Bazen uzun süreler evden çıkamadığımız oluyor. Bu tür zamanlarda hayat enerjimizi yükseltmenin ve motivasyonumuzu artırmanın yolları var. Derlediğim bu yazıda evde yapılabilecek aktivitelerden, ev eğlencesi olarak yapabileceğin etkinliklerden bahsedeceğim.

Yoga Yap: Kendini Keşfet


Yoga son yıllarda hayli popüler olan bir öğreti. Zihnen ve ruhen dinginleşip yenilenmeye yardımcı olan bu öğreti, doğru nefes alıp verme odaklı. Vücudumuzu olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmaya da yarayan yoga, hayat enerjimizi pozitif şekilde değiştirebilir.
 
Sanskritçede “birleşmek”, “bir araya getirmek” anlamlarına gelen yoga, yeniden doğuşu temsil eder. Yani yoga yaparak modunu değiştirebilirsin.
 

Bitki Yetiştir: Doğanın Canlılığını Hisset


Bahçeli bir evde yaşamak hepimizin hayallerini süsler. Taze çiçekler arasında dolanıp ağaçlara dokunmak kadar başka ne huzur verebilir ki şu hayatta! Ancak bunları yapmak için mutlaka bir bahçeye sahip olmana gerek yok. Pekala evinin balkonunda ya da uygun bir köşesinde de bitki yetiştirerek doğanın canlılığını hissedebilirsin.
 
Yetiştirdiğin bitkilerin gelişimini izlemek keyifli olduğu kadar aynı zamanda oldukça eğitici de. Tabii daha önce hiç bitki yetiştirmediysen öncelikli olarak fil kulağı, paşa kılıcı ya da orkide gibi yetişmesi daha kolay bitki türlerini deneyebilirsin.
 

Mum Yap: Hayal Ettiğin Şekiller Gerçek Olsun


En sevdiğin renklerde ve şekillerde yapacağın mumlarla evine hem dekor olarak hem de kelimenin tam anlamıyla ayrı bir hava katabilirsin. Mum, yapması zaman alsa da bu seni korkutmasın, oldukça kolay. Hem bana inan kesinlikle buna değiyor. :)
 
Mumu nasıl yaparım, malzemeleri nereden bulurum diye düşünüyorsan o da kolay seni böyle alalım. :)
 

Puzzle Yap: Duvarına As


Puzzle, hem kendi başına hem de ailecek yapabileceğin bir aktivite. Eğer daha önce hiç puzzle yapmadıysan 500 parçalık olanlardan başlayabilirsin. Ailenle birlikte dört köşesinden başlayınca ne zaman bittiğini anlamıyorsun bile.
 
Bitirince çerçeveletip duvarını süsleyebilir veya sevdiğin insanlara hediye edebilirsin.
 

One Line Drawing: Tek Çizgi Çizim


Nedir bu “Tek Çizgi Çizim” dediğini duyar gibiyim. Kalemi kağıda değdirdikten sonra elini kaldırana kadar yaptığın çizime verilen isim. Hata yapar mıyım diye korkma, bu teknik seni özgür kılıyor, istediğin gibi çizim yapmana olanak sağlıyor. 
 
Birkaç örnek video izleyerek sanatını konuşturabilirsin. Çizgini bitirdikten sonra kolayca çerçeveletebilir, sevdiklerine hediye edebilirsin.