Birbirinden keyifli mekânları, simgesi haline gelmiş Beylerbeyi Sarayı, tarihi dokusu ve mis gibi boğaz havasıyla Beylerbeyi, İstanbul’un en eski ve en güzel semtlerinden biri. Anadolu Yakası’nda, Kuzguncuk ve Çengelköy’ün tam ortasında kalan bu şirin semt, huzur dolu ve dinlendirici bir hafta sonu planı için ideal. 

Balık Boğaz'da Yenir


Köprünün hemen ayağında olağanüstü bir günbatımı, mezeler, deniz ürünleri ve tazecik balık eşliğinde günü bitirmenin cazibesine karşı koymak Beylerbeyi’nde pek mümkün değil. Köklü mekânlardan biri olan İskele Restoran, konumu ve mezelerine bayılacağın Via Balık, daha lüks bir mekân arıyorsan Villa Bosphorus ve başka seçenekler tam da bunun için var. İnciraltı Meyhanesi ise, ünlü gurme Vedat Milör’ün hazırladığı Lezzet Rehberi’nde kendisine yer buluyor. 

Leziz kebaplarıyla Tike, hakiki Karadeniz pidesi için Karpi, el açması muhteşem mantılarıyla Beylerbeyi Mantı, ünü ilçe sınırını çoktan aşan Beylerbeyi Profiterol denemen gereken lezzetli yerlerden sadece birkaçı.
Şimdiden iyi hafta sonları!

 

Beylerbeyi Camii


Diğer adı Hamid-i Evvel Camii olan bu Barok tarzı cami, I. Abdülhamit tarafından 1778 yılında annesi adına yaptırılmış. 55 pencereli, kalem işleriyle süslü duvarlarındaki muazzam çinilerinin insanı büyülediği bu yapı gerçekten de Boğaziçi’nin en güzel camilerinden biri. Külliyesinde bulunan Beylerbeyi Hamamı’nı da es geçmek olmaz. 

 

Beylerbeyi İskelesi


Saray turunun ardından sahildeki dar sokaklardan geçerek varacağın tarihi iskele, semtin en güzel noktalarından biri. İskeleye çıkan yollara serpilmiş minik hediyelik eşya dükkânlarını gezebilir, taze toplanmış mis gibi midyeleri atıştırarak iskele hattı boyunca deniz havası alabilirsin. 

 Beylerbeyi Sarayı


Osmanlı Dönemi’nin günümüze en önemli miraslardan biri olan Beylerbeyi Sarayı gerçekten de göz alıcı. Denize sıfır bir konuma kurulu saray, 1865 yılında Sultan Abdülaziz tarafından bilhassa yaz aylarında dinlenmek ve konuk ağırlamak için planlanıp yaptırılmış. Muazzam bir bahçenin içerisinde yer alan sarayın köşklerini ve havuzlarını gezmek ise ayrıca keyifli. 

 

Kahve Molası


İskele meydanında yorgunluk kahvesi ihtiyacına cevap verecek birbirinden şirin mekân mevcut. Beylerbeyi Köy Kahvesi, Mavi, Suppa, Delfino ve Çeşmidil bunlardan yalnızca birkaçı. Küçük balıkçı teknelerinin hemen ilerisinde olanca ihtişamıyla yükselen köprünün nefis manzarası sana eşlik edecek.

 Şehrin Göbeğinde Huzurlu Bir Nefes


Sarayın yanı sıra Boğaz boyu dizilmiş tarihi yalıları, iskele civarında çok sayıdaki şirin dükkânları, cumbalı ahşap köşkleri, camileri, restoranları ve yeşil dokusu ile aradığın huzuru fazlasıyla verecek bu semtte seni bekleyen pek çok güzellik var.

 

Tarihi Evler, Ara Sokaklar


En popüler dizilerin çekim mekânı olarak seçilen Beylerbeyi’nde yıllar önce Yaprak Dökümü ile başlayan dizi çekimi furyası hâlâ son sürat devam ediyor. Bunun nedeni, tarihi ara sokaklarında dikkati hemen çeken güzel ve mütevazI ahşap köşkleri. Semtin tepelerine doğru yürüyüş yaparken cumbalı bir tarihin içinde gezebilir, semtin ruhunu duyumsayabilir, geçmişin izlerinde masalsı bir yolculuk yapabilirsin.