Tatil yerleri araştırması yaparken hem haftaiçi hem de haftasonu plan yapmak gerektiğini ise söylemeye gerek yok. Yapılması gereken şey önce turlara bir göz atmak… Malum hem hesaplı olabiliyor hem de organizasyon yapma derdinden kurtarıyor. Bir diğer alternatifse tatil yerleri hakkında bir araştırma yapıp otel seçmek. Belki de en güzel tatil yeri denizin üzerinde dev bir gemidir. Bayram tatili konusunda tam olarak neden bahsettiğimi aşağıda detaylandırıyorum.

Assos, Gökçeada ve Bozcaada Kaçamağı


Edremit’te kahvaltı, ardından bir efsanevi köye; Behramkale’ye doğru yola çıkış… Assos tatil yerleri
arasında belki de en büyülü olanlarından biri. Bunu en çok Athena Tapınağı’na çıkınca, uçsuz bucaksız
deniz ayaklarının altındayken anlayacaksın. Assos’tan sonra rota Bozcaada’ya çevrilecek… Adayı
keşfettikten sonra Ayazma Plajı’nda benzersiz saatler geçireceksin. Gökçeada’nın meşhur Zeytinli
Köyü’nde dibek kahvesi içmek ve Kefaloz plajında güneşlenmek sana “iyi ki yola çıkmışım” dedirtecek.

Bayramda Kapadokya


Ankara üzerinden yapılacak turun yoğun ama keyifli bir programı var. Türkiye’nin en güzel tatil yerleri listesinin başındaki Kapadokya’yı keşfetmeye Tuz Gölü’nden başlamak harika fikir. Sonra sırada Aksaray, Ihlara Vadisi, Narlı Göl, Yeraltı şehirleri, Paşabağ, Dervent Vadisi, Ürgüp gibi tatil yerleri ve şarap mahzenleri var ve bunlar sadece bir gün içinde göreceğin yerler! Soluğunu kesecek balon turu, çömlek ve onyx taş atölyesi sonraki günün keyifli aktivitelerinden… Güvercinlik Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi ve Avanos’la biten turun keyfi Türk gecesinde ikiye katlanabilir.

Vizesiz Keyifli Tatilin Diğer Adı “Balkanlar” 


Makedonya, Arnavutluk, Hırvatistan, Saraybosna ve Belgrad’ı kapsayan harika bir tur, bayram tatili alternatiflerinden bir diğeri. En yakın, en keyifli, en hesaplı ve en güzel vizesiz tatil yerleri listelerinin hep ilk sıralarında olan Balkan turunu bu defa erteleme. Çünkü bu, çok düşünmene bile gerek olmayan, kendini sadece akışa bırakacağın bir tatil planı. Bayram tatili boyunca bir haftada pek çok şehri görmek, tarih ve doğayla iç içe olmak sana çok iyi gelecek!

Vizesiz Tatil Yerleri Listesinde Bir Yıldız: Kiev


Ukrayna’nın başkenti Kiev, cazip tatil yerleri arasında yer alan olağanüstü güzellikte bir şehir. Hem doğası hem mimarisiyle göz kamaştırıyor. Şehirde seni önce altın rengi kubbeleriyle dikkat çeken Pechersk İnziva Manastırı karşılayacak. Bağımsızlık Meydanı’nda ve Khreshchatyk Caddesi’nde gezerken keyfin katlanarak artacak. II. Dünya Savaşı Müzesi ve Mikro Minyatür Müzesi de kesinlikle ilgini çekecek. Özetle, vizesiz Avrupa keyfini çıkaracağın Kiev’de bayram tatili gayet iyi bir fikir!

Hesaplı Uzaklık Mümkün


Uzak Doğu turlarında inanılmaz fırsatlar oluyor, mutlaka takip etmeli ve erken rezervasyon avantajlarından yararlanmalısın. Bayram tatili boyunca egzotik ve spiritüel bir alemi keşfetmeye ne dersin? Bangkok bu bakımdan tatil yerleri arasındaki en iyi seçeneklerden biri. Buddha ve Budizm’e yakından bakmaya hazırlan. Bangkok kanallar turu, Sea Food Market ve Patpong gece pazarı, tatilinin unutulmazlar arasına girmesini sağlayacak. Tayland denince akla gelen ilk tatil yerleri arasında yer alan Pattaya turu ise muhteşem bir denizle, mercan kayalıklarıyla, Tay danslarıyla, fillerle ve palmiyelerle buluşma noktan olacak.