Kış aylarının en sevilen detaylarından; battaniyeleri bazalardan çıkarma vakti. İster bir kanepeye gelişigüzel yayılmış, ister yatağa özenle serilmiş olsun, battaniyeler bulunduğu odada en hızlı fark edilen ve dikkat çeken unsurlardan biri. Dekoratif battaniyeler her yıl olduğu gibi bu yıl da hem özgün hem klasik pek çok tarzda evi süslemeye devam ediyor. Hadi 2020 kışının popüler battaniye örneklerine bakalım.

Örgülerden Yayılan Sıcaklık


Özelikle dev örgülerden yapılma battaniyeleri bu kış ev dekorasyonunun her köşesinde göreceksin.  Tek renk ya da batik geçişli, bakarken bile sıcacık hissettiren örgü battaniyeler evine hoş bir kış havası katmak için olmazsa olmaz. 

 

Zamandan Bağımsız Klasikler


Battaniye modasının değişmez ve asla eskimeyen deseni ekose bu kış da popülerliğini koruyor. İnsana aniden bir şöminenin karşısında oturuyormuş hissi veren ekose battaniyeler, özellikle düz renk koltuk takımı ve nevresimlerin havasını değiştirmek, sade dekorasyonlara hareketlilik kazandırmak için doğru tercih.

 

Kürk Battaniyelerin Yükselişi 


Bulunduğu mekânın havasını bir anda değiştirip lüks bir görünüm katma gücüne sahip suni kürk detaylar dekorasyonda giderek daha sık kullanılıyor. Suni kürkü iç mekâna en kolay dâhil etmenin yolu ise tabii ki battaniyeler. Son derece şık görünümlü suni kürk battaniyeler kanepelere ve berjerlere de çok yakışıyor. 


 

İlmek İlmek Zarafet


Bu sezon karşına en çok çıkacak modellerinden biri de ilmek örgüsü battaniyeler. Ne kadar sıcak tutacağı tartışılır olsa da dekoratif açıdan son derece zarif göründükleri kesin. Uçları bol püsküllü, krem rengi bir ilmek battaniye ile koyu renk mobilyalarına asil bir dokunuş yapabilirsin.

 


Toprak Tonunda Yünler


Bejden mürdüme kadar toprak tonların tümünü üzerinde barındıran yün battaniyeler ise hem mekânı dolu dolu gösteriyor hem de tabii ki fazlasıyla sıcak tutuyor. Battaniye kavramına çok yakışan toprak tonları, hemen hemen her stildeki ev dekorasyonuyla zorlanmadan bütünleşebildiği için oldukça kullanışlı.


 

Monokrom Stil


Bir diğer yükselen tarz ise düz renk kanepe ya da yatak örtüsüyle aynı renge sahip desensiz battaniyeler. Özellikle minimal, İskandinav ve modern tasarımlarda kendine yer bulan bu stil, bulunduğu kanepe ya da yatakla bütünleşerek çok katmanlı ve derin, ama aynı zamanda sadeliğini koruyan bir tarz yaratıyor.


 

Siyah ve Beyaz Uyumu


Son olarak yine düz zemin üzerinde öne çıkan bir trend, battaniyede siyah ve beyazın kontrastıyla yaratılan kare deseni. Modern tarzda döşenen evlerde sade mobilyalar ve bol yeşil bitkiyle birlikte mekâna sofistike bir hava katan bu battaniyeleri kendi tarzına yakın bulabilirsin.

Havalar ne kadar soğursa soğusun sana kendini sıcacık hissettirecek, üzerinden atmak istemeyeceğin battaniyeler için hemen Ikea’yı ziyaret edebilirsin.