Cilde verdiği pürüzsüz görünüm ve yeniden boyutlandırma imkânı ile nude makyaj tüm zamanların en çok sevilen makyaj stillerinden biri oldu. Nude makyajın doğal makyajdan ve makyajsız gibi görünmekten farklı bir stil olduğunu ise mutlaka söylemek gerek. Peki, bunları birbirinden hangi detaylar ayırır? Nude makyajı doğru biçimde uygulamanın incelikleri nelerdir? 

Kusursuz Makyaja Hazırlık


Harika görünümün ilk şartı ışıl ışıl bir cilt. Yapman gereken en önemli şey, cildini temizleyip makyaja hazır hâle getirmek. Cilt tipine uygun bir köpük temizleyici ile yüzünü yıkayıp kirlerden ve yağ fazlasından arındırarak başlayabilirsin. Uygun nemlendirici, daha başlamadan doğal bir ışıltı elde etmeni sağlar. Bu aşamada dilersen makyajın dayanıklılığını artıracak bir makyaj bazı da kullanabilirsin.

 

Hafif ve Etkili Renklendirme


Nude makyaja en uygun renklendiriciler, hafif yapıları ve doğal görünümleriyle BB ve CC kremlerdir. Bu sayede yüzündeki renk tonlarını eşitlerken aynı zamanda mat, kadifemsi bir görünüm elde etmiş olursun. Dilersen BB ya da CC krem yerine hafif dokulu bir mineral fondöten de kullanabilirsin.

 

Aydınlatan Rötuşlar


Sırada yüzünü olduğundan daha canlı ve sağlıklı gösterecek ufak rötuşlar var. Bu aşamada, göz altlarında veya yüzünün herhangi bir noktasındaki kusurları bir kapatıcı yardımıyla kapatabilirsin. Mat ama aydınlık bir görünüm elde etmek için yine tam bu noktada aydınlatıcı kullanabilirsin. 

 

Hatlarını Belirginleştir


Şimdi yüz hatlarını mükemmelleştirerek ortaya çıkarma vakti. Nude makyajın olmazsa olmazı elbette ki kontur. Öncelikle elmacık kemiklerinin altına, burun ve alın kenarlarına, çene kenarlarına kontur uygulayabilirsin. Ardından açık tonlarda bir allıkla yanaklarını renklendirerek makyajına nefis bir sıcaklık katabilirsin. 

 

Gözlerde Minimal Etki


Ağır, parlak ya da koyu bir göz makyajından kesinlikle kaçınmalısın. Bunun yerine göz kapaklarına toprak tonlarıyla biraz renk verebilirsin. Daha derin bakışlar için tek kat bir siyah maskara çok etkili olacaktır. Mutlaka göz kalemi kullanmak istersen koyu kahve tonlarında bir kalem düşünebilirsin. 

 

Doğal ve Çekici Dudaklar


Mat ya da parlak fark etmez; açık veya toprak tonlarındaki tüm rujları nude makyajını tamamlamak için kullanabilirsin. Bej, şeftali, mat pembe, kiremit gibi renk tonlarından faydalanabilirsin. Böylelikle yapmış olduğun makyajın vurgulayıcı final adımını tamamlayabilirsin.

 

Son Dokunuş


Makyajını uzun saatler bozulup dağılmadan, parlamadan kullanmak istersen makyaj sabitleyici spreylerden faydalanabilirsin. Böyle bir spreyin yoksa toz pudralar da her zaman işini görür. T bölgen başta olmak üzere çok az miktarda yüzüne uygulayacağın pudra ile tam anlamıyla kusursuz nude makyajını tamamlamış olacaksın.
 
Yüzünün tüm güzelliğini ortaya çıkaracak, kusurlarını kapatırken güçlü yanlarını vurgulayacak nude makyajla sen de kış günlerinde ışıl ışıl ve çekici bir görünüm elde edebilirsin. İhtiyacın olan en güzel makyaj malzemelerini Gratis’te bulabilirsin.