İçine sinecek, uygun fiyatlı bir tatil için araştırmaya vakit ayırman şart. Rezervasyonlarını önceden yaptığın sürece pek çok seçeneğin olduğunu göreceksin. Bunun için öncelikle vize gerektirmeyen bir ülkeden başlayabilirsin. Önerilerimi okumadan geçme!

Turlardan Başla


Balkanlar, Ukrayna, Bangkok Pattaya, Güney Afrika, Tunus, Fas, hatta Maldivler’e dönem dönem harika turlar düzenleniyor. Turlara katılmak bütçeni rahatlatacağı gibi gittiğin yerlerde ulaşımının da rahat olmasını sağlayacak. Üstüne üstlük rehberlik hizmeti de almış olacaksın. Vize konusunu dert etmiyorsan seçeneklerin elbette daha geniş. Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere harika destinasyonlar için çeşitli fırsatlar yakalayabilirsin.
 

Balkanlar (Vizesiz)


Üsküp, Priştina, Kosova, Belgrad, Saraybosna, Mostar, Blagaj, Poçitel, Trebinje, Dubrovnik, Trebinje, Kotor, Budva, İşkodra, Tiran, Ohrid, Resne, Manastır, Kalkanden (Tetovo) gibi yerleri görebileceğin turlar var. Dört yıldızlı otellerde 8 gün 7 gece bir tatil için kişi başı 270-330 Euro ayırman bunun için yeterli. Bu turlara katılmak, gideceğin yerlerdeki tekne turlarını, yemekli eğlence programlarını da daha uygun fiyatlarla satın alabileceğin anlamına geliyor. Yani ekstralarla birlikte aşağı yukarı 400 Euro’ya dolu dolu bir Balkan turu gerçekleştirebilirsin. Bu kadar çok sayıda şehir görmek için bu gerçekten de çok uygun bir fırsat!

Polonya – Doğu Avrupa (Vize Zorunlu)


Çift kişilik odalarda kişi başı 299 Euro gibi bir ücrete, 8-9 gün içinde Moldova, Kiev, Minsk, Vilnius ve Kaunas dâhil olmak üzere 8 ülke 11 şehir görme fırsatı yakalayabilirsin.

Ukrayna (Vizesiz)


Mutlaka ülke ülke gezmene gerek yok. Tek bir ülkeyi detaylı bir şekilde gezmek de büyük keyif verebilir. Örneğin Odessa, Kiev, Lviv, Vinnitsa gibi şehirleri görebileceğin bir haftalık Ukrayna turunu, 3 ya da 4 yıldızlı otellerin çift kişilik odalarında kişi başı 475 Euro gibi bir fiyata satın alabilirsin.

Yunanistan (Vize Zorunlu)


179 Euro’ya 4 gün içinde Selanik, Kalambaka, Atina, Kavala ve İskeçe’yi görme, otobüsle gezerken Yunanistan’ın doğal güzelliklerini içine çekme fırsatı yakalayabilirsin. 

Belgrad (Vizesiz)


Tek bir şehre odaklanmak, o şehri sindire sindire gezmek de iyi bir fikir. 3-4 günlük kısa tatilini, 269 Euro ayırarak Belgrad’da geçirebilirsin. Çok beğeneceğine eminim.

Transilvanya Şatolar Turu – Romanya (Vize Zorunlu)


Çift kişilik otellerde kişi başı 69 Euro vererek Bükreş, Sinaia, Bran ve Braşov’u görebilir, Vampirlerin ne kadar şanslı olduklarına şahit olabilirsin. 

İtalya (Vize Zorunlu)


Önceden rezervasyonla çok uygun fiyatlı turlar yakalamak mümkün. Örneğin yazdan yerini ayırdığın takdirde, kışın 279 Euro gibi bir fiyata bir haftalık İtalya seyahati planlayabilir; Bologna, Roma, Floransa, Venedik ve Ferrara’yı görebilirsin. 

Bangkok Pattaya (Vizesiz)


Kişi başı 449 Euro’ya, üç yıldızlı otellerde konaklamalı 5 günlük bir Bangkok Pattaya turu satın almak da mümkün. Bu fiyat, dünyanın öbür ucunu görmek için çok iyi bir fırsat! 

Araba ile Avrupa (Vize Zorunlu)


Tura katılmak bana göre değil diyorsan, bulacağın uygun fiyatlı bir uçuşla herhangi bir havalimanına indikten sonra araba kiralamayı ve Avrupa’yı arabayla gezmeyi de değerlendirebilirsin. Böylece şehir merkezleri yerine merkezden uzak, daha uygun fiyatlı konaklama noktaları belirleyebilir, yol nereye çekerse oraya giderek küçük maceralar yaşayabilirsin. Lokal marketlerden kendine minik sandviçler hazırlayıp kahveni termosla yanında taşırsan tatil bütçeni oldukça düşürürsün.