Kültür turları, gittiğin şehri deneyimli rehberlerle gezme şansı yakaladığın için oranın dünü, bugünü, insanı, hayvanı, doğası, siyaseti, kültürüyle ilgili bilgilerle donanabileceğin anlamına geliyor. Elbette önceden okumanı yapıp notlarını alıp, hazırlıklı gidebilirsin ama o yerin kültürüne hâkim biri tarafından gezdirilmek büyük ayrıcalık. Üstelik bazı kültür turları düzenleyen deneyimli rehberler, tura çıkmadan önce izlemeni istedikleri filmlerin, okumanı istedikleri kitapların listesini önceden paylaşıyorlar. Geziye çıkmadan önce gidilecek yerlerle ilgili bir seminer düzenleyenler bile var. Senin için sonbaharda gidebileceğin tatil yerleri ve kültür turları listesi yaptım. 

İran


Pers İmparatorluğu’nu yakından tanımak için Ulusal Müze’yi, Selçuklu eserleri için İslam Eserleri Müzesi’ni, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Golestan Sarayı’nı gezebilirsin. Tahran, İsfahan ve Rey şehirleriyle İran, olağanüstü kültür turları düzenlenen tatil yerleri arasında. 

 

Urfa, Gaziantep ve Antakya


Göbeklitepe’yi görmediysen tam zamanı. Yaz sıcağında Urfa yanıyor ama hava, eylülden sonra çevreyi yürüyerek gezebilecek kıvama geliyor. Şanlıurfa, Harran, Halfeti ve Balıkgöl mutlaka görmen gereken yerler arasında. Kültür turları, tam da böyle bir bölgeye giderken cazip. Tatil yerleri arasında seçim yapacaksan Urfa’yı mercek altına almalısın. Urfa, Gaziantep ve Antakya’yı kapsayan ve en az bir haftaya yayılan kapsamlı bir tur için de sonbahar en uygun zaman. 


 

Semerkant


Güneş doğudan yükselir. Sonbahar güneşi en güzel doğudan izlenir. Görmek istediğin tatil yerleri listeni birlikte bir gözden geçirsek mi? Örneğin Semerkant listende mi? Değilse hemen ekle, çünkü burası gerçek bir açık hava müzesi. İslam’ın merkezlerinden biri kabul edilen ve geçmişi 2500 yıla dayanan Buhara da programda yer almalı. Tüm bu topraklarda zamanda yolculuk yapmanın, Timur’un izini sürmenin benzersiz bir deneyim olduğunu göreceksin. 


 

Roma ve Köyleri Turu


Melekler ve Şeytanlar’ı okudun mu? Vatikan’ı karış karış gezmek istiyor musun? Roma zaten tatil yerleri arasında en popüler olanı ama Roma’yı binbir farklı şekilde gezip binbir farklı tat almak mümkün. Her yol boşuna Roma’ya çıkmıyor. Sen de Roma seferini, kültür turları arasından, Dan Brown temalı olanından seç ve Vatikan’ı bir de bu gözle gez. Ama dersen ki “Dan Brown yetmez, gelmişken Susanna Tamaro’yu da ziyaret edeyim.” seni tutmayalım, yüreğinin götürdüğü yere git. Orvieto, tüm sevimliliğiyle bunun için seni bir dağ başında bekliyor. 

 

Lavanta Bahçeleri ve Salda Gölü


Sagalassos Antik Kenti’ni, Antoninler Çeşmesi’ni görmek için sonbahardan daha iyi bir zaman olamaz. Kültür turları, bu antik kentleri yakından tanımak için büyük fırsat. Tatil yerleri arasında Isparta, gül zamanı özellikle şahane ama mosmor lavanta tarlalarıyla Provans’a rakip Kuyucak Köyü de kesinlikle görülmeye değer. 


 

Stonehenge Salisbury ve Cotswolds


Tatil yerleri arayışın sırasında sana Londra’yı önersem çok klişe olacak. Aslında Londra da müzeleri, galerileri ve tam trençkotluk havasıyla şahane ama Stonehenge dersem orada bir duracağını düşünüyorum. Durmalı ve hemen Stonehenge kültür turları araştırması yapmaya başlamalısın da. Bilim insanlarının hâlâ sırrını çözemediği bu yapı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Belki oralara kadar gitmişken Cotswolds’da bir Shakespeare atölyesine de katılırsın. 

 


Ayvalık - Assos - Bozcaada


Sonbaharda tatil yerleri yarı hüzünlü bir hâl alıyor. Ayvalık, tam bu mevsimde kışa hazırlanıyor. Sen de yazın çok sıcak olan sokakları keşfetmek için kendine harika kültür turları bulabilirsin. Neoklasik dönem mimarisini, sarımsak taşından binaları, Saatli ve Çınarlı camilerini görebilir, geceyi Cunda’da geçirip oradan Assos’a geçerek Athena Tapınağı’nı gezebilirsin. Ege kıyılarına hoş bir veda için iyi bir program, değil mi?


 

Bükreş – Transilvanya Şatolar Turu - Romanya


Daha önce görmediğin tatil yerleri arayışındaysan bu sonbahar Romanya’ya ne dersin? Bu program, kültür turları arasında en iddialı ve en hikâyeli olanlarından biri. Drakula’nın şatosundan başlayıp Peleş Kalesi’ni görebilir, Braşov’da Orta Çağ ruhunu içine çekip sokaklarında kaybolabilirsin. 


 

Mardin - Midyat


Roma İmparatorluğu’nun doğudaki etkisini ve dünyanın ilk baraj sistemini görmek, Dara Antik Kenti’ni tanımak, Mor Gabriel Manastırı’nı, Hacı Abdullah Bey Konağı’nı, Kılıt Köyü’nü, Hasankeyf’i görmek, sonbahar için kendine verebileceğin en iyi hediyelerden biri. Bu bölgeye kültür turları konseptiyle gelmek iyi bir fikir. Buralar, bakmaya doyamayacağın manzaralarıyla olağanüstü tatil yerleri.

 

Malta


Kendine bir iyilik yap ve oralarda yaz bitmeden Malta’ya git. Malta küçücük olmasına rağmen dolu dolu bir ada. Tatil yerleri arasında doğası, tarihi, yemekleri ve eğlencesiyle olağanüstü bir seçenek. Çeşitli kültür turları bölgeye harika geziler düzenliyor. Mdina, Valette, Marsaxlokk’u görür, Monte Kristo Kontu’nun çekildiği kasabanın sokaklarında salınır, yaza mis gibi veda edersin. 

Sonbaharın tadını çıkarabileceğin bu eşsiz turlara hemen göz at!