Yaz aylarında düğün davetiyesi almak heyecan verici olsa da düğüne uygun abiye elbiseyi bulmak her zaman keyifli olmayabilir. Özellikle katılacağın düğünde bir kıyafet kodu varsa, kendini gardırobunun önünde dikilmiş boş gözlerle elbiselerine bakıyor halde bulabilirsin. Merak etme, hangi düğün konsepti için hangi abiye elbiseyi seçebileceğini ve abiye elbise konusunda ne yapmaman gerektiğini hatırlatacak bir rehber hazırladım.

Kır DüğünüKatılacağın düğün bir bahçe ya da kırda düzenleniyorsa pastel tonlarda kısa abiye bir elbise giyebilirsin. Çiçekli desenler, volanlar, fırfırlar ve uçuşan tüller de açık hava düğünlerine uygun. Hatta mütevazı bir düğün olacaksa, çimlere basacağın için topuklu ayakkabı yerine düz sandaletleri tercih edebilirsin. Küçük bir uyarı yapmakta fayda var: Konsept ne olursa olsun, gelinden daha abartılı bir tarzı tercih etmek çok anlamlı değil. Özellikle kır düğünü için sade abiye peşine düşmeli, gösterişli aksesuarlardan da kaçınmalısın.


Rahat Plaj DüğünüPlaj düğünlerine de zarif, sade bir abiye ile katılabilirsin. Deniz kenarında ya da plajda düzenlenen yaz düğünlerinde abiye tercihini daha hafif ve nefes alan kumaşlardan yana kullanmanı öneririz. Örneğin tül, saten ya da şifon, sahilin romantik atmosferine uyum sağlayacaktır. Vücuda oturmayan bol elbiseler, yapraklı tropik desenler ya da tüllü bir eteğin üzerine giyeceğin bir bluz da plaj düğünleri için doğru tercih olabilir. Suya yakın olan yerlerde nem çok olur, kadife gibi ağır bir kumaştan yapılan abiye elbisenin sıcakta seni bunaltabileceğini unutma. Ayrıca rüzgâr çıkabileceğini de göz önünde bulundurarak seni zor durumda bırakacak bir kısa abiye giymek istemeyebilirsin.


Açık Havada Otel DüğünüOtel düğünleri de bulundukları konuma göre farklı bir abiye anlayışını talep edebiliyor. Örneğin bir otelin bahçesinde ya da havuz kenarında, açık havada bir resepsiyona katılacaksan, abiye elbiseni daha sade tutup dikkatleri aksesuarlara çekebilirsin. Unutma, burası bir otel olduğu için kumların üzerinde giydiğin rahat elbiseler basit kaçabilir. Otelin plajı olsa bile sahil temasını saç ve makyajınla sınırlı tutmalısın. Eğer düğünden önce bronzlaşmaya fırsat bulduysan neon renkte abiye elbiselere yönelebilirsin.


Kokteyl PartisiArtık pek çok çift, geleneksel düğünler yerine yarı resmi ve rahat kokteyl partilerini tercih ediyor. Bu tür partilerde etekleri yere değen abiye elbiseler ya da kabarık modeller yerine diz altında biten şık kokteyl elbiselerine odaklanabilirsin. Vücudu saran dekolteli modeller ve şık tulumlar da kokteyl partilerinin favorileri!


Şık Otel DüğünüSöz konusu düğün beş yıldızlı bir otelin salonunda ya da bahçesinde gerçekleşiyorsa abiye elbiselerin de ağırlığı artmalı. Artık payetler, pullar, işlemeler, kat kat kumaşlar ve uzun etekler devreye giriyor. Bu tip düğünlerde kırmızı halı kostümlerini kendine örnek alabilirsin. Pudra, bej, kırmızı, bordo ve petrol yeşili, resmi otel düğünlerinin favori renkleri.