Mantının ve sucuğun başkenti olan Kayseri’yi ziyaret edeceksen doğru yerdesin! Senin için hazırladığımız Kayseri’de gezilecek yerler listesini inceleyerek gezilmedik yer bırakmamak senin elinde.Türkiye’nin taşı toprağı ayrı güzel diye çıktığımız bu yolda bu yazıdaki konuğumuz Kayseri oluyor. Tarihi ve kültürel zenginlileriyle dolu bir şehir olan Kayseri, lezzetli mutfağı ile de ön plana çıkıyor. Her bir köşesinde geçmiş günümüze kadar gelen izlerin bulunduğu bu eşsiz şehirde gezilecek pek çok yer var. Üstelik ister şehrin içinde kültür turu yapabilir istersen de Erciyes Dağı’na çıkarak güzel bir kış tatili geçirebilirsin. Peki bu şehirde yalnızca bunlar mı var? Elbette hayır. Haydi gel Kayseri gezilecek yerlere birlikte bakalım.
1- Erciyes Dağı/ Erciyes Kayak Merkezi
Kayseri’ye panoramik açıdan bakmak istiyorsan o halde kesinlikle Erciyes Dağı’na çıkmalısın. Her mevsim ziyaretçilere farklı bir atmosfer sunan bu yerde şehrin her haline şahit olabilirsin. Üstelik kayak yapmak isteyenler için de vazgeçilmez bir alan sunuyor. Erciyes Kayak Merkezi, sadece yerli turistleri değil dünyanın pek çok yerinden kişiyi kış tatili yapmak için Kayseri’ye çekiyor. Kayseri merkeze 25 km uzaklıkta olan bu yere araç ile kolaylıkla gelebileceğin gibi Kayseri merkezden kalkan toplu taşımalar ile de maksimum 30 dk.’da rahatlıkla gelebilirsin. Burada geniş kayak pistlerinde kayabilir, dağ havası soluyarak kışın tadını çıkarabilirsin. Kışın harika bir manzaraya sahip olduğu kadar yazın da eşsiz güzellikler sunuyor. Yaz aylarında doğa yürüyüşleri, kamp ve piknik yapabileceğin bir alan oluşturuyor.
2- Gesi Bağları
Kayseri’de gezilecek yerlerden bir diğer durak ise Gesi Bağları oluyor. Hakkında pek çok hikâyenin anlatıldığı bu yere ait bir türkü bile var. Kayseri merkeze 9 km uzaklıkta bulunan Gesi Bağları Melikgazi ilçesine bağlı bir alan. Yemyeşil doğası ve güvercinlikler bilinen bu yer ziyaretçilere eşsiz bir manzara sunuyor. Güvercin yuvalarının hâkim olduğu bu bölge ziyaretçilerine bambaşka bir görsel şölen gösteriyor. Buradaki bölge sakinleri güvercinleri koruyarak dışkılarını doğal gübre olarak tarımcılıkta kullanmaktadır. Dolayısıyla burası için güvercinler önemlidir. Doğra gezileri için tercih edilen yerler arasında olan Gesi Bağları aynı zamanda Kayseri’ye özgü yemekleri tadabilirsin. Buraya gelmek için şehir merkezinden minibüse binmen yeterli. Yolculuğa araba ile çıktıysan da kısa sürede Gesi Bağlarında olabilirsin.
3- Kayseri Kalesi
Kayseri gezilecek yerler merkez listesinin başında ise tabi ki Kayseri Kalesi geliyor. Şehir merkezinde yükselen muazzam bir yapı olan bu kale geçmişten günümüze tarihi dokusunu koruyor. Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen Kayseri kalesi zaman içinde birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış ve etkisinde kalmış. Türkiye sınırları içerisinde günümüze kadar sağlam kalmış yapılarından biri olan Kayseri Kalesi, etkileyici bir dokuya sahip. İç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşan kalenin devasa yapısı ve kuleleri içerisinde gezebilir ve tarihi dokuyu yakından deneyimleyebilirsin. Haftanın her günü her saat ziyaret edilebilir olan bu kaleyi görmeden şehirden ayrılmamalısın.
4- Kültepe Ören Yeri
Erciyes Dağının eteklerinde kalan Kültepe Ören yeri Kayseri şehir merkezine yalnızca 20 km uzaklıkta. Kayseri’de gezilecek tarihi yerlerden biri olan bu ören yeri, eski yaşamların nasıl olduğuna şahit olmanı sağlıyor. Kültepe Antik Kenti olarak da bilinen bu şehir Anadolu’nun en eski krallığı olarak bilinen Kaniş Krallığına ait olduğu ve yıllar içerisinde ticaret merkezi olarak ün saldığı bilinmektedir. Bu tarihi yer aynı zamanda yapılan kazılarda sonucunda Kapadokya Tabletleri ilk örneklerinin de bulunduğu yerdir. Eğer arkeolojiye meraklıysan Kültepe Ören Yerini mutlaka ziyaret etmelisin Haftanın yedi günü de açık olan bu Açıkhava müzesi sabah 08.30’da ziyarete açılarak 17.30’da kapılarını ziyaretçilerine kapatıyor.
5- Alaca Kümbeti
Alaca Kümbeti, Kayseri çevresinde gezilecek yerler arayanlar için uğranması gereken yerler arasında. Melikgazi ilçesinde yer alan Alaca Kümbetine dilersen Gesi Bağlarına geldiğinde uğrayabilirsin. M.S. 1184 yılında inşa edilen bu yapı Kayseri’nin en eski yapıları arasında yer alıyor. Uzun yıllardır ayakta duran Alaca Kümbeti sivri kubbesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Adeta bir geometri harikası olarak inşa edilmiş Kümbet, çiçek desenleriyle süslenerek anıtsal bir yapı olarak yer alıyor. Özellikle Selçuklu döneminin mimari özelliklerini yansıtan bu tarihi dokuyu Melikgazi’ye geldiğinde mutlaka ziyaret etmelisin.

