Almanya, her ne kadar soğuk ve mesafeli gibi gözükse de romantik bir tatil için ideal noktalara sahip olan bir ülke. Almanya’da romantik bir tatil yapılabilecek en iyi yeri söylüyorum: Meşhur Romantische Straße, yani Romantik Yol!

Alman Romantizmi


Almanya’nın “Romantik Yol”u aslında tek bir yol değil. Würzburg ve Füssen şehirleri arasındaki bu 350 kilometrelik güzergâh üstünde Orta Çağ’dan kalma birçok şato, kale ve köprü bulunuyor. Yol üstündeki doğal güzellikler de oldukça etkileyici.
Yol, 1950’li yıllarda eski bir Roma ticaret yolu temel alınarak yapılmış. II. Dünya Savaşı sonrasında çöküş yaşayan Alman turizmini canlandırmak için oluşturulan bu yolun ilk ziyaretçileri, Almanya’daki üslerde bulunan Amerikan askerleri ve aileleri olmuş. Alman ekonomisinin kendini toparlaması ile yol, Almanya’nın en popüler turizm değerlerinden biri hâline gelmiş.
Yolun bu kadar popüler hâle gelmesine şaşırmamak gerekiyor. Yol, Würzburg ve Augsburg gibi tarihi şehirleri birbirine bağlıyor. Diğer bir yandan tarihi surlarla çevrili Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl ve Nördlingen gibi yerler de yol üstünde bulunuyor. Yol üstündeki en ilginç yapı ise Disneyland’deki Sindirella şatosunun tasarımına ilham veren Neuschwanstein Kalesi.

 

Romantik Yol Nasıl Gezilmeli?


Romantik Yol’da yolculuğa genellikle yolun kuzeyindeki Würzburg kentinden başlanıyor. Würzburg’a Türkiye’den ulaşmak için öncelikle kentin yakınlarındaki Frankfurt, Stuttgard ya da Nürnberg şehirlerinden birine uçman gerek.
10-12 günlük bir süre, yolu gezmek için ideal. Ama daha fazla vaktin varsa, “Acaba bir yerden sonra sıkılır mıyım?” diye düşünme. Eğer Orta Çağ tarihine biraz meraklıysan, Romantik Yol’da hiç sıkılmadan 20 gün geçirebilirsin.
Yolu gezmenin en rahat yolu kendi aracına sahip olman. Bu sayede daha fazla yer görebilme ve zamanını daha esnek kullanabilme şansına sahip olabilirsin. Ancak tatilde araç kullanmak pek de ilgini çekmiyorsa yolun üstündeki birçok noktaya tren ve otobüslerle de ulaşman mümkün. 
Romantik Yol gezinden önce iyi bir planlama yapman da oldukça önemli. Bu yolun Almanya’nın önemli turistik değerlerinden biri olduğunu, dolayısıyla yol üstündeki konaklama tesislerinin genelde dolu olduğunu unutmamalısın. Yol planını evden çıkmadan yapıp, konaklamalarını da önceden ayarlamalısın. Romantik bir tatilin, akşam saatlerine otel arama macerasına dönüşmesini istemezsin, değil mi? :)

Romantik Yol Üstünde Nereler Görülmeli?


Romantik Yol üstünde görülmeye değer onlarca yerleşim yeri ve tarihi alan bulunuyor. Bu yüzden yola çıkmadan önce dersine iyi çalışıp sana özel bir yol haritası çıkarman önemli. Ancak genel bir fikir edinmen için sana bazı önerilerim olacak.

 

Würzburg


Çoğu gezgin için Würzburg, Romantik Yol’un başlangıç noktası. Main Nehri’nin ikiye ayırdığı kentte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Piskoposluk Sarayı bulunuyor. Würzburg’da görülmesi gereken diğer önemli noktalardan biri de Marienberg Kalesi.

 

Rothenburg ob der Tauber


Adını söylemekte kesin güçlük çekeceğin Rothenburg ob der Tauber, Romantik Rota üstündeki en etkileyici yerlerden biri. Surlarla çevrili bu Orta Çağ kasabasındaki binaların oldukça farklı tasarımları var.


 

Dinkelsbühl


Rota üstündeki bir diğer surlarla çevrili şehir olan Dinkelsbühl, ahşap binalarıyla seni büyüleyecek. 15. yüzyılda inşa edilmiş St George's Kilisesi, Dinkelsbühl’de mutlaka görmen gereken yerlerin başında yer alıyor.


 

Neuschwanstein Kalesi


Neuschwanstein Kalesi, Romantik Yol’un en çok ziyaretçi akınına uğrayan noktası. Kalenin Disneyland’de bulunan Sindirella Şatosu’na ilham vermiş olması, bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni.
Kale II. Ludwig tarafından kompozitör Richard Wagner onuruna yaptırılmış. Kral 1886 yılında ölene kadar bu kalede yaşamış. Yılda ortalama 1,3 milyon ziyaretçiyi ağırlayan kale sadece Romantik Yol’un değil aynı zamanda Almanya’nın en popüler turistik noktalarından biri.