Yutkunurken boğaz ağrısı çekiyorsan ve evde hazırlayabileceğin doğal çözümler arıyorsan içeriğime mutlaka göz at!

 

Yutkunurken boğaz ağrısı mı çekiyorsun! Senin için hem doğal hem de pratik önerilerim var!

Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum?” diye soruyorsan senin için her evde bulunacak malzemelerle hazırlayabileceğin pratik çözümler hazırladım. Boğaz ağrısına 2 dakikada çözüm sağlamaya destek olacak öneriler listemi şimdi incele!

Mucizevi Bir Kür: Ballı Zencefilli Kür


Bal yumuşatıcı ve yaraları daha iyi hale getirme gibi özellikleriyle boğaz ağrısına bitkisel çözüm seçenekleri arasında en bilineni. Ancak onu daha etkili hale getirecek bir kür daha biliyorum! 1 bardak balın içerisine bir yemek kaşığı toz zencefil ile yarım limonun suyunu ekleyip güzelce karıştır. Ağrın kesilene kadar her sabah bir kaşık tüketebilirsin. Oh, şifa olsun!

Bakteri Düşmanı: Elma SirkesiElma sirkesi antibakteriyel özelliği ile öne çıkan bir ürün. Enfeksiyonlarla mücadele edebilen elma sirkesi, ayrıca asidik bir yapıya da sahip. Böylece boğazda ağrıya sebep olan mukusun parçalanmasına etki edebiliyor. Bakterilerin yayılmasını da engelliyor. Yutkunurken boğaz ağrısı çekiyorsan iki yemek kaşığı elma sirkesini azıcık su ile seyreltip ve gargara yapabilirsin.


Vampirler Kadar Ağrıyı da Uzak Tutar: SarımsakSarımsak da doğal antibakteriyeller arasında. İçeriğinde enfeksiyonlarla savaşabilen allisin bulunan sarımsak, soğuk algınlığını önlemek için de tüketilebilir. Ama eğer geç kaldıysan ve soğuk algınlığına yakalanıp “Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum?” diyorsan da sarımsaktan destek alabilirsin. Bunun için bir diş sarımsağı çiğneyip yut. Yalnız küçük bir not: Sarımsaktaki enzimler dişlerine zarar verebilir. Bu nedenle sarımsağı çiğ tükettikten sonra hem enzimleri yok etmek hem de koku sorunu yaşamamak için dişlerini mutlaka fırçala. 


Acı Ama Etkili: Kırmızı BiberKırmızı biber, ağrı reseptörlerini bloke ederek ağrıyı ortadan kaldırdığı söylenen kapsaisin içeriği ile boğaz ağrısına bitkisel çözüm sunduğu bilinen ürünlerden. Çok yanmamak için acı kırmızı toz biberi balla karıştırıp tüketebilirsin. Bu arada ağzında yaralar varsa ya da miden rahatsızsa acı biber seçeneğini uygulamaman en iyisi.


Ferah Ferah: Buhar BanyosuYutkunurken boğaz ağrısı çekiyorsan bir de buhar banyosu yapmayı dene. Özellikle soğuk algınlığı nedeniyle boğazın ağrıyorsa ve burnun tıkalıysa buhar banyosu seni bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Sadece su buharı soluyabilir ya da dilersen suya bir parça kurumuş papatya ya da nane yaprağı gibi ferahlatıcı bitkiler de atabilirsin.
 
Boğaz ağrısına iyi gelen şeyler evde hazırlayacağın tariflerle işte bu kadar basit olabiliyor. Ancak sen yine de doktoruna danışmayı ve onun yönlendirmelerini dinlemeyi ihmal etme!