Pilates yapmaya hazır mısın? Bu önemli sorunun ardından iki can alıcı soru daha geliyor… Pilates için herhangi bir sağlık engelin yok, değil mi? Bir uzmanla başlamayı mı planlıyorsun? Pilates nedir sorusuyla başlamak da mümkün ve sahip olman gereken pilates ekipmanları hakkında da soru sorabilirsin. Bedensel uygunluk, ekipman ve eğitmen konularından birini atlamak, pilates geleceğin için pek parlak sonuçlar vermeyebilir. O zaman pilates ile ilgili neler yapman gerektiğine birlikte bakalım. 

Pilates çünkü...


Pilates ve fizik tedavi yöntemlerinin kesiştiği noktalar var. Konsantrasyon, kontrol, merkezleme, nefes ve akış gibi terimler pilatesin temel prensiplerini tanımlamak için kullanılıyor. Yani, pilates hareketleri bu prensiplerden oluşuyor. 
Beden ve zihin birlikteliği pilates hareketlerinin hem çıkış noktası hem de amacı. Daha doğrusu beden zihin uyumunu en üst seviyeye taşımak ve vücudun tüm kaslarını harekete geçirmek, bu harika egzersiz yönteminin en önemli amaçlarından biri. 
Pilates yaparken tüm dikkatimizi harekete ve bedene odaklamak, zamanla kazanılan bir beceri. Pilates hareketlerini doğru şekilde ve doğru hızda yapmak ise bir uzmanla birlikte çok daha kolay. Pilates yaparken sakatlanma riskinin de bir eğitmenle en aza indirgendiğini hatırlatmakta fayda var.  

Temel Pilates Ekipmanları 


Karın kaslarını nasıl kullanacağın, pelvis ve omurganın nasıl durması gerektiği, pilates yaparken edineceğin temel bilgiler. Tabii pilates öncesi ısınma hareketlerini de sakatlanmamak için eksiksiz bir şekilde yapmalısın. Bu hareketler için öncelikle bir mata ihtiyacın olacak. Hocayla çalışsan da çalışmasan da…

Pilates Yaparken Ne Giydiğin Önemli


Spor sütyeni ya da büstiyer ve kendini iyi hissettiren bir tayt da pilates motivasyonunu artırabilir. Sütyen, hareket kabiliyetini sınırlamaz, iyi bir taytsa kendini daha esnek ve toparlanmış hissetmeni sağlar. Ter konusunda da sana yardımcı olacak malzemelerden üretilmiş parçalar, hiç şüphesiz kısa sürede sadık bir pilates sever olmanı kolaylaştıracaktır.   

Nefes Alan Malzemeler


Nefes alabilen fileli tişörtler, teri emen kumaşlar spor keyfini ikiye katlıyor. Bazı pilates tişörtleri koşu antrenmanlarında da kolayca kullanılabiliyor. Çok katmanlı tasarımlar da pilates severlerin dikkatinden kaçmıyor. Genellikle dri-fit kumaşlar pilates için de tercih ediliyor. Bu tür kumaşlar nem kontrolünü kimyasallar yardımıyla yapmıyor, dolayısıyla daha sağlıklı olduklarını söylemek yanlış olmaz. Bu tür malzemeden üretilen ürünler suyu iten lifleri, nemi yayan ve buharlaşmayı hızlandıran yapıları sayesinde spor yaparken hissedilebilecek rahatsızlıkların önüne geçiyor. 

Uygulamaları İncelemeye Başla 


Eğer bir hoca desteği olmadan pilates yapmaya başlayacaksan uygulamaları incelemeye ve videoları dikkatle izlemeye başlamalısın. Temel pilates prensipleriyle ilgili mutlaka bir göz aşinalığın olmalı. Riskli ve zorlayıcı hareketlerden uzak durmalı, her gün yapabileceğin bir egzersiz programı oluşturmalısın. Blogilates, 5 Minutes Pilates, Pilates Workout Routines, Fittbe Daily Pilates Workouts, Pilates Anytime ve Perfect Pilates Body gibi ücretsiz uygulamalar da sana bu konuda yardımcı olacaktır.