Seyahat etmek, yeni ülkeler keşfetmek, farklı kültürleri öğrenmek muhteşem bir deneyim. Bazen Avrupa seyahatlerinde Schengen vizesi alma zorunluluğu insanın elini kolunu bağlayabiliyor. Neyse ki Avrupa’da Schengen sahibi olmadan da vizesiz seyahat edebileceğin birçok ülke var. Çoğu Balkanlar’da yer alan bu ülkeler, doğası ve kültürüyle seni büyülerken ekonomik açıdan da bütçeni fazla sarsmayacak.

Bosna Hersek


Vizesiz gezilebilen Avrupa ülkeleri içinde sana ilk tavsiyem Bosna Hersek. Batının ve doğunun ortasında, her iki kültürü de bünyesinde harmanlamış Bosna Hersek toprakları, köklü ve trajik tarihinden günümüze kalan izleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor. Osmanlı izlerini ve mimarisini sık sık göreceğin ülkede başta Saraybosna ve Mostar olmak üzere, Trebinye, Neum ve aslında tüm Adriyatik kıyısını büyük bir keyifle gezebilirsin.

Arnavutluk


Avrupa’nın orta yerinde bu kadar kendi hâlinde kalabilmiş bir ülke olmasıyla, Arnavutluk çok ilginç bir destinasyon. Bilinen anlamıyla turizmin pek de gelişmiş olmadığı ülke, oldukça yerel ve hesaplı bir tatil vaat ediyor. Özellikle kıyıları ve doğası muhteşem bir güzelliğe sahip olan Arnavutluk’ta başkent Tiran’ın yanı sıra Elbasan, Durres, Vlore ve Berat gibi şehirler de kesinlikle görülmeye değer.

Makedonya


Avrupa’da vizesiz gezebileceğin bir diğer ülke Makedonya. Osmanlı’nın 550 yıla yakın süren hâkimiyetinin izlerini her köşe başında görebileceğin, komşuna gitmiş kadar yakın ve evinde hissedebileceğin küçük mü küçük, bir o kadar da şirin bir ülke. Başkent Üsküp’le birlikte Kırçova, Kalkandelen ve elbette Atatürk’ün de bir süre yaşadığı Manastır mutlaka görmen gereken yerler arasında. Oldukça hesaplı bir ülke olduğunu da eklemek gerek.

Sırbistan


Avrupa’nın belki de en cıvıl cıvıl ve enerjik şehirlerinden Belgrad’ın başkenti olduğu Sırbistan, vizesiz Balkan turu için kesinlikle tercih etmen gereken ülkelerden biri. İnsanından ve pırıl pırıl doğasından yayılan yüksek pozitif enerjiye hayran kalacaksın. Renkli gece hayatında mükemmel vakit geçireceğin, lezzetli mutfağıyla tadına doyamayacağın güzel ve hesaplı ülke Sırbistan’da Novisad ve Novi Pazar da görmen gereken şehirler arasında bulunuyor.

Karadağ


Vizesiz Avrupa ülkeleri arasında bulunan gencecik Karadağ’ın “Adriyatik’in incisi” olarak anılması boşuna değil. İnanılmaz güzellikte bir doğası bulunan ülkede gerek deniz, gerek kara manzarasına doyacağın kesin. Son yıllarda turistik olarak popülerliği artan Karadağ, oldukça ekonomik bir tatil vadediyor. Kale şehirleri de meşhur olan Karadağ’da başkent Podgoritsa’nın yanında eski başkent Cetinje, Budva, Kotor gibi şehirler ile Sveti Stefan adasını da gezebilirsin. 

Ukrayna


Pasaport bile gerekmeden, nüfus cüzdanınla giriş yapabileceğin Ukrayna, İstanbul’la en kısa uçuş mesafesine sahip ülkelerden. Başkent Kiev oldukça modern yapısının ve hareketli gece hayatının yanında tarihi ve kültürel anlamda da görülesi pek çok önemli güzelliği barındırıyor. Odessa, Lviv, Donetsk gibi şehirlerin de mutlaka keşfedilmesi gereken Ukrayna’da, ülkeyi bir uçtan diğer uca katederken Karadeniz’e dökülen Dinyeper Nehri’nin kıyıları ve köprülerine de bayılacaksın.

Kosova


Bir başka çok genç Avrupa ülkesi Kosova. Küçük mü küçük yüz ölçümüne Sırp, Boşnak, Türk, Makedon, Rum, Arnavut gibi pek çok farklı etnik kökenden nüfusu sığdıran Kosova’da, bu etnik farkların yarattığı muazzam bir kültür mozaiği hâkim. Sokaklardan binalara, yemeklerden adetlere kadar hayatın her alanında hissedebileceğin bu mozaik, insanda tek ülkeyle sanki bütün Balkanlar’ı gezmiş gibi bir his uyandırıyor. Başkent Priştine dâhil son derece uygun fiyatıyla da cazip bir ülke.

Avrupa’da vizesiz gezebileceğin ülkeler bunlarla sınırlı değil. Coğrafi açıdan bakıldığında Belarus, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkeler de seçeneklerin arasında. Sen yeter ki seyahat etmek iste! :)