardır kadınlar tarafından aksesuar olarak tercih edilmiştir ve edilmeye de devam ediyor. Çam ağaçlarının fosilleşmiş reçinesinden meydana gelerek günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başaran kehribar, değerli bir taş olmasından da öte sağlığa olan faydaları ve sağladığı pozitif enerji akışı ile bilinmektedir. Kehribarın diğer özelliklerini şu şekilde sıralamamız mümkündür:
 


 • Isıtıldığında elektriksel ve manyetik özelliği ortaya çıkar.

 • Saflaştırılmış kehribar yağı, ilkel topluluklarda boğmaca ve difteri tedavilerinde kullanılmıştır.

 • İlk Çağ sonrasında parfüm imalatlarında yararlanılmıştır.

 • Dünya genelinde olduğu gibi Anadolu'da da takı üretimi ve mürekkep alanlarında yaygın bir biçimde kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir.

 • Eğer kehribar orijinalse etrafa baskın bir çam kokusu yağar.

 • Taklit kehribarlar genellikle camdan ya da plastikten imal edilir ve vücutta kaşıntı gibi alerjilere neden olabilir.

 • Kehribar içindeki asitler, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.


 
Bu konuda yeterli bilimsel araştırma ve kanıt olmamasıyla birlikte başta kehribar kolye olmak üzere insanın vücudunda kehribar taşı taşımasının pek çok sağlık sorununa iyi geldiğini ve ağrıları azalttığı rivayet edilmektedir. Kehribar kolye sadece ülkemizde değil, dünyada da yaygın olarak tercih edilmekte ve başta Polonya, Hollanda ve Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde de anne babalar tarafından tercih edilmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinde bu kolye, "bebek diş kolyesi" olarak eczanelerde dahi satılabilmektedir. (Sen de tarzına, bütçene ve ihtiyaçlarına uygun bir kehribar kolyeyi Hopi’nin sana özel n11 kampanyalarından yararlanarak bulabilirsin.) Şimdi gelin, kehribar kolyenin faydalarına yakından bakalım.

Bebeklerde kehribar kolye faydaları, aslında sadece son dönemlerde değil, uzun yıllardır ebeveynlerin etkisini gördüğü faydalar olarak biliniyor. Başta diş ağrıları olmak üzere bebeklerin gelişim ve büyüme süreçlerinde pozitif enerjisi ile destek olan kehribar kolye, orijinal olarak tercih edildiği zaman fark yaratabiliyor. Bebekler için kehribar kolye faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 
1. Diş çıkarma döneminde bebeklerin diş ve diş eti ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
2. Yine diş çıkarma döneminde oluşan salya akıntısını önemli ölçüde azaltır.
3. Sebepsiz olarak huysuzlaşan ya da gerginleşen bebeklerin sakinleşmesine destek olur.
4. Bebeklerde kehribar kolye kullanımının nazara karşı engelleyici bir etkisi olduğuna inanılır.
5. Şifa yüklü bir enerjisi olduğu için bebeklerin geçirdiği hastalıkları ve rahatsızlıkları daha kolay ve daha az semptomlu atlatmasına destek olur.
6. Bebeklerin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine ve gelişmesine katkı sağlar.
7. Kolik bebeklerde kullanılabilir, gaz giderici etki gösterebilir.
8. İçerisindeki asit sayesinde yüzde yüz doğal bir antibiyotik etkisi oluşturur.
9. Enfeksiyon kapma riskini azaltır.
10. Kulak ve boğaz ağrılarına, mide yanmalarına iyi gelir.
 

Her ne kadar ağırlıklı olarak kehribar kolye faydaları bebekler göz önünde bulundurularak sayılsa da, aslında yetişkinler için kehribar kolye faydalarından da söz etmek mümkündür. Vücuda önemli faydalar verebilen bu doğal fosil reçinesi, başarıların artmasına, aileye huzur katılmasına ve temiz, ferah, huzur dolu bir ortam içerisinde yaşanılmasına yardımcı olur. Pozitif enerjisi ve şifa içeren özelliğinden ötürü kehribar kolyeyi yetişkinlerin de düzenli olarak takması ve bu düzenden yarar sağlaması pekala mümkündür. Yetişkinlerde kehribar kolye faydalarına şimdi gel, yakından bakalım:
 
1. Vücutta ağrı, sızı ve acı olan bölgelerde ağrı kesici özellik gösterir.
2. Alerji, bronşit, astım ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi geldiği ve iyileşmeyi hızlandırdığı vurgulanır.
3. Stres azaltıcı ve depresyon iyileştirici özelliği vardır.
4. Bazı inançlara göre bereket taşı olduğu gibi kişiye cesaret ve özgüven verme özelliği de bulunur.
5. Ruhsal dengeyi sağlar ve pozitif enerjisiyle yaşamın güzel yanlarının keşfedilmesine katkıda bulunur.
6. Düzenli olarak kehribar kolye takmak, hayata karşı daha olumlu bir bakış açısı sergilemeye destek olur.
7. Şifa yüklü enerjisi sayesinde hayatın zor anlarında canlandırıcı bir etkiye sahip olduğu söylenir.
8. Kişisel mutluluğun artmasına yardımcı olur.
 


 • Kehribar kolye, bebeklerde ve çocuklarda takıldığı zaman vücut ısısı ile birlikte aktifleşir. Vücut ısısından yararlanarak salgılanan süksinit asit, kolyenin şifa gösterici ve iyileştirici özelliğini arttırır. Bu yüzden de ister kehribar kolye ister kehribar bileklik kullanıyor ol, bu ürünün beden ile temas etmesi çok önemlidir.

 • Her ne kadar kehribar kolye bebeğin boynuna takılmak için tasarlanmış olsa da kullanım esnasında bebeğin boynunu sıkmayacak, etini sıkıştırmayacak ve nefes almasını zorlaştırmayacak tasarımda ve uzunlukta bir kolye seçtiğinden emin olman gerekiyor.

 • Eğer kolyeyi taktıktan sonra bebeğin onun varlığından rahatsız oluyor ve çıkartmanı istiyorsa, kesinlikle ısrarcı olmamalı ve kehribar kolyeyi takmaya onu zorlamamalısın.

 • Eğer bebeğin kolye olarak kehribar takmak istemiyorsa alternatif olarak kehribar bileklik ya da kehribar halhal deneyebilirsin.

 • Bebeklerde kehribar kolye kullanımı genellikle 4 ay ve sonrası için öneriliyor, bu yüzden de bir kehribar kolye satın almadan önce bebeğinin uygun gelişim dönemini beklemen gerekiyor.

 • Kolyenin kopmaması ve ufak kehribar parçalarının dağılmaması için kesinlikle kaliteli ve güvenilir markalardan alışveriş yapman gerekiyor. Aksi takdirde hem bebeğin için boğulma riski oluşabilir hem de bebeğin, kopan minik parçaları ağzına götürerek kendisi için tehlike oluşturabilir.

 • Kehribar kolyeyi takmadığı sıralarda ürünün bebeğin tarafından kolay erişilebilir bir yerde olmadığından emin olmalı, onu güvenli ve ulaşılamaz bir yerde muhafaza etmelisin.

 • Kehribar kolyenin şifa sağlayıcı ve negatif enerji emici bir özelliği bulunduğuna inanıldığı için bu kolyeyi düzenli aralıklarla topraklamalı, ardından da temiz akan suyun altında tutmalısın. Böylelikle biriktirdiği ve topladığı negatif enerjinin atılmasına yardımcı olabilirsin.


Kehribar kolye temizliği gerçekleştirirken kullandığın ürünlere dikkat etmen gerekiyor. Kolyeyi silmek için kullandığın bezin yumuşak ve pamuklu olmasına dikkat etmeli, beze kesinlikle sert kimyasallar ya da ev için kullanılan temizlik ürünleri eklememelisin. Yumuşak olan bezi ılık suda tuttuktan sonra kehribar kolyeyi temizleyebilir, dilersen doğal bir temizlik sağlamak ve kolyenin daha parlak görünmesine yardımcı olmak için beze bir miktar zeytinyağı damlatabilirsin.
 
Kehribar kolye bakımında önemli olan bir diğer nokta da ürünün topladığı negatif enerjinin, nazarın ve olumsuzlukların topraklanarak nötrlenmesidir. Bunun için kolyeyi 4 ya da 6 ay gibi düzenli aralıklarla 10 dakika boyunca toprak üzerinde tutabilir ya da doğrudan toprağa gömerek bir süre orada kalmasını sağlayabilirsin. Kolyeyi tekrar bebeğinin ya da kendi boynuna takmadan önce onu iyice yıkamalı, toprağın tamamen temizlendiğinden emin olmalısın. Dilersen bu temizleme işlemini yaparken inancına uygun dua ve niyetlerde de bulunabilirsin. Kehribar bakımında dikkat etmen gereken bir diğer nokta da onu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamak ve sıcaklığın yüksek olduğu ortamlarda muhafaza etmemek. Bebeğin için ihtiyaç duyduğun diğer tüm ürünleri Hopi’nin avantajlı Joker kampanyasından yararlanarak temin edebilirsin.