6- Sultan Sazlığı Milli Parkı
Kayseri’de gezilecek doğal yerler, denildiğinde akıllara ilk gelen Sultan Sazlığı Milli Parkı oluyor. Yenihisar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sultan Sazlığı, şehir merkezine yalnızca 85 km uzaklıkta. Doğal bir alan olması ve pek çok canlıya ev sahipliği yapması ile harika bir alan sunan bu milli park, dünyanın önemli kuş yaşam alanları arasında da yer alıyor. Yay Gölü’ne de ev sahipliği yapan bu park, yaklaşık olarak 500’e yakın bitki çeşidini de içerisinde barındırıyor. Milli Park içerisinde flamingolar başta olmak üzere 300’den fazla kuş türü yer almasıyla beraber pek çok bitkiyi de besliyor. Doğal yaşam anlamında zengin bir yer olan Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri’nin görülmesi gereken doğal yaşam alanları içerisinde yer alıyor. 25 bin hektar alana yayılı bu doğal güzelliği sen de mutlaka görmelisin.

7- Derebağ Şelalesi
Kayseri’nin doğal güzelliklerinden bir diğeri de Derebağ Şelalesi oluyor. Kayseri çevresi gezilecek yerler arasında değerlendirebileceğin bu yer merkeze 90 km uzaklıkta. Doğanın içinde bir gün geçirmek için tercih edebileceğin Derebağ Şelalesi stresini atman için de eşsiz bir yer. Şelale içerisinde birden fazla endemik bitki türüne rastlayabileceğin bu yerde doğa yürüyüşü yapabilirsin. Turistlerin vakit geçirebilmesi için düzenlenmiş mesire alanlarında vakit geçirebilirsin. Dilersen safari yapabilir, alan içerisinde hizmet veren restoranlarda vakit geçirebilirsin.
8- Sahabiye Medresesi
Kayseri gezi rehberinin bir diğer durağı Sahabiye Medresesi oluyor. Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen medrese, mimari dokusu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Sahabiye Medresesi ziyaretçilerine adeta tarih koka bir atmosfer sunuyor. Özellikle fotoğraf tutkunları için harika kareler yakalayabileceğiniz Sahabiye Medresesinde unutulmaz anılar kaydedebilirsin. Şehir merkezinde yer alan bu medrese inanç ve kültür turlarının da bir parçası olarak yer alıyor.
9- Kayseri Cumhuriyet Meydanı
Bir taşta dört kuş vurabileceğin Kayseri Cumhuriyet Meydanına uğramadan olmaz. Kayseri gezisi sırasında size tek bir yerde birden fazla anı elde etmenizi sağlayacak Cumhuriyet Meydanı sana ziyaret edebileceğin birden fazla yer de sunuyor. Bürüngüz ve Kurşunlu Cami, Kayseri Kalesi ve Kayseri Kapalı Çarşının yer aldığı bu meydan tarihi dokular açısından oldukça zengin. Şehrin en noktası olan Cumhuriyet Meydanı, günün her saati yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Üstelik Kayseri turuna başlamak için de oldukça merkezi yer. Sen de Kayseri’ye geldiğinde tura Cumhuriyet meydanından başlayabilirsin.
 
Sen de Kayseri’den başlayıp gezerek hayatına daha fazla deneyim ve kültürel farklılık katmak istiyorsan Mutlaka Görülmesi Gereken Ülkeler blog yazımıza da göz atabilir, ilgini çeken yerleri ziyaret edebilirsin